Německo znovu slučuje rodiny běženců, měsíčně přijme tisíc lidí

  16:12aktualizováno  16:12
Do Německa mohou od středy opět přicházet rodinní příslušníci běženců s doplňkovou ochranou. Do země měsíčně přicestuje nanejvýš tisíc vybraných manželů, rodičů i dětí. Postup pro slučování rodin vymyslela po sporech vláda konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie. Systém má ale mnoho kritiků.

Udaj Alhomsi, Syřan žijící v Německu (1.8.2018) | foto: Reuters

Slučování rodin těch běženců, kteří nemají status uprchlíka, ale pouze doplňkovou ochranu, bylo od března 2016 na více než dva roky přerušené. Letos vláda velké koalice došla ke kompromisu, který slučování rodin opět umožnil. 

Fotogalerie

Jeho hlavním bodem je omezení počtu rodinných příslušníků, kteří mohou přijít do spolkové republiky, na tisícovku měsíčně. Už nyní přitom jen německé zastupitelské úřady v Jordánsku, Libanonu, Iráku a Turecku registrují přes 30 000 žádostí.

Právě zastupitelské úřady a ministerstvo zahraničí mají zpracování žádostí na starosti především. Žadatelé jim musí poskytnout všechny potřebné dokumenty, třeba rodný nebo oddací list, které svědčí o jejich příbuzenském vztahu k běženci, který už ve spolkové republice žije. Když tak učiní, přezkoumají německé úřady, jestli neexistují bezpečnostní důvody, proč žádost odmítnout.

V případě, že žádný takový důvod nezjistí, dostane se daný žadatel do skupiny příbuzných, z nichž Německo každý měsíc vybere tisícovku, která může přicestovat. Mezi hlavní kritéria, která přitom budou úřady posuzovat, patří nejlepší zájem dětí, humanitární a zdravotní situace rodinných příslušníků nebo to, jak dlouho už žijí odděleni. Ve druhém sledu se hodnotí také integrační kritéria, jako je znalost němčiny nebo zaměstnatelnost žadatelů.

Konvoj manželů, rodičů a dětí

Jak přesně budou úřady jednotlivá kritéria posuzovat, ale není podle kritiků jasné. „Je to neefektivní postup, který si vyžádá mnoho sil,“ přidává další bod kritiky Constantin Hruschka z Institutu Maxe Plancka. Veřejnoprávní televizi ARD také řekl, že nový systém podle něj odporuje právu na manželství a rodinu, které mají lidé oprávněně žijící v Německu.

Doplňková ochrana

Doplňkovou ochranu dostávají v Německu lidé, kteří nezískají azyl pro politicky stíhané, ani status uprchlíka, ale kterým v zemích původu hrozí vážné nebezpečí, například kvůli válce.

Lidé s doplňkovou ochranou dostávají v Německu povolení k pobytu na jeden rok, zatímco u osob se statusem uprchlíka je povolení k pobytu tříleté. V obou případech je možné pobyt prodloužit.

Částečně tím narážel i na to, že v případě dospělých běženců za nimi mohou jejich manželé, manželky a nezletilé děti, v případě mladistvých běženců ale jen jejich rodiče. 

Ve druhém případě to znamená, že v zemi původu musí bez rodičů zůstat sourozenci těchto mladistvých běženců. I proto systém kritizují poslanci opozičních Zelených a Levice.

Osmadvacetiletý Syřan Udaj Alhomsi žijící v Německu řekl agentuře Reuters, že svou rodinu neviděl už tři roky. Jeho manželka, syn a dcera zažádali o vpuštění do Německa v Jordánsku. „Dokonce i když získám šanci na sloučení rodiny, kdo z ní přijede jako první? A kdy?,“ prohlásil Alhomsi. „Proces může trvat více než pět let. Je to hra štěstí a loterie,“ dodal. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Další z rubriky

Zelenskyj se ujal funkce ukrajinského prezidenta a hned rozpustil parlament

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj skládá přísahu. (20. května 2019)

Herec a podnikatel Volodymyr Zelenskyj v pondělí složil prezidentskou přísahu a stal se šestou hlavou státu Ukrajiny....

Muž vyšplhal na Eiffelovu věž. Na konstrukci setrval přes šest hodin

Horolezec vyšplhal na Eiffelovu věž

Eiffelova věž byla dnes odpoledne evakuována kvůli lezci, který bez jakékoliv výstroje šplhal po známé pařížské památce...

Severní Irsko má zákony jako z minulého století. Odpovědí jsou demonstrace

Lidé v Severním Irsku protestují proti zkostnatělým zákonům o potratech a...

Ačkoli je Severní Irsko součástí Spojeného království, platí pro tamější obyvatele jiné zákony. Za potrat jim hrozí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz