Angela Merkelová

Angela Merkelová | foto: ČTK

ANALÝZA: Merkelová je příliš silná. Proto bude těžko hledat partnera

  • 37
Úspěšná, oblíbená, schopná a obdivovaná. Ale jednoho partnera odrovnala tak, že se z toho ani za čtyři roky nevzpamatoval a druhého doslova přivedla do hrobu. Tak nějak to v politickém slova smyslu vypadá s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Není divu, že hrozí, že přes triumf zůstane sama.

Po bouřlivé, v případě Angely Merkelové a její křesťansko demokratické a sociální unie (CDU/CSU) oslavné noci, přišlo v pondělí vystřízlivění. Pokud někdo čekal, že okamžitě začnou rozhovory mezi CDU/CSU a druhou sociální demokracií (SPD) o vytvoření vlády velké koalice, tak byl na velkém omylu.

Angela Merkelová se sice v pondělí po poledni snažila působit podobně sebejistým dojmem, jako během triumfálního volebního večera, ale úplně se jí to nedařilo. Od sociálních demokratů totiž dostala košem. Ne zcela, ne navždy, ale nejméně do pátku ano. 

"Odpovědnost je teď na straně kancléřky, aby hledala většinu. Je na ní, aby řekla, co chce, jakou chce v Německu dělat politiku," prohlásil šéf SPD Sigmar Gabriel. Sociální demokracie, jak citovaly agentury, "nebude stát ve frontě na nástupnictví po liberálech, které paní Merkelová zruinovala".

SPD dá vědět až v pátek, komunisté zůstanou na ocet

Merkelová sama přiznala, že Gabriel si vzal čas do pátku a k telefonickému rozhovoru, který s ním měla, uvedla, že jeho průběh "nevylučuje další jednání". "Rozhovorům jsme otevřeni," řekla Merkelová a poněkud nejistě dodala, že to platí pro všechny parlamentní strany, tedy vedle SPD i pro Zelené a postkomunistickou Levici, což je asi největší překvapení.

Zatímco od SPD přichází vedle Gabrielova "poloodmítnutí" a výzvy kancléřčina protikandidáta Peera Steinbrücka, že by sociální demokraté udělali lépe, kdyby místo do vlády s Merkelovou zamířili do opozice, i povzbudivější signály, u Zelených je to ještě horší.

Po výsledku, který pro Zelené znamená postavení neslabší parlamentní strany a pád o polovinu hlasů oproti preferencím před rokem, se poroučelo celé současné vedení strany. Porážku přiznal i volební lídr strany, bývalý ministr životního prostředí ve vládách Gerharda Schödera Jürgen Trittin. Zelené čeká volba celého nového vedení, což zrovna není dobrá situace pro vedení rozhovorů o vládní koalici.

S komunisty do vlády zatím nikdo nechce. "Naše dveře zůstávají otevřeny," láká přitom lídr postkomunistické Levice Gregor Gysi Zelené a sociální demokraty k rozhovorům o společné vládě levice. Matematicky by to možné bylo. Vládu s bývalými komunisty však SPD i Zelení kategoricky vylučují. Tedy zatím.

Angela Merkelová zase vylučuje, že by stála v čele vlády bez koaličního partnera, byť jí k většině v Bundestagu chybí jen několik hlasů. "Žádná menšinová vláda," nechala se slyšet kancléřka. Nejde jen o Merkelovou, menšinová vláda odporuje i dlouholeté německé parlamentní tradici.

Nové volby? I to je možné

A co čeká Německo v případě, že se sociální demokraté ani Zelení nerozhoupou, ani nepůjdou do vlády s postkomunisty? Podle německého deníku Die Welt je to zcela jasné: "Rychlé nové volby". Ano i to je možné. Nestává se to jen v politice, ale i v životě.

Příliš silné a příliš úspěšné ženy někdy zůstávají samy, protože prostě nejsou schopny najít partnera, který by jejich úspěch unesl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video