Obdobný počet lidí vyrazil do ulic o den dříve v Düsseldorfu, také na protest proti AfD.
Desítky menších demonstrací se podle agentury DPA o víkendu odehrály v dalších německých městech jako jsou Cáchy, Osnabrück, Kiel, Sigmaringen nebo Wittenberg. Celkem do ulic tento víkend vyšly statisíce lidí, napsala AP. Sobotní protesty byly přitom svolány v den, kdy si Německo a další země připomněly 79. výročí osvobození nacistického tábora v Osvětimi.
Na řadě míst demonstrace podpořili politici jako ministr financí Christian Lindner nebo ministr obrany Boris Pistorius, podotkla DPA. Kancléř Olaf Scholz ocenil množství účastníků protestů.
Demonstrace proti pravici v Mnichově přilákala 80 tisíc lidí, policie ji zrušila |
Podle AP zdůraznil, že vláda nemůže zajistit demokracii v Německu sama, ale potřebuje podporu občanů. „Naše demokracie není daná Bohem. Je tvořena člověkem,“ upozornil šéf německé vlády.
Protesty proti AfD a krajní pravici se konají už několik týdnů. Hněv veřejnosti vyvolalo zjištění investigativní skupiny Correctiv, že zástupci AfD a dalších krajně pravicových sdružení loni tajně jednali o tom, jak z Německa deportovat miliony migrantů, včetně lidí s německým občanstvím. V zemi rostou také obavy z narůstající podpory AfD mezi voliči, silná je zejména na východě Německa.
AfD chce změnit Německo ve fašistický stát po vzoru Ruska, varuje vicekancléř |
AfD od začátku protestů v průzkumech mírně oslabila, podle sondáží by jí však chtěla v celostátních volbách dát hlas asi pětina respondentů. Velkým testem obliby AfD budou červnové volby do Evropského parlamentu a především zářijové zemské volby v Sasku, Durynsku a Braniborsku. Ve všech těchto regionech je Alternativa pro Německo podle průzkumů nejsilnější stranou.