Němečtí vojáci v Berlíně (1. února 2019)

Němečtí vojáci v Berlíně (1. února 2019) | foto: Profimedia.cz

V německé armádě se to hemží extremisty, jejich množství bylo podhodnocené

  • 249
Německá vojenská kontrarozvědka, která je zodpovědná za vyšetřování extremismu v bundeswehru, koncem února přiznala, že úmyslně podhodnotila skutečné počty extremistů. A to nejen v dokumentech určených „vnějšímu světu“, ale také Německému spolkovému sněmu. Opozice nyní obvinila vládu, že cíleně bagatelizuje extremismus v německé armádě.

Během schůzky s německým výborem pro vnitřní záležitosti to přiznal šéf MAD, podle kterého oficiální údaje představují pouze „jasně uznané pravicové extremisty“.

MAD už dříve informovala, že německá armáda propustila v loňském roce kvůli pravicovému extremismu čtyři vojáky, další tři museli vojenskou kariéru ukončit kvůli islámskému radikalismu. Rok předtím se bundeswehr zbavil šesti vojáků zastávajících krajně pravicový extremismus.

Jeden z členů vojenské kontrarozvědky pro deník Der Spiegel vypověděl, že v těchto statistikách nicméně chybí reálná čísla zaměstnanců, které německé ozbrojené síly propustily, a to včetně lidí podezřelých z pravicového extremismu.

Zdroj také tvrdí, že v posledních šesti letech se každoročně odhalí a nahlásí nadřízeným zhruba deset lidí podezřelých z extremistických postojů. MAD v současnosti vyšetřuje v německé armádě asi 450 zaměstnanců, u kterých má podezření na pravicový extremismus.

Vojáci se zavazují k obraně ústavy, potom ji však porušují

Celkem 64 vojáků kontrarozvědka podezírá z členství v Identitářském hnutí, stejné množství viní z příslušnosti ke krajně pravicovému hnutí Říšských občanů. Německé zákony podle stanice Deutsche Welle počítají s tím, že vojáci budou nejen aktivně bránit ústavní hodnoty země, ale také je budou dodržovat. Přítomnost pravicových extremistů v bundeswehru je tedy zásadní problém.

Zatímco Identitářské hnutí se vyznačuje nesouhlasem s přílivem migrantů do Evropy a islamizací, Říšští občané neuznávají současný vládní systém a namísto toho chtějí žít podle zákonů z období Německé říše a nacistického Německa. Mnozí z nich odmítají platit pokuty nebo daně, hnutí na některých místech Německa dokonce vyhlásilo své vlastní území.

V Německu sílí nové krajně pravicové hnutí, žije podle vzoru třetí říše

Několik opozičních poslanců kritizovalo vládu kancléřky Angely Merkelové, která by podle nich měla být ohledně armádních údajů více vstřícná. Podle poslankyně Christine Buchholzová ze strany Levice se skandál netýká pouze ojedinělých případů, ale je „strukturálním problémem“ celého bundeswehru.

„Je nejvyšší čas, aby vláda zastavila zlehčování pravicového extremismu v německé armádě,“ prohlásila Buchholzová, která je členkou výboru pro obranu.

S tím souhlasí také Agnieszka Bruggerová ze strany Zelených, která vyzvala ministerstvo obrany, aby pravidelně předkládalo zprávu s úplnými údaji. „Ministerstvo vytváří dojem,že nebere nebezpečí dostatečně vážně, když jsou informace zpřístupněny pouze na požádání a bez celkového kontextu,“ řekla Bruggerová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video