V německé armádě se to hemží extremisty, jejich množství bylo podhodnocené

  15:35aktualizováno  15:35
Německá vojenská kontrarozvědka, která je zodpovědná za vyšetřování extremismu v bundeswehru, koncem února přiznala, že úmyslně podhodnotila skutečné počty extremistů. A to nejen v dokumentech určených „vnějšímu světu“, ale také Německému spolkovému sněmu. Opozice nyní obvinila vládu, že cíleně bagatelizuje extremismus v německé armádě.

Němečtí vojáci v Berlíně (1. února 2019) | foto: Profimedia.cz

Během schůzky s německým výborem pro vnitřní záležitosti to přiznal šéf MAD, podle kterého oficiální údaje představují pouze „jasně uznané pravicové extremisty“.

Fotogalerie

MAD už dříve informovala, že německá armáda propustila v loňském roce kvůli pravicovému extremismu čtyři vojáky, další tři museli vojenskou kariéru ukončit kvůli islámskému radikalismu. Rok předtím se bundeswehr zbavil šesti vojáků zastávajících krajně pravicový extremismus.

Jeden z členů vojenské kontrarozvědky pro deník Der Spiegel vypověděl, že v těchto statistikách nicméně chybí reálná čísla zaměstnanců, které německé ozbrojené síly propustily, a to včetně lidí podezřelých z pravicového extremismu.

Zdroj také tvrdí, že v posledních šesti letech se každoročně odhalí a nahlásí nadřízeným zhruba deset lidí podezřelých z extremistických postojů. MAD v současnosti vyšetřuje v německé armádě asi 450 zaměstnanců, u kterých má podezření na pravicový extremismus.

Vojáci se zavazují k obraně ústavy, potom ji však porušují

Celkem 64 vojáků kontrarozvědka podezírá z členství v Identitářském hnutí, stejné množství viní z příslušnosti ke krajně pravicovému hnutí Říšských občanů. Německé zákony podle stanice Deutsche Welle počítají s tím, že vojáci budou nejen aktivně bránit ústavní hodnoty země, ale také je budou dodržovat. Přítomnost pravicových extremistů v bundeswehru je tedy zásadní problém.

Zatímco Identitářské hnutí se vyznačuje nesouhlasem s přílivem migrantů do Evropy a islamizací, Říšští občané neuznávají současný vládní systém a namísto toho chtějí žít podle zákonů z období Německé říše a nacistického Německa. Mnozí z nich odmítají platit pokuty nebo daně, hnutí na některých místech Německa dokonce vyhlásilo své vlastní území.

V Německu sílí nové krajně pravicové hnutí, žije podle vzoru třetí říše

Několik opozičních poslanců kritizovalo vládu kancléřky Angely Merkelové, která by podle nich měla být ohledně armádních údajů více vstřícná. Podle poslankyně Christine Buchholzová ze strany Levice se skandál netýká pouze ojedinělých případů, ale je „strukturálním problémem“ celého bundeswehru.

„Je nejvyšší čas, aby vláda zastavila zlehčování pravicového extremismu v německé armádě,“ prohlásila Buchholzová, která je členkou výboru pro obranu.

S tím souhlasí také Agnieszka Bruggerová ze strany Zelených, která vyzvala ministerstvo obrany, aby pravidelně předkládalo zprávu s úplnými údaji. „Ministerstvo vytváří dojem,že nebere nebezpečí dostatečně vážně, když jsou informace zpřístupněny pouze na požádání a bez celkového kontextu,“ řekla Bruggerová.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Na Madagaskaru padly vysoké tresty za obchod s želvami. Je to spíše výjimka

Želva paprsčitá (Astrochelys radiata) žije ve volné přírodě pouze na...

Na Madagaskaru byla za nezákonný obchod s želvami paprsčitými odsouzena skupina pašeráků a obchodníků. Tamní soud...

Premiérka Mayová v pátek oznámí, kdy rezignuje, sdělila britská média

Britská premiérka Theresa Mayová (22. května 2019

Britská premiérka Theresa Mayová, která kvůli svému brexitovému plánu čelí od středy revoltě ve vládě, oznámí v pátek...

Le Penová neuspěla s odvoláním. Musí vrátit miliony ze zneužitých náhrad

Předsedkyně francouzské strany Národní sdružení Marine Le Penová (23. května...

Předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová musí vrátit Evropskému parlamentu 300 000 eur (7,7...

Najdete na iDNES.cz