V Německu sílí nové krajně pravicové hnutí, žije podle vzoru třetí říše

  17:20aktualizováno  17:20
V Německu závratným tempem narůstají počty stoupenců krajně pravicového hnutí, které neuznává moderní stát a žije podle vzoru nacistické třetí říše. Podle německého ministerstva vnitra se jeho řady jen za poslední dva roky zdvojnásobily na 19 tisíc lidí. Policie se navíc marně snaží o odzbrojení jeho členů.

Německé krajně pravicové hnutí Říšští občané (v německém originálu Reichsbürger) zažívá během posledních dvou let nebývalý úspěch. Německé ministerstvo vnitra oznámilo, že mezi 19 tisíci stoupenci tohoto hnutí eviduje celkem 950 pravicových extremistů. Právě na nejradikálnější členy se chce zaměřit strana Zelených, která navrhuje důkladné prošetření všech členů.

Fotogalerie

Říšští občané podle stanice Deutsche Welle neuznávají autoritu současného vládního systému a namísto toho žijí podle zákonů z období Německé říše a nacistického Německa. Mnozí z nich odmítají platit daně a pokuty. Hnutí na některých místech dokonce vyhlásilo své vlastní území pojmenované jako „Druhá německá říše“, „Svobodné Prusko” nebo „Německé knížectví“.

Stoupenci radikálního hnutí si v rámci svých „nezávislých“ států tisknou vlastní pasy a řidičské průkazy, vyrábějí reklamní trička a vytváří státní vlajky. Fakt, že je tato činnost nezákonná, jim rozhodně nevadí. Na svých webových stránkách se navíc chlubí záměrem „pokračovat v boji proti Spolkové republice Německo“.

27.října 2018 v 12:02, příspěvek archivován: 30.října 2018 v 17:37

Zahl der Reichsbürger hat sich fast verdoppelt https://t.co/cZbhn5XWJP https://t.co/N8D9hQwr1V

Zatímco v roce 2016 evidovala německá zpravodajská služba asi deset tisíc členů tohoto hnutí, v loňském roce už to bylo 16 500. Německá média na začátku října zjistila, že téměř 600 členů hnutí vlastní pušky a pistole, a to navzdory dlouhodobým pokusům policie o jejich odzbrojení. Policisté prozatím odebrali zbrojní pas asi polovině známých stoupenců Říšských občanů.

Říšští občané jsou po zuby ozbrojení

Zjištění veřejnoprávní televize ARD a deníku Süddeutsche Zeitung navíc ukázalo, že členové hnutí jsou v některých spolkových státech po zuby ozbrojení. Například ve státě Braniborsko vlastní 37 příslušníků Říšských občanů dohromady 150 střelných zbraní, ve státě Durynsko má osmnáct stoupenců pro změnu celkem 79 pušek.

Německé bezpečnostní služby během posledních dvou let výrazně zvýšily sledování krajně pravicové scény. Říšští občané se do hledáčku policie dostali v říjnu 2016 poté, co jeden z jejích členů v Bavorsku zastřelil policistu. O několik měsíců později došlo k dalšímu incidentu, při kterém stoupenec hnutí vyhrožoval puškou kolemjdoucím v západoněmeckém městě Trevír.

AfD se chce zbavit puncu antisemitismu, založí židovské sdružení

Naposledy se policie s Říšskými občany střetla minulý měsíc během protestů ve městě Erlenbach v Bádensku-Württembersku, při kterých extremisté zranili několik strážců zákona. 

Mluvčí strany zelených Irene Mihalicová v reakci na události vyjádřila obavu, že „počty Říšských občanů stále nekontrolovatelně narůstají“. Postěžovala si také na to, že „počet odebraných zbrojních průkazů členům hnutí momentálně stagnuje“.

Podle dostupných údajů mají pravicový extremisté v Německu na svědomí od začátku roku 12 000 politicky motivovaných zločinů, a to z celkového počtu 19 508 zaznamenaných případů. Představitelé krajní pravice se navíc podle německého ministerstva vnitra dopustili drtivé většiny antisemitských zločinů, v letošním roce 910 z 1015 incidentů. Představitelé krajní pravice spáchali také 463 z 500 protiislámsky motivovaných zločinů.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Střelec z Utrechtu se přiznal k činům, z nichž byl obviněn. Prý jednal sám

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Muž stíhaný v souvislosti s pondělní střelbou v Utrechtu za několikanásobnou vraždu s teroristickým motivem se u soudu...

VIDEO: Lovci zastřelili spícího lva, pak si s úsměvem pogratulovali

Lovci zastřelili spícího lva a ještě si pogratulovali

V těchto dnech se na internetu objevilo video, které zachycuje lovce s průvodcem v divočině. Oba muži jsou blízko...

EU převzala kontrolu nad brexitem a stanovila ultimáta, píše britský tisk

Světový tisk

Jako poslední šanci či třítýdenní záchranné lano hodnotí britský tisk v pátečních vydáních odklad odchodu Spojeného...

Najdete na iDNES.cz