Na zlepšení česko-německých vztahů při úterní návštěvě ČR poukázala i Angela Merkelová.

Na zlepšení česko-německých vztahů při úterní návštěvě ČR poukázala i Angela Merkelová. | foto: Reuters

Němci se začali seznamovat s heydrichiádou

  • 164
Pro příklad výborných česko-německých vztahů by Angela Merkelová a Jiří Paroubek nemuseli chodit daleko. V prestižním berlínském Technickém muzeu byla slavnostně otevřena expozice pražského Armádního muzea o přípravách atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

"Heydrich byl ztělesněním nacismu, ideologie čisté rasy, korunní princ Hitlera, kterému se Češi postavili. Výstava nechce být senzací, nýbrž podnětem k diskusi o minulosti, která probíhá v posledních letech zejména v Německu," řekl Dirk Böndel, ředitel Technického muzea.

Výročí konce druhé světové války vyvolalo mezi Němci četné diskuse také o vlastních obětech, zejména bombardování měst jako Drážďany, i o poválečném vyhnání.
Tomu se věnuje také nová výstava v bonnském Muzeu dějin.

Problematika rovněž zaměstnává novou vládní koalici. Plány německého Svazu vyhnanců postavit v Berlíně Centrum proti vyhánění naráží na odpor nejen v Polsku, ale i v ČR a v dalších evropských zemích. Pomoci při zpracování dějin může Němcům i slavná česká expozice, kterou doma zhlédlo přes sto tisíc lidí.

"Prezentovat českou výstavu o českém odboji proti nacistům v Německu svědčí o tom, jak výrazně pokročil dialog o historii," míní Jan Sechter, zástupce českého velvyslance v Berlíně.

Jak Kubiš zaujal Kubische Jak se výstava dostala z pražského Armádního muzea do berlínského Technického muzea? Stačila jedna soukromá návštěva a telefonát.

Ulrich Kubisch z Technického muzea se svým třináctiletým synem zhlédl loni v Praze výstavu Operace Anthropoid. Jeho zájem o český odboj jen zvýšil fakt, že jeho příjmení připomíná "německou" verzi jména Kubiš. Příbuzný s Janem Kubišem však není, ačkoli rodina jeho otce má kořeny v českých zemích.

Expozice jej nadchla a po návratu do Berlína navrhl řediteli Vojenského historického ústavu přestěhovat ji do Berlína.

"Je to pro nás velká pocta i zkušenost, protože německé muzeum pracuje se špičkovou technikou, což naši výstavu ještě víc obohatilo. Nechceme politizovat, konstatujeme fakta," řekl Aleš Knížek.

Unikátní expozice byla v Praze otevřena v roce 2002 u příležitosti 60. výročí atentátu na Heydricha. Pro prostory berlínského muzea byla speciálně rozšířena. Mezi cennými exponáty je mimo jiné mercedes, v němž byl Heydrich zabit, závěti Gabčíka a Kubiše či jejich oblečení se stopami krve, v němž padli v kryptě kostela Cyrila a Metoděje.

"Chceme německým návštěvníkům ukázat zejména český odboj, odvahu českého civilního obyvatelstva, které se postavilo nacistům. A také tragédii Lidic a Ležáků," řekl Ulrich Kubisch.

"Máme povinnost nejmladší generaci vysvětlovat, že bombardování německých měst, jako například Drážďan, a poválečný odsun byly reakcí na válečné hrůzy Hitlera. Každý německý školák ví a musí vědět, kdo byli Gabčík a Kubiš a jak zvrácený byl hitlerovský režim včetně Heydricha, architekta holokaustu," dodal Kubisch.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video