Abdal Hakím Belhadž

Abdal Hakím Belhadž | foto: Reuters

Někteří velitelé libyjských rebelů jsou prý napojeni na al-Káidu

  • 211
Mezi hlavními vojenskými veliteli libyjských povstalců jsou údajně lidé podezřelí z příslušnosti k radikálním islámským skupinám, které by mohly být napojené na al-Káidu. Podle agentury AFP je jedním z nich velitel povstaleckých sil v Tripolisu Abdal Hakím Belhadž. Povstalci vazby na teroristy odmítají.

"Nelze vyloučit, že mezi bojovníky se vyskytují některé extrémní elementy, ale o skupinách, jako je al-Káida, nelze hovořit," řekl AFP zástupce náčelníka hlavního povstaleckého štábu Slíman Mahmúd. "V Libyi je umírněná a vstřícná společnost, nic takového (jako al-Káida) u nás neexistuje," dodal generál.

Kaddáfí v poušti

Povstalci dále hledají Muammara Kaddáfího a stále věří, že se skrývá v poušti. Konkrétně ve městě Bání Valíd, asi 150 kilometrů jižně od Tripolisu. Oznámil to Abdal Madžíd, člen tripolského vojenského štábu. Kaddáfí se údajně do Bání Valídu uchýlil spolu se synem Sajfem Islámem a šéfem rozvědky Abdalláhem Sanúsím. Jiné zdroje zatím zprávu nepotvrdily. Povstalci prý oslovili kmeny v Bání Valídu s žádostí o jeho vydání, ale odpovědi se nedočkali. Útok na město, které je centrem nejmocnějšího kmene Varfálla, je vyloučen. K jeho příslušníkům totiž patří mnozí povstalci ze Zlitánu a Benghází. Alžírský list al-Vatan nicméně tvrdí, že Kaddáfí je i se svými blízkými na alžírsko-libyjských hranicích, kde se neúspěšně pokusil kontaktovat alžírského prezidenta s žádostí o azyl.

Belhadž, který velel útoku na pevnost Báb al-Azízíja, hlavní tripolské sídlo svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, je podle francouzského listu Libération zakladatelem Islámské bojové skupiny (ICG), která je na al-Káidu napojená. V roce 2004 byl údajně zadržen agenty CIA, kteří ho pak předali úřadům Muammara Kaddáfího.

Možnost kontaktů Belhadže s teroristy popírá vedení povstalců i Francie. Podle vojenského mluvčího povstalců Ahmada Umara Báního "Belhadž sdílí sen každého libyjského revolucionáře o budování demokratického státu".

Al-Káida prý získala během povstání zbraně

Zdroj z kanceláře francouzského prezidenta AFP řekl, že Paříž se Belhadžovy minulosti neobává. V povstaleckém vedení jsou podle tohoto zdroje praktikující muslimové, které ale nelze označit za islamisty. "Možná jsou tam malé skupiny (extremistů), ale jsme si jisti, že nikoho nereprezentují a nejsou hrozbou pro libyjský lid," uvedl zdroj.

Alžírský ministr zahraničí Murad Medelsí francouzským novinářům řekl, že severoafrická odnož al-Káidy nepochybně během libyjského povstání získala v této zemi zbraně. "Nejde o obavu nebo pocit, je to jistota," řekl Medelsí, jehož země bojové aktivity libyjských povstalců vždy komentovala s chladným odstupem.

Medelsí řekl, že mnoho afrických zemí se hmatatelně přesvědčilo o tom, že al-Káida operující v severoafrickém Maghrebu zneužila nestability v Libyi k tomu, aby se dostala k novým zbraním. Ty pak může používat ve svých teroristických akcích. Libye je podle alžírského ministra v období občanské války zranitelná a teroristé se tam uchylují ve snaze učinit z této země zdroj extremismu v oblasti.

Vzbouřenecká Přechodná národní rada mezitím o týden prodloužila lhůtu, do které mají loajalisté ve městě Syrta složit zbraně. Původně jim rebelové dali čas na kapitulaci do soboty, jinak hrozili útokem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video