Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Největší hladomory: Mao a Stalin vyhladověli tolik lidí jako sucho

  11:08
Somálsko právě sužuje jeden z největších hladomorů za dvacet let. A i když je v moderní historii smrt hladem spojována spíše s africkými zeměmi, nejhorší hladomory ve 20. století decimovaly hlavně Čínu a někdejší Sovětský svaz. Ve velkém umírali kvůli hladu i obyvatelé KLDR, Bengálska či Kambodže.
Čína, 1927 - hladomor v severozápadní části země nepřežilo až šest milionů lidí

Čína, 1927 - hladomor v severozápadní části země nepřežilo až šest milionů lidí | foto: Profimedia.cz

Hladomory sužují lidstvo od nepaměti, jen v minulém století během nich pomřelo odhadem 70 milionů lidí. Přesná čísla neexistují, ve většině případů se jedná o odhady. Informace se navíc často liší. Přispěl k tomu i fakt, že se většinou jednalo o totalitní režimy, jež katastrofy podceňovaly či tutlaly.

Nejinak je tomu u vůbec nejhoršího hladomoru 20. století. V letech 1958 až 1961 zemřely v Číně desítky milionů obyvatel, hovoří se o deseti až třiceti milionech obětí. Jejich smrt má na svědomí Mao Ce-tung a jeho politika Velkého skoku.

Hladomor

Hladomor je oficiálně definován jako situace, kdy dva dospělí nebo čtyři děti z deseti tisíc lidí umírají každý den kvůli nedostatku jídla. A navíc, když třicet procent dětí trpí podvýživou.

Spočívala v radikálních ekonomických a sociálních reformách, kterými chtěl "Velký kormidelník" zmodernizovat zemědělství, zvýšit produkci obilí a přivést Čínu mezi světové mocnosti. Rolníci místo práce na polích tavili železnou rudu v podomácku postavených pecích. Katastrofu dokonala série přírodních katastrof a nepřízeň počasí.

To však nebyl jediný obrovský hladomor, který ve 20. století zredukoval čínské obyvatelstvo. Tři až šest milionů lidí umřelo kolem roku 1928, kdy katastrofu způsobilo sucho a zhoršily ji vysoké daně a místní válečníci. O rok později zemřely nejméně dva miliony lidí v provincii Chu-nan.

Na pět milionů Číňanů pak zabil hlad v roce 1943 v provincii Che-nan. Hladomor způsobila opět kombinace několika faktorů. Kromě sucha a japonské invaze také rekvírování úrody rolníkům, aby se nakrmila armáda.

Hladová Stalinova éra

Obrovské hladomory decimovaly v minulém století i Sovětský svaz. První z nich postihl zemi v letech 1921 až 1922. Rozpoutalo ho dlouhé sucho a špatná úroda obilí. Tehdejší komunistický vůdce Vladimir Iljič Lenin zareagoval příliš pozdě a situace se ještě zhoršila. Nepřežilo odhadem až deset milionů lidí.

Hlad a smrt se tehdy nevyhnuly ani jinak úrodné Ukrajině, kterou o deset let později čekala ještě horší humanitární katastrofa. V letech 1932 až 1934 postihl SSSR krutý hladomor, který nepřežilo odhadem sedm až osm milionů obyvatel, převážně z Ukrajiny či Severního Kavkazu.

Hladomory 20. století

Sovětský svaz, 1921-22 - až 9 milionů obětí hladomoru (na snímku je dobový
Čína, 1943 - během hladomoru v provincii Che-nan zemřelo 5 milionů lidí
Indie, 1943 - 2,1 až 3 miliony obětí hladomoru v Bengálsku na severovýchodě země
Kambodža, 1979 - 1,5 až 2 miliony obětí hladomoru

"Holodomor" v třicátých letech zavinil jednoznačně režim v čele s Josifem Stalinem, který toužil po masové industrializaci. Aby mohl v době hospodářské krize vyrovnat klesající tržby z prodeje obilí, na Ukrajině urychlil kolektivizaci, konfiskoval úrodu, a zadělal tak na hladomor.

Dle odhadů tehdy denně umíralo až 25 tisíc lidí, vymíraly celé vesnice. Mezi zoufalým obyvatelstvem se prý rozšířil i kanibalismus. Někteří historici také tvrdí, že vláda vyvolala hladomor záměrně, aby zadusila ukrajinské touhy po nezávislosti.

Tehdejší události vyvolávají dodnes napětí ve vztazích Ukrajiny a Ruska. Bývalý prezident Viktor Juščenko trval na tom, že hladomor vyvolaný stalinským režimem byl vlastně genocidou. Moskva něco takového odmítá. Ukrajinský soud i tak loni v lednu uznal Stalina a jeho věrné vinnými z genocidy.

Třetí a poslední velký hladomor pak postihl Sovětský svaz těsně po válce, v letech 1946 až 1947, kdy zemřelo na následky sucha a kolektivizace na dva miliony lidí.

Za bengálský hladomor může Churchill, tvrdí spisovatel

Kromě Číny a Ruska zažily v posledním století děsivé hladomory například Severní Korea, Indie, Kambodža nebo Etiopie. V Indii, konkrétně v Bengálsku, zemřely v roce 1943 dva až tři miliony lidí. Tehdy se neurodilo, nicméně britská správa indickým jídlem přednostně zásobovala vojáky bojující ve druhé světové válce.

Novodobé hladomory

Čína - 1958 až 1961, 30 milionů obětí
SSSR - 1921 až 1922, 9-10 milionů mrtvých
SSSR (Ukrajina) - 1932 až 1934, 7 až 8 milionů obětí
Čína - 1927 až 1928, 3-6 milionů mrtvých
Čína (Che-nan) - 1943, 5 milionů mrtvých
KLDR -1995 až 1999, 2,8-3,5 milionů obětí
Indie (Bengálsko) - 1943, 2,1-3 miliony mrtvých
Čína (Chu-nan) - 1929, 2 miliony mrtvých
SSSR (Ukrajina a Bělorusko) - 1946-1947, 2 miliony obětí
Kambodža -1979, 1,5-2 miliony mrtvých
Etiopie - 1984 až 1985, 1 milion mrtvých

Počty obětí jsou pouze odhady a čísla se v různých zdrojích liší

Zdroj: Reuters

Spisovatel Madhušrí Mukerdží ve své knize Churchillova tajná válka vinu za hladomor v Bengálsku přičítá do velké míry právě britskému ministerskému předsedovi Winstonu Churchillovi, jenž nařídil potraviny z Indie převážet do Evropy.

Hladomor v Kambodži pro změnu zapříčinilo válčení na vlastním území. Po občanské válce v 70. letech minulého století se k moci dostali Rudí Khmerové v čele s Pol Potem a ke konci desetiletí začali Kambodžané umírat ve velkém. Pomoci se dočkali až po vietnamské invazi v roce 1979, která khmerskou vládu ukončila. Počet obětí krutovlády se odhaduje na 1,5 až 2 miliony lidí.

V KLDR vypukl hladomor poměrně nedávno, po obřích záplavách ve druhé polovině 90. let. Zemřelo mezi 2,8 až 3,5 milionu lidí. I tam se do velké míry podílela na katastrofě politika komunistického režimu. A nutno podotknout, že Severní Korea dosud není potravinově soběstačná a závisí na zahraniční pomoci, i v 21. století se občas ocitá blízko dalšího hladomoru.

Etiopie zažila hned několik hladomorů, nejhorší byl ten v polovině 80. let za vlády diktátora Mengistu Haile Mariama, kdy na následky sucha zemřelo na milion lidí. Osud nebohých obyvatel tehdy vyvolal ve světě velkou vlnu solidarity. Angažoval se i Bob Geldof s projektem Live Aid.

Desetitisíce nebo statisíce lidí umíraly hlady ve 20. století ovšem i v dalších zemích. Třeba Súdán zažil několik hladomorů, přičemž v roce 1998 ho nepřežilo 70 tisíc lidí. Hladomor už sužoval i Somálsko, na začátku 90. let způsobilo katastrofu sucho a občanská válka. Nepřežilo 300 tisíc lidí.

Autor:

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“ hovořili o Ukrajině, oznámil Kreml. Putin souhlasil se zastavením útoků na energetickou infrastrukturu...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a na nádraží Praha-Smíchov. Na 2000 lidí muselo opustit palác v centru metropole. Tramvajová doprava...

Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů

Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i největší základnu ruských strategických bombardérů Engels. Rusové hlásí třicet poškozených civilních...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili

Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na něj naléhal v podpoře evropských sankcí proti Rusku. Ten následně slevil ze svého odporu a sankce...

Umělé světlo stojí za depresí i nádory. Lékaři volají po jeho omezení na školách

Premium

Málo přirozeného denního světla, a naopak nadbytek toho umělého má negativní dopady na zdraví. Lidem se totiž mění přirozený biologický rytmus, což může mít za následek nespavost, psychické potíže či...

25. března 2025

Brňanka z Mauricia zachránila středočeský cukrovar. Cukr z něj zná skoro každý

Premium

Podnikatelka Hanaa Beebee Khodabocus pochází z ostrova Mauricius. Na sklonku loňského roku odkoupila od britské společnosti ED&F Man Ingredients cukrovar ve středočeské Zvoleněvsi. V době, kdy...

25. března 2025

O úspěšných přijímačkách básním. Testy z češtiny se vrací s rozborem poezie

Premium

Bez poezie by byl život smutný. Je součástí našich životů od prvních říkanek v dětství až k složitým textům hitů oblíbených interpretů v dospělosti. Kreativně užívá jazyk pro vyjádření myšlenek a...

25. března 2025

Zaostřeno na lodě. USA navrhují další obchodní bariéru, může být drsnější než cla

V globálním obchodu vzrostlo napětí okamžitě poté, kdy Úřad amerického obchodního zmocněnce zveřejnil svůj nejnovější návrh. Američané totiž přišli s tím, aby se na komerční lodě vyrobené v Číně...

25. března 2025

Erdogan v Turecku utahuje šrouby. Využil toho, že svět má jiné starosti

Premium

Pro mladé Turky je těžké si představit jakoukoli vládu, ve které by otěže moci pevně netřímal Recep Tayyip Erdogan. Nic jiného nezažili. Ambiciózní islamistický politik vede zemi pevnou rukou. Od...

25. března 2025

Hotel místo symbolu bombardování. Projekt Trumpova zetě vyhnal Srby do ulic

Tisíce lidí, většinou studentů, demonstrovaly v srbském hlavním městě Bělehradě proti developerskému projektu zetě amerického prezidenta Jareda Kushnera. Ten chce postavit luxusní komplex na místě...

24. března 2025  22:45

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Trump potvrdil možné výjimky u cel, která plánuje. Záleží na protistraně, dodal

Spojené státy v blízké budoucnosti uvalí cla na automobily, hliník a farmaceutické produkty, uvedl podle agentury Reuters Donald Trump na pondělní tiskové konferenci k investicím firmy Hyundai v USA....

24. března 2025  22:17

Jednání s USA se vyvíjejí kreativně, uvedli Rusové. V Sumách zranili desítky lidí

Sledujeme online

Po více než 12 hodinách skončila večer v Rijádu jednání mezi ruskou a americkou delegací o možnostech zastavení bojů na Ukrajině. Společné prohlášení k výsledkům rozhovorů bude zveřejněno až v úterý....

24. března 2025  7:01,  aktualizováno  22:11

Závody psích spřežení a památky. Grónsko pro druhou dámu USA oficiality nechystá

Chystaná cesta manželky viceprezidenta Spojených států Ushy Vanceové a poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Mikea Waltze do Grónska není příliš vhodná, prohlásil v rozhovoru s...

24. března 2025

Pak začaly padat bomby. Trumpovi blízcí v chatu a před novinářem řešili tajný útok

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel s šéfredaktorem portálu Atlantic Jeffreym Goldbergem přísně tajné informace o amerických útocích na jemenské povstalce Húsie. Stalo se tak poté, co jej...

24. března 2025  20:58

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

24. března 2025  20:43

Divoce předjížděl odstavným pruhem na Nuselském mostě. Převrátil se na střechu

Na Nuselském mostě v Praze v pondělí v podvečer havarovalo osobní auto a skončilo na střeše. Podle prvotních informací za nehodou stála vysoká rychlost. Jeden člověk se zranil. Provoz na...

24. března 2025  19:13,  aktualizováno  20:09