V táboře zemře denně kvůli hladu a nemocem deset somálských dětí

  18:50aktualizováno  18:50
V etiopském uprchlickém táboře Kobe zemře každý den v průměru deset somálských dětí, kterým ještě nebylo ani pět let. Kromě hladu je zabíjí i nemoci, zdravotníci u nich objevili i spalničky. Lékaři děti v táboře přeočkovali, poslední z nich se vakcíny dočkaly v pondělí.

Podvyživená tříletá somálská dívka v centru Lékařů bez hranic v uprchlickém táboře Melka Dida, který leží asi 75 kilometrů od etiopského tábora Dolo Ado. (12. července 2011)

"Od červnového otevření tábora Kobe v něm zemřelo denně v průměru deset dětí mladších pěti let," prohlásil mluvčí Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky při OSN Adrian Edwards. "Zatímco podvýživa je hlavní příčinou vysoké úmrtnosti, spalničky problém zhoršují," dodal.

V pondělí zdravotníci dokončili masové přeočkování, při kterém vakcínu píchli všem dětem v táboře, kterým je šest měsíců až patnáct let. Kombinace hladu a nemocí podle Edwardse zapříčinila vysoký počet úmrtí v Africkém rohu i v minulých hladomorech.

Tuny pomoci na trzích

Prodávané pytle mají razítka WFP

V etiopském táboře Kobe je v současné době registrováno 25 tisíc uprchlíků. Kobe je pak součástí uprchlického komplexu Dolo Ado, kde vyhledalo pomoc více než 121 tisíc lidí. Většinou šlo o obyvatele suchem a hladem nejhůře postižené země, Somálska.

"Většina uprchlíků, kteří přichází ze Somálska, je z odlehlých oblastí. A v etiopských táborech se tak mohou setkávat s formálními zdravotnickými zařízeními vůbec poprvé," přiblížil Edwards. Od začátku roku se počet lidí v komplexu zdvojnásobil, denně jich přijde 200 až 250.

Většina pomoci se prý dostane k potřebným

Africký roh prožívá nejhorší sucho za poslední desítky let. Nejkritičtější je situace v Somálsku, kde OSN vyhlásila hladomor už v několika oblastech. Sucho ale trápí i další země regionu včetně Etiopie, Keni, Ugandy či Džibutska.

V Somálsku situaci komplikuje i špatná bezpečnostní situace, i když alespoň z Mogadiša nedávno odešly islamistické jednotky hnutí al-Šabáb. Před několika dny se nicméně objevila zpráva o rozkrádání humanitární pomoci a jejím prodeji na tamních trzích.

Somálský chlapec postává u centra distribuce jídla na jihu Mogadišu. (11. srpna

Světový program pro výživu při OSN (WFP) uvedl, že většina humanitární pomoci určená pro oběti sucha a hladu v Somálsku se už ale dostane k těm, kteří ji potřebují. Uvedla to mluvčí programu Christiane Berthiaumeová v reakci na informace o rozkrádání dodávek.

Islámské státy pošlou miliony

"Nepřichází v úvahu pomoc pro Somálsko redukovat," prohlásila a dodala, že WFP vyšetřuje údajné krádeže, které představují sotva jedno procento celkové distribuce. Asi 1,5 milionu lidí na severu a v centrální části Somálska dostává pomoc WFP, která by chtěla rozšířit dodávky i do jižních oblastí. Přístup do nich jí nyní znemožňuje hnutí Šabáb.

Budoucností zbídačelé země se má zabývat konference pod patronátem OSN. Uskuteční se od 4. do 6. září a Rada bezpečnosti OSN všechny zúčastněné strany konfliktu vyzvala, aby se jí účastnily. Cílem jednání je sjednotit všechny strany v postupu k ukončení občanské války, uvedla ČTK.

Islámské státy mezitím na zvláštním summitu slíbily dát 350 milionů dolarů na pomoc Somálsku. "Doufáme, že přísliby pomoci v krátké době stoupnou na 500 milionů dolarů," řekl generální tajemník 57členné Organizace islámské spolupráce (OIC) Akmeleddin Ihsanoglu. K pomoci vybídl islámské státy turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

VIDEO: Skákání přes nemluvňata. Ve Španělsku je tím ochraňují před ďáblem

Při slavnosti El Cacho skáčou muži přes batolata (ilustrašní snímek)

Ve španělské vesnici Castrillo de Murcía muži oblečení za ďábly přeskakují každý rok batolata položená na peřinách na...

Za zkázou Notre-Dame nebyl úmysl, tvrdí úřady. Co požár způsobilo, se neví

Pařížští hasiči během zásahu u požáru katedrály Notre-Dame (16. dubna 2019).

Příčinou vzniku požáru pařížské katedrály Notre-Dame nebyl podle závěrů předběžného vyšetřování úmyslný trestný čin....

První žaloba na Boeing ze strany pilota. Nutili nás riskovat životy lidí

Jeden z motorů Rolls Royce Trent 1000 na letadle Boeing 787 Dreamliner

Kanadský pilot anonymně žaluje společnost Boeing za „bezohlednou lhostejnost“ k bezpečnosti cestujících. Odkazuje tím...

Najdete na iDNES.cz