Policie se snažila udržet skupinu protestujících a jejich odpůrců od sebe, na ženy přesto létaly kameny a štěrk. Demonstrující ženy obklopila protidemonstrace, na které se shromáždilo asi 1 300 lidí skandujících "Smrt otrokům křesťanů".
čtěte: Talibanci veřejně zastřelili dívku a chlapce za protizákonnou lásku |
Zákon, který prošel parlamentem minulý měsíc, v podstatě legalizuje šíitské zvykové právo. Stojí v něm například, že "je odpovědností manželky být připravena sexuálně uspokojovat svého manžela a neopouštět dům bez jeho svolení, vyjma nutných případů". Obsahuje také ustanovení, podle něhož "pokud žena není nemocná nebo netrpí nemocí, kterou by styk mohl zhoršit, musí dát pozitivní odezvu na sexuální žádost svého manžela".
Vláda afghánského prezidenta Hamída Karzáího oznámila, že zákon o šíitské rodině přezkoumává ministerstvo spravedlnosti a že ve své současné podobě zaveden do praxe nebude. Ačkoli se týká jen šíitů - tedy deseti až dvaceti procent z třiceti milionů Afghánců - vyvolal zákon vlnu kritiky ve světě i v samotném Afghánistánu.
Mnozí v něm vidí návrat do dob vlády hnutí Taliban v letech 1996 až 2001, kdy ženy musely nosit vše zahalující burky a nesměly opustit dům bez doprovodu mužského příbuzného. Šíitští stoupenci zákona tvrdí, že se cizinci pletou do soukromých afghánských záležitostí.
Co stanoví nový zákon- Muži dosahují dospělosti v 15 letech, dívky v okamžiku, kdy dostanou první menstruaci. |
Protestující ženy opakovaně skandovaly, že hájí lidská práva a práva žen, a také to, že zákon neodráží názory šíitské komunity. Čtrnáctiletá Masúma Hasaniová přišla protestovat proti zákonu s celou svou rodinou - s oběma rodiči a malou sestrou, kterou držela za ruku. "Bojím se o svou budoucnost s tímhle zákonem," řekla. "Chceme svá práva. Nechceme, aby ženy byly jen zneužívány."
Zatímco demonstrace pokračovala, zformovala se nedaleko protidemonstrace šíitských žen, které zákon podporují. "Nechceme, aby se nám do života pletli cizinci," prohlásila čtyřiadvacetiletá Marjam Sajadiová, která je zasnoubená a hodlá dodržovat to, že se bude dovolovat manžela, kdykoli bude chtít vyjít z domu.
Další kontroverzní ustanovení zákona, právo manžela žádat od manželky pohlavní styk každou čtvrtou noc, byla podle ní dezinterpretována lidmi ze západních zemí, kteří jsou proti islámu.