Nové skládky a spalovny odpadu mají fungovat jako vojenská pásma. "Musíme tuto krizi, která je nejkritičtější právě v Neapoli, zvládnout," prohlásil včera Berlusconi.
Neapol se stala za posledního půl roku, kdy tu krize s odklízením odpadků dosáhla dosud nepoznané hranice, symbolem italských nepořádků. Neschopnost předchozí vlády Romana Prodiho vyřešit ji přispěla k jejímu pádu v dubnových volbách.
Proto uspořádal Berlusconi zasedání vlády právě zde. V místech, kde se premiér pohyboval, se Neapol během několika dní zcela vyčistila, ukazuje video CNN.
Situace v částech města, kam se běžně členové vlády ani turisté nedostanou, je ale zcela jiná. Odpad i nadále zůstává ležet na ulicích, chodnících či podél plotů, kde se tvoří další místní skládky.
Vláda sice nedávno získala další pozemek, kam odpad sváží, ale i ten má být nejpozději do června zaplněn.
Potíže s odpadky se v regionu okolo Neapole táhnou už čtrnáct let. Všechny tamější skládky jsou plné a obří spalovna, která měla být otevřena koncem roku 2007, stále není připravena. Svoz odpadků skončil před Vánocemi a nedal obyvatelům Neapole jinou možnost než vyhazovat smetí na ulici. - čtěte Neapolská odpadková krize končí, armáda začala uklízet
Část neapolského problému spočívá v tom, že z ilegálního nakládání s odpadem si udělala výnosný obchod mafie.