Nahrávka „královského“ mučení z Emirátů zaměstnala už i diplomacii USA

  21:09aktualizováno  21:09
Šokující videonahrávka, na níž člen královské rodiny Spojených arabských emirátů krutě mučí bezbranného Afghánce, zkomplikovala jednání USA s arabskou zemí o jaderné spolupráci. Nahrávku zveřejnil bývalý přítel trýznitele, který ji chce proti němu použít jako hlavní důkaz v obchodním sporu.

Záběr z videa zachycujícího, jak šejk Ísá bin Zajd Nahján mučí obchodníka s obilím. | foto: www.cnn.com

Skandální 45minutové video z roku 2004 se objevilo v médiích teprve nedávno. Šejk Issá bin Zajd Nahján se na něm snaží tvrdým způsobem získat doznání afghánského obchodníka s obilím, který ho údajně ošidil o pět tisíc dolarů.

S pomocí osobního strážce cpe muži do úst písek, bije ho prknem s hřebíky, pálí mu zapalovačem genitálie, střílí do písku v jeho těsné blízkosti, sype do jeho ran sůl a nakonec zmučeného Afghánce opakovaně přejede džípem.

Muž trýznění přežil, kvůli vnitřním zraněním ale strávil měsíc v nemocnici. Zatímco oběť mučení si aféru vyřešila s šejkem osobní dohodou, bývalý přítel a obchodní partner šejka Bassam Nabulsi o tom rozhodně neuvažuje. Nahrávku chce proti němu použít jako důkaz v obchodním sporu u amerického soudu v Texasu, kde žije po emigraci z rodného Libanonu.

Nečinná po zveřejnění nahrávky nezůstala ani americká administrativa. Kvůli obavám z možných následků aféry nyní vláda z podnětu ministryně zahraničí Hillary Clintonové odložila ratifikaci smlouvy se Spojenými arabskými emiráty o spolupráci v oblasti mírového užití jádra. Dohodu sjednaly obě země letos v lednu, k její účinnosti už chybí jen podpis Kongresu.

blogger komentuje případ mučení

Senátoři i lidskoprávní organizace v čele s Human Rights Watch také požadují zevrubné vyšetření případu. Ministerstvo vnitra Spojených arabských emirátů sice zpočátku odmítalo zaujmout oficiální stanovisko, protože Nabulsiho žalobu na člena rodiny považovalo za soukromý spor. Hlasy z patra americké politiky jej však donutily otočit - případ prý "okamžitě a řádně prošetří".

Ve hře ovšem stále zůstává Nabulsi, který šejka Issu deset let před incidentem poznal v americkém Houstonu, kam Arab přijel na léčení. Oba muži se prý spřátelili a šejk svého druha nakonec přemluvil, aby pro něj v Abú Dhabí začal pracovat.

"Dal mi svou osobní přísahu, slíbil, že se postará o mou rodinu, pokud se mi někdy stane něco zlého," popsal Nabulsi pro CNN muže, který je nevlastním bratrem vládce SAE a vlastním bratrem korunního prince.

Vztahy obou mužů se však později zkalily. Nabulsi svého expřítele žaluje za údajné porušení obchodní smlouvy a žádá 80 milionů dolarů. K jejich dosažení mu má pomoci právě skandální video.

V žalobě se hovoří o "naprosto abnormálním chování", které se u šejka projevilo po smrti jeho otce v listopadu 2004. Právě on držel podle Nabulsiho svého syna pod kontrolou. Poté ale šejk Issa obrátil své nezvládnuté emoce i proti příteli.

V tento moment se na scénu dostává ona šokující nahrávka, kterou natočil na příkaz šejka jeho osobní asistent a zároveň Nabulsiho bratr. Video se podařilo propašovat ze země, Nabulsi byl však mezitím obviněn za údajné držení drog a uvězněn.

"Bylo to ponižující, policie mě mučila a žádala vydání nahrávky," tvrdí muž, který díky americkému občanství nakonec vyvázl jen s pokutou a deportací ze země.

Obhájce šejka Issy tvrdí, že Nabulsi vytáhl 5 let starou aféru účelově a ze zištných důvodů. Nabulsi obvinění popírá.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Na chorvatské dálnici se kvůli nehodě vytvořila dvacetikilometrová kolona

Kolony na chorvatské dálnici 20. července 2019

Na hlavní chorvatské dálnici A1 způsobila pondělní dopravní nehoda kolonu vozidel, která dosáhla délky dvaceti...

Jednat o Ukrajině můžeme, ale jen společně s Francií a Německem, řekl Putin

Vladimir Putin a Emmanuel Macron si podávají ruce na setkání v jižní Francii....

Vladimir Putin, ruský prezident, podpořil před pondělním setkáním se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem...

Nedaří se ho zkrotit. Požár na Gran Canarii vyhnal místní lidi i turisty

Vrtulník se snaží uhasit požár, který zuří na Gran Canarii. (11. srpna 2019)

Požár na španělském ostrově Gran Canaria zničil od soboty už na 6 000 hektarů porostů a bylo kvůli němu evakuováno asi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz