Na Liberecku u hranic s Polskem vznikne unikátní rezervace tmy

  12:42aktualizováno  12:42
Nic takového tu dosud nebylo. Ani nikde jinde na světě. Na hranicích Libereckého kraje s Polskem má vzniknout unikátní chráněná oblast, ve které budou chránit tmu.

Mapa znázorňuje místo, kde bude unikátní rezervace tmy.

Temná oblast, jejíž centrum se nachází u rašelinišť řeky Jizery na Velké Jizerské louce, ponese název Jizerská oblast temné oblohy.

Vyhlášena by měla být už v říjnu. Jako první o tom informoval měsíčník o životním prostředí Ekolist a zprávu zveřejnil také jeho "sesterský" internetový deník Ekolist.cz.

Jizerská oblast temné oblohy bude velká asi 70 čtverečních kilometrů, zahrnuje plochu, která je tak málo "znečištěna" umělým osvětlením, že noční hvězdná obloha je tu vidět jako na žádném jiném místě v celém Libereckém kraji.

"Ve městech můžou lidé vidět jen několik set hvězd, určitě méně než pět set. A tady v oblasti temné oblohy jsme jich napočítali patnáct set! Ani to ale není konečné číslo, při přirozeně zatemněné obloze je možné napočítat dva tisíce, možná i o několik set víc hvězd," řekl Ekolistu Sylwester Kołomański, astronom z univerzity v polské Wroclawi, kde nápad na rezervaci tmy vznikl.

Hranice unikátní rezervace tmy by měly procházet od nejvyššího vrcholu Jizerských hor Smrku přes polský Stóg Izerski po hlavním hřebeni na Wysokou Kopu, odtud na jih přes Kozi Grzbiet k železničnímu mostu před vlakovou zastávkou v Harrachově a pak zpátky na sever po Vlašském hřebeni a přes Klínový vrch na Smrk.

Zatím navrhované území má rozlohu přibližně 70 čtverečních kilometrů. Zhruba půlka oblasti tmy leží v Libereckém kraji, druhá půlka v Polsku.

"Návrh ještě není definitivní, rozhodnout to ale budeme muset do října," uvedl Sylwester Kołomański.

Organizátoři totiž podle Ekolistu chtějí oblast temného nebe slavnostně otevřít ještě letos, protože OSN vyhlásila rok 2009 Mezinárodním rokem astronomie. A déle než v říjnu by jakákoli akce v Jizerských horách mohla být ohrožena prvním sněhem.

Protože nic podobného dosud neexistuje ani v Česku, ani v Polsku, vznikne Jizerská oblast temné oblohy pouze jako dohoda několika stran bez opory v zákonech obou zemí. Za českou stranu se na dohodě podílejí Astronomický ústav Akademie věd a Správa CHKO Jizerské hory.

"Ano, jsme s nimi ve spojení, žádali nás o podporu, ústně jsme se dohodli. Letos by to mělo být vyhlášeno," potvrdil Ekolistu Kamil Farský ze Správy CHKO Jizerské hory.

Rezervaci tmy si astronomové z polské Wroclawi "vysnili" už před dvěma roky, pro spolupráci pak získali i české ochranáře. V Česku i Polsku přitom existují i temnější místa, než je oblast v Jizerských horách.

"Tady jsme ale našli velkou podporu. Navíc tohle území navštěvuje hodně turistů, což je dobře, protože model sluneční soustavy i temnou noční oblohu může vidět hodně lidí," vysvětlili polští astronomové.

Ochranou tmy chtějí podle Ekolistu nejen přilákat k zájmu o astronomii, ale především upozornit na narůstající problém – světelné znečištění.

V Libereckém kraji jde o velmi aktuální problém. Už příští týden se celý Liberecký kraj ponoří do tmy, veřejná osvětlení ve městech a obcích se v jeden moment vypnou – vědci totiž budou zkoumat sílu rušivého znečišťujícího světla v regionu a jeho schopnost ovlivnit jas noční oblohy.

Liberecký kraj, ponořený do tmy, budou sledovat z Ještědu, Kozákova, Bezdězu i ze střechy Krajského úřadu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

Zaplatíte pokutu, uložil soud aktivistce, která bránila deportaci Afghánce

Švédská aktivistka Elin Erssonová během své akce v letadle občas jen stěží...

Zaplatit pokutu 3 000 švédských korun (7 360 Kč) přikázal soud ve Švédsku mladé aktivistce Elin Erssonové, která loni v...

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

Najdete na iDNES.cz