Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf | foto: Reuters

Mušaraf požádal o mezinárodní vyšetřování útoku na Bhuttovou

  • 112
Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf požádal o zahraniční pomoc s vyšetřováním atentátu na Bénazír Bhuttovou. Vraždu opoziční političky přijede vyšetřovat tým z britského Scotland Yardu, řekl Mušaraf v televizním projevu. Úřady už také stanovily nový termín voleb, hlasování bude 18. února.

"Požádali jsme o pomoc policii z Velké Británie. Děkuji premiéru Gordonu Brownovi, že nám vyšel vstříc," řekl prezident. Atentát na Bénazír Bhuttovou označil za tragédii pro celý národ a vyjádřil soustrast její rodině. "Bénazír Bhuttová zemřela rukou teroristů. Modlím se k bohu všemohoucímu, aby dopřál její duši klid," řekl s tím, že útok musí být dopodrobna vyšetřen a Pákistánci se musejí dozvědět všechna fakta.

Mluvil také o situaci, která po vraždě bývalé premiérky v Pákistánu nastala. Chaos a protesty, násilí a rabování podle něj musejí být rázně ukončeny. Nefungují obchody ani doprava, v nemocnicích není zdravotnický personál, lidé se bojí, vypočítal Mušaraf. Z věznic utekly stovky trestanců. Je třeba s tím skoncovat "železnou rukou", prohlásil.

Během parlamentních voleb, které se podle dnešního rozhodnutí volební komise budou konat 18. února, bude na klid v zemi dohlížet armáda. A nejen během nich, ale možná i potom, dodal Mušaraf.

Hlasování mělo původně proběhnout už 8. ledna. Ale po atentátu na Bénazír Bhuttovou se země propadla do hluboké krize, lidé vyšli do ulic, při násilnostech zahynulo skoro šedesát lidí a materiální škody jdou v přepočtu do stovek milionů korun.

Komise se pro odklad rozhodla poté, co vyslechla své zástupce z jednotlivých provincií. Byly poničeny volební místnosti a není možné včas vyškolit personál ani logisticky hlasování zajistit, uvedl zástupce komise na dnešní tiskové konferenci.

Opozici se odklad nelíbí. Podle Pákistánské lidové strany (PPP), jejíž vůdkyní byla Bhuttová, k němu není důvod. "Děje se to jedině na žádost muslimské ligy, která ví, že ji čeká porážka," prohlásil zástupce generálního tajemníka PPP Razá Rabbání.

Strana vedená bývalým premiérem Navázem Šarífem je také proti odkladu, ale oproti původním záměrům nakonec volby nebude bojkotovat.

Miliony za identifikaci
Bývalá dvojnásobná premiérka Bénazír Bhuttová zemřela minulý týden po atentátu v pandžábském městě Rávalpindí. Opouštěla zrovna předvolební shromáždění, když na ni začal atentátník střílet. Později odpálil bombu na svém těle a zabil dalších šestnáct lidí.

Úřady hned obvinily Al-Kajdu, ale ta podíl na vraždě odmítla. Stoupenci Bhuttové jsou přesvědčeni, že za útokem stojí sám Mušaraf - jeho vláda, armáda a tajné služby.

Ministerstvo vnitra dnes zveřejnilo fotografie dvou podezřelých mužů v davu těsně před atentátem a také snímek lidské hlavy oddělené od těla, jež by mohla patřit útočníkovi. Za pomoc s identifikací slíbilo v přepočtu tři miliony korun.

Televizní záběr ukazující dva muže v davu těsně před atentátem na Bénazír Bhuttovou. Úřady je považují za možné atentátníky

Na jednom ze snímků je hladce oholený muž ve slunečních brýlích, bílé košili a tmavé vestě. Za ním stojí druhý − s bílým šátkem na hlavě. Úřady jsou přesvědčeny, že právě ten po střelbě odpálil bombu.

Neshody stále panují i kolem příčiny smrti Bénazír Bhuttové. Oficiální verze zní, že 54letou političku zabil náraz hlavou o posuvnou střechu auta, do kterého se v nastalém zmatku snažila nasednout. Jenže blízcí Bhuttové, kteří viděli její tělo, tvrdí, že ji jednoznačně zabily střely atentátníka.

Vláda navrhla ozřejmit příčiny smrti bývalé premiérky exhumací a pitvou, k čemuž ale její rodina ani strana nedaly souhlas. Soudní experti navíc upozornili, že mnoho důkazů je nenávratně ztraceno, protože místo atentátu bylo už pečlivě vyčištěno.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video