Dvě stě let nás okupují, vzpomněli si Aboriginci. A vyhlásili republiku

Seriál   15:41aktualizováno  15:41
Nezávislost nemusíme vyhlašovat, protože jsme o ni nikdy nepřišli. K tomuto závěru došli před pěti lety Murrawarrové, kmen původních obyvatel Austrálie žijící asi pět set kilometrů od Sydney. A vyhlásili vlastní republiku, která je na mapě velká asi jako Česko. Příběh území Murrawarri si přečtěte v dalším díle seriálu Země nezemě.

Příslušníci kmene Murrawarri s vlajkou svého státu | foto: facebook.com/pg/MurrawarriRepublic

„Prastaré území Murrawari je kolébkou lidu Murrawarri a bydlištěm našeho národa. Zde se formovala naše fyzická, spirituální, kulturní a politická identita. Země, podzemí, přírodní bohatství, voda i nebesa vznikla pro nás, abychom žili v harmonii a lásce k Pitanguluovi, našemu stvořiteli.“

Fotogalerie

Tak zní Deklarace pokračování nezávislosti, kterou před pěti lety vydali Austrálci obývající nehostinné pustiny na hranici států Nový Jižní Wales a Queensland. Učinili tak jen pár měsíců poté, co australský parlament schválil dodatek k ústavě, který uznává Austrálce jako původní obyvatelstvo země.  

Murrawarové necítili potřebu vyhlašovat nezávislost. Došli k závěru, že o ni nikdy nepřišli, protože britská královna (formální hlava Austrálie) nemá nárok na jejich území. Tento nárok může vzniknout několika způsoby – vyhranou válkou, podpisem smlouvy nebo obsazením území, o které nikdo nejeví zájem.

Nic z toho ovšem v Murrawarri neplatí – žádná válka se tu nikdy nevedla, zdejší představení nepodepsali s Brity žádnou smlouvu. Žili tu dávno před příchodem Evropanů a nikdy nedali najevo, že by se o svůj domov nezajímali.  Murrawarrové se v této právní argumentaci mohli opřít i o přelomové rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 1992, podle nějž Austrálie nebyla v době příjezdu britských kolonizátorů terra nullius, tedy zemí nikoho.

Hnědá a modrá s bílou hvězdou

V roce 2012 Murrawarrové zaslali své požadavky oficiální cestou Alžbětě II. a požádali ji, aby na ně do měsíce odpověděla. Královna tak neučinila, Muruwarové tedy prohlásili své právo na sebeurčení za potvrzené a v březnu následujícího roku vydali výše zmíněnou deklaraci o pokračování nezávislosti. Více než dvě stě let britské a později australské nadvlády označili za okupaci.

Murrawarri

Rozloha: 81 000 km2

Počet obyvatel: asi 1 500

Rok vzniku: 2013

Místo vzniku: Austrálie

Hlavní město: Barringun

Vlajka: hnědý a modrý pruh s bílou osmicípou hvězdou

Jazyky: muruwari, angličtina

„Prohlašujeme, že původní území Murrawarri bylo okupováno kolonizátory. Zabrali velké pozemky pastvin, které jim byly přisouzeny ilegálními akty britské vlády a vlád Nového Jižního Walesu a Queenslandu,“ stojí v deklaraci, v níž Murrawarrové rovněž vyzvali okolní země k přátelským vztahům.

Canberra jejich provolání ignorovala. Aborigincům to ale nebránilo v tom, aby složili jedenáctičlennou provizorní vládu a vznesli požadavek na odchod australských policistů a učitelů. Příjmy mladé republiky měly plynout z exportu klokaního masa, zahraniční pomoci od USA či zřízení daňového ráje.

A co by to bylo za stát, kdyby neměl vlastní vlajku. „Hnědá a modrá představují Matku Zemi a nebe, kde duchové Murrawarrů čekají na návrat na padající hvězdu, vodu a lid. Bílá hvězda představuje návrat duchů Předků na zemi. Osm cípů hvězdy představuje osm klanových skupin národa Murrawarri a budoucí provincie republiky Murrawari.“

Většinu obyvatel republiky tvoří běloši

Republika Murrawari má tvar kostrbatého trojúhelníku, který je veliký přibližně jako Česká republika. Žije tady pouhých 1 500 obyvatel a většina z nich nejsou Aboriginci. Časopis Time před pěti lety napsal, že mezi bílými obyvateli představa nezávislého státu Murrawarri nebudí velké nadšení.

Země nezemě

Po celém světě je řada států, republik, království a císařství, které na mapě nenajdete. Jejich vládci totiž vyhlásili nezávislost, kterou jejich mateřské země či zbytek světa neuznaly.

Jaký je příběh zemí jako je Lakota, Seborga, Azavad nebo Bangsamoro? Seriál portálu iDNES.cz představí některé z nich.

„Kdo bude řídit školy? Kam budeme chodit k doktorovi? Jaký to bude mít dopad na cenu našich pozemků? To bychom prostě najednou přestali být součástí Austrálie?“ podivila se Judy Nealeová, která vede poštovní úřad a obchod ve vyprahlé díře jménem Weilmoringle.

Murrawarrská deklarace inspirovala v následujících letech několik dalších domorodých kmenů, nezávislost vyhlásily například kmeny Euahlayi, Wiradjuri či Yidindji. Vzhledem k mlčení Canberry to zatím vypadá, že jejich snahy o suverenitu jsou jen marným gestem odporu. Časem by ovšem mohly vést k nějaké formě autonomie, která by nároky Austrálců mohla uspokojit.

„Jsme dospělí a inteligentní lidé. Nesaháme po zbraních, neházíme Molotovovy koktejly. Nastudovali jsme si zákony našeho dobyvatele, dokázali jsme, jak je porušuje a nyní je obrátíme proti němu,“ řekl časopisu Time veterán boje za práva původních obyvatel Michael Anderson.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Slovinský poslanec ukradl sendvič. Šlo o sociální experiment, hájí se

Ilustrační snímek

Člen slovinského parlamentu Darij Krajčič odstoupil poté, co ukradl sendvič v jednom z lublaňských obchodů. Údajně...

Invaze do Afghánistánu byla povinnost, hájí Kreml Rudou armádu

Rezavé sovětské tanky v afghánském Heratu. (25. listopadu 2010)

Kreml v pátek potvrdil snahu rehabilitovat Rudou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979, označil ji za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz