Michail Chodorkovskij na archivním snímku.

Michail Chodorkovskij na archivním snímku. | foto: Reuters

Chodorkovskij by mohl uzavřít Putinovu éru, soudí ruský novinář

  • 36
Média po celém světě spekulují o tom, co stojí za nečekaným propuštěním Michaila Chodorkovského. Možná si Rusko chce před olympiádou v Soči vylepšit image. Kdyby se omilostněný magnát rozhodl pro politickou kariéru, mohl by to dotáhnout na nejvyšší posty, soudí ruský novinář Konstantin von Eggert.

Je možné, že Michail Chodorkovskij kvůli svému propuštění slíbil, že navždy opustí Rusko a nebude nijak zasahovat do politiky, jak o tom spekulují ruská média. Pokud se ale tyto spekulace nepotvrdí, jeho budoucnost vypadá přinejmenším zajímavě.

Chodorkovskij během svého desetiletého věznění spustil nenápadnou a přitom efektivní kampaň, díky které v očích veřejnosti vyrostl v ruskou obdobu Nelsona Mandely či Lecha Walesy, napsal ve své analýze pro BBC ruský novinář Konstantin von Eggert. 

Chodorkovskij je v Berlíně

Známý vězeň potvrdil, že Putina požádal o milost z rodinných důvodů.

"V Rusku je být ve vězení docela běžné, většina lidí se na vězně dívá s porozuměním, když už ne se sympatiemi," myslí si Eggert. Podnikatel se podle něj ve vězení změnil a v očích veřejnosti se stal mučedníkem a člověkem z lidu. 

Chodorkovskij je praktikující pravoslavný křesťan a z vězení často psal o sociální spravedlnosti. Podle Eggerta by se i díky tomu mohl stát žijícím symbolem pokání za zločiny divoké privatizace 90. let.

Historický zvrat nebo zajeté koleje?

Jak uvedla BBC, v ruských médiích se často objevuje názor, že Kreml si chce rozsáhlou amnestií jen vylepšit image před olympiádou v Soči. Deník Izvestija udělení milosti bývalému šéfovi ropného gigantu Jukos nazval historickým obratem.

Ne každý toto nadšení sdílí. "Těžko si lze představit, že by dopad omilostnění Chodorkovského vyléčil rány zasazené ekonomice a společnosti před deseti lety," řekl deníku RBK daily analytik Igor Nikolajev. "Investice se nezačnou vracet, zavřené a nikdy nespuštěné podniky se znovu nezrodí, a ti, kdo emigrovali, se nevrátí," napsaly Vedomosti.

Chodorkovskij už prý pro režim nepředstavuje hrozbu. "Parlamentní opozice je zkrocená a opozice mimo parlament neexistuje," řekl deníku Vedomosti ruský politolog Jevgenij Minčenko.

Smířlivý konec putinovské éry?

Konstantin von Eggert nicméně soudí, že Chodorkovskij si ve svých pečlivě promyšlených vzkazech z vězení vybudoval image muže, který má jasnou představu budoucího Ruska jako země, kde vládne právo a víra v zdravý rozum. A řada Rusů zklamaných z Putinova vládnutí na to může slyšet.

Magnát již několikrát řekl, že se po propuštění nechce vrhat do politiky, ale chce se zabývat "dobrými činy ve prospěch společnosti".  "Nejsem žádný hrabě Monte Cristo. Nebudu se mstít, až vyjdu z vězení," prohlásil Chodorkovskij.

I v tom ale Eggert vidí politický potenciál. "Paradoxně to z něj dělá Putinova nejspolehlivějšího nástupce, někoho, kdo by mohl uzavřít putinovskou kapitolu ruských dějin a vyzvat k smířlivosti," myslí si Eggert.

Podle různých průzkumů ropného magnáta podporuje 30 až 35 procent Rusů. Na 63 procent, které v prezidentských volbách získal Vladimir Putin, to sice nestačí, v rozhádaných kruzích ruské opozice by ale Chodorkovskij neměl konkurenta.

Chodorkovského žádost o milost podepíšu, řekl Putin:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video