Metro se stalo pastí i peklem

  • 24
Desetitisíce obyvatel Moskvy jezdívají pravidelně metrem do práce. Pro stovky z nich se však každodenní dopravní prostředek stal pastí. Stačilo, aby v době ranní dopravní špičky vybuchla v soupravě nálož. Než se pasažéři zasaženého vlaku dostali na povrch, prožili skutečné peklo.

PŘEČTĚTE SI
vše o atentátu a vyšetřování

V podzemní dráze mezi stanicemi Paveleckaja a Avtozavodskaja uvízlo na tisíc lidí. Po explozi cítili strašlivý kouř, zápach spálených kabelů a lidských těl. Úlomky vagonů se vryly do stěn tunelu.

"Všude se válela torza. Zkrvavení lidé brečeli a křičeli, že to je výbuch a že to nikdo z nás nepřežije," vyprávěl muž jménem Alexandr na ulici Mastěrkova poblíž vchodu do metra, od kterého odjížděly sanitní vozy.

Křižovatku mezi ulicemi Avtozavodskaja a Mastěrkova v průmyslovém jižním obvodu Moskvy krátce po výbuchu zaplavily desítky sanitních, hasičských a policejních vozů.

Šokovaní obyvatelé okolních domů se seběhli, když přímo na podestě u pomníku válečným hrdinům přistál vrtulník ministerstva pro mimořádné situace.

Zranění lidé byli odvážení do stejných nemocnic jako na podzim 2002 oběti teroristického útoku v divadle na Dubrovce. Stanice Avtozavodskaja se totiž nachází zhruba kilometr od kulturního střediska, v němž teroristé zadržovali stovky rukojmích.

Podle cestujících nevypukla v podzemí velká panika. Většina byla v klidu, i když všichni hned pochopili, že jde o výbuch.

"Bylo slyšet silné prasknutí a pak celý náš vagon zaplnil žlutý, štiplavý kouř. Ve vzduchu byl cítit střelný prach a také plyn. Vyrazilo to skla. Někdo se vymočil do šály a pak ji přikládal k obličeji," vyprávěl mladík, který prý jel v předposledním vagonu.

Galina Archipovová potřebovala pomoc psychologa, když se dostala na povrch. "Nemohli jsme hned vystoupit. Byl tam hrozný dusivý, žlutý kouř. Teprve když vypnuli proud, jsme seskočili do kolejiště. Oheň tam nebyl. Lidé mi říkali, abych šla opatrně, že pod nohami jsou těla. Vůbec jsem se ale nedívala. Bylo to peklo. Nic si nepamatuji. Nevím, jak teď budu jezdit metrem," řekla.
 
Lidé, kteří nebyli zraněni, mohli nastupovat do náhradních autobusů, které je odvážely na jiné stanice metra. Mnozí to však odmítali a snažili se dovolat příbuzným. Kvůli přetížené síti však nefungovaly mobily.

V okolí metra Paveleckaja se vytvořila obrovská dopravní zácpa a chaos. Pomocí náhradních autobusů byli lidé evakuováni nejen z metra, ale i z Paveleckého nádraží, které se nachází hned vedle. Moskevští taxikáři okamžitě zvedli ceny. Za cestu vzdálenou několik stovek metrů žádali až tisíc rublů (přibližně stejně v korunách).

Policie obklíčila oblast kolem vchodu do stanice Avtozavodskaja, odkud byli vynášení zranění, do okruhu asi tří stovek metrů. Vzápětí se ale u zátarasů začali shromažďovat příbuzní lidí, kteří v době výbuchu podle nich měli být právě pod zemí.

"Určitě tam byl můj syn Gurgen Chačaturjan. Stále mu volám na mobil, ale nehlásí se. Jel do školy. Vím to, že tam byl. Nevím, kde ho hledat," naříkala jeho matka Lilija.

Podle poslance Valerije Draganova, který byl ve stanici metra krátce po výbuchu, je situace v podzemí děsivá. "Torza těl jsou rozházena do vzdálenosti 150 metrů od kolejiště. Explodovaný vagon připomínal ohromný sud. Tlakovou vlnou se celý nadmul," uvedl Draganov.

Výbuch v metru si mnozí Moskvané dávají do souvislosti s nadcházejícími prezidentskými volbami. "Politické pozadí je naprosto jasné. Terorismus v Moskvě se už stal součástí našich voleb. Já nevím, kdo to potřebuje, ale někdo tak chce vyburcovat naši pozornost," soudí třicetiletý inženýr Vitalij.

Policie pátrá po muži kavkazského vzhledu, který prý krátce před explozí přistoupil k dozorčí na nástupišti a řekl jí: "Těšte se, za chvíli tady budete mít svátek".

Záchranář ošetřuje cestující moskevského metra, která přežila výbuch bomby, kterou odpálila sebevražedná atentátnice. (6. února 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video