Republikánka Marjorie Taylor Greeneová (3. ledna 2021)

Republikánka Marjorie Taylor Greeneová (3. ledna 2021) | foto: Reuters

„Rakovina strany“. Kongresmanku podporující QAnon vyzývají k rezignaci

  • 216
Republikánka Marjorie Taylor Greeneová čelí necelý měsíc po vstupu do Kongresu výzvám k rezignaci i návrhu na vyloučení ze Sněmovny reprezentantů. Na vině jsou její kontroverzní výroky na podporu násilí proti demokratům a zveřejnění různých konspiračních teorií včetně QAnon. „Nevzdám se. Nikdy se neomluvím,“ reagovala na nařčení v sobotu kongresmanka a vášnivá podporovatelka Trumpa.

„Republikánskou stranu už není možné zachránit, alespoň její zdravou středopravicovou verzi, kterou země potřebuje jako alternativu,“ napsal v pátek na Twitter známý politolog z University of Virginia Larry Sabato.

Výroku předcházela sprška zpráv o extrémních stanoviscích, které kongresmanka z Georgie v posledních letech zveřejňovala na sociálních sítích. Televize CNN zjistila, že Greeneová „opakovaně naznačovala podporu popravám prominentních demokratů“. V minulosti například dala „lajk“ komentáři o tom, že „kulka do hlavy“ by byla nejsnazší cestou k sesazení předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiové. Sama prý v dubnu 2018 napsala, že se chystá oběšení exprezidenta Baracka Obamy a někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonové.

Ve čtvrtek pak server Media Matters informoval o facebookovém příspěvku z listopadu 2018, v němž republikánka spekulovala, že ničivý lesní požár v Kalifornii způsobil jakýsi paprsek přenášející energii Slunce na Zem. Pozornost upoutalo i vyjádření Greeneové z loňského předvolebního videa, že jedinou cestou, jak si vydobýt ztracené svobody, je získat je „za cenu krve“.

Po trestu volají nejen demokraté

Nešlo zdaleka o první zaznamenané kontroverzní výroky nové kongresmanky. Už před volbami média probírala její náklonnost ke konspirační teorii QAnon, podle níž je svět ovládán spiknutím „satanistických pedofilů“. Během kampaně také vyšly najevo její protimuslimské a antisemitské postoje, či výrok, že černoši jsou „otroky Demokratické strany“.

Deník The New York Times o víkendu napsal, že po vítězství ve volbách si Greeneová svůj politický styl hrdě přinesla do Washingtonu. „Vytvořila také dilema pro republikánské lídry, kteří celé měsíce nebyli ochotni přistoupit k pokárání či jakémukoli trestu za její pobuřující vyjádření,“ pokračuje list.

Po trestu volají zejména demokratičtí kongresmani, ale například i sdružení židovských republikánů, zatímco ve státě Georgia se objevil billboard vyzývající Greeneovou k rezignaci. Kritiku vyvolalo mimo jiné rozhodnutí republikánů umístit 46letou političku do sněmovního výboru pro školství. Desítky demokratů se připojily k návrhu usnesení o vyloučení Greeneové z Kongresu.

Za „rakovinu“ Republikánské strany ji označil šéf senátních republikánů Mitch McConnell. „Člověk, který naznačuje, že 11. září do Pentagonu nenarazilo žádné letadlo, že strašlivé případy střelby na školách byly předem zinscenované a že za pád letadla JFK mladšího mohli Clintonovi, nežije v realitě,“ řekl McConnell. „Bláznivé lži a konspirační teorie jsou rakovinou Republikánské strany a naší země,“ dodal.

Kult jménem Trump

Greenová na McConnellovu kritiku odpověděla v pondělí večer na Twitteru, kde napsala, že „skutečnou rakovinou Republikánské strany jsou slabí republikáni, kteří umějí jen s grácií prohrávat“. „Proto ztrácíme tuto zemi,“ napsala.

„Nevzdám se. Nikdy se neomluvím,“ reagovala kongresmanka v sérii twitterových příspěvků. Zároveň uvedla, že má podporu bývalého šéfa Bílého domu Trumpa, který je prý jejím nejoblíbenějším prezidentem USA.

Trump podle průzkumů zůstává velmi oblíbený také mezi republikánskými voliči, což se patrně promítá do přístupu stranických lídrů nejen k případu nově zvolené zástupkyně státu Georgia. „Dynamika vyvolává otázky ohledně schopnosti či touhy strany posunout se za politiku Trumpova stylu poté, co bývalý prezident roky sám prosazoval konspirační teorie,“ komentovala vývoj agentura AP.

Podle někdejšího náměstka na ministerstvu financí Jimmyho Gurulého se Republikánská strana změnila k nepoznání. „Nazval bych ji Trumpovým kultem,“ uvedl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video