Extremisté se knih děsí, řekla v OSN školačka, kterou postřelil Taliban

  17:46aktualizováno  17:46
Na půdě OSN vystoupila Malála Júsufzajová. Pákistánská dívka a bojovnice za vzdělání, kterou loni postřelil Taliban, vyzvala státníky z celého světa, aby bojovali za lepší vzdělání v třetím světě a pomohli tak porazit extremisty. OSN pátek vyhlásila celosvětovým "Dnem Malály" za umožnění základního vzdělávání dívkám po celém světě.

Pákistánská dívka Malála Júsufzajová během svého vystoupení v OSN (12. července 2013) | foto: AP

Šestnáctiletá Malála byla postřelena Talibanem v říjnu 2012, když byla na cestě do školy. Zpráva byla jasná: Dívky nemají právo na vzdělání. Střelbu Malála zázrakem přežila a podstoupila chirurgické zákroky v Británii. Stala se klíčovou osobou hnutí za právo na vzdělávání dětí.

U příležitosti svých šestnáctých narozenin přednesla řeč na půdě OSN v New Yorku, ve které chce mezinárodní společenství přesvědčit, aby pomohlo milionům ke vzdělání.

"Den Malály není mým dnem. Je to dnem každé ženy, každého chlapce a každé dívky, kteří bojují za svá práva," začala čerstvě šestnáctiletá školačka, která se v OSN dočkala potlesku ve stoje. Na sobě měla růžový šál po vzoru Bénazír Bhuttové, pákistánské političky, která byla zavražděna v roce 2007. 

Jejímu projevu naslouchalo také tisíc žáků z celého světa. "Každá čtvrtá dívka nedokončila základní vzdělání," řekla BBC jedna ze studentek, která se události účastnila. "Padesát sedm milionů dětí po celém světě nemůže navštěvovat základní školu a to se týká především dívek," uvádí BBC. 

"Jsem jen jednou z mnoha, kterým Taliban ublížil," říká Malála. "Stojím tu jako jedna z mnoha, mluvím tu za ty, kteří sami mluvit nemohou. Za ty, kteří také bojují za svá práva - právo na mír, důstojné zacházení, právo na vzdělání."

Ve vzdělání vidí Malála potenciál boje proti radikálním myšlenkám. "Extremisté se knih bojí, síla vzdělání je děsí. Kniha a pero - to jsou naše nejsilnější zbraně. Jedno dítě, jeden učitel, jedna kniha a jedno pero můžou změnit svět," řekla Malála na závěr svého projevu. "Slabost, strach a beznaděj zemřela. Namísto nich se zrodila síla, odvaha a schopnosti."

Dívky se vzdělání přestávají bát

"V příliš mnoho zemích je žákům jako Malála a jejich učitelům vyhrožováno, jsou na ně páchány atentáty," vysvětluje v této souvislosti na stránkách generální tajemník OSN Pan Ki-mun. "Svými nenávistnými akcemi extrémisté ukázali, co je děsí ze všeho nejvíc - školačka s knihou."

Malála ve svém projevu také přednesla, že nechce s extremisty bojovat ani se jim mstít. "Není to nenávist. Kdybych já měla zbraň a oni stáli přede mnou, já bych nestřílela. Naučila jsem se filozofii míru - od Mohammeda, Buddhy a Ježíše, od Nelsona Mandely a Gándhího," vysvětluje odvážná dívka.

Fotogalerie

"Taliban zakázal dívkám vzdělání a vyhrožoval těm, které chtěly začít chodit do školy. Dnes ale chodí do školy čím dál více dívek, a to znamená, že doba strachu je pryč," říká pro BBC Anwar Sultana, ředitelka dívčí střední školy v pákistánské Mignoře. "Dívky jsou teď odvážnější, přestaly se bát. Každá z nich se chce stát další Malálou. Chtějí studovat a chtějí mít úspěch v životě," dodává ředitelka.

"Je to strach z žen, kvůli kterému nás střílejí, kvůli kterému vyhazují školy do povětří," vysvětluje Malála. "Bojí se změny, bojí se rovnosti, kterou do společnosti chceme přinést. Dříve musely ženy žádat muže, aby bojovali za jejich práva. Dnes to dokážeme udělat samy," popsala Malála emancipaci pákistánských dívek.

"V Indonésii není snadné dostat se do školy. Muži mě ztrapňují a odrazují od vzdělávání, přátelé si myslí, že jsem blázen, když chci studovat. V mé zemi se očekává, že ženy dělají domácí práce, nikoliv domácí úkoly," vysvětlila BBC sedmnáctiletá Dina Čirání. "Obzvláště dívky potřebují vzdělání, protože jakmile vzděláme ženu, znamená to, že vzděláme celou generaci," dodává.

Malálu v jejím přesvědčení vychoval její otec Ziauddin, který sám aktivně bojuje za rozšiřování vzdělání a vede několik pákistánských škol. Už jako školačka se Malála veřejně projevovala a snažila se povzbudit své vrstevnice, aby se ve své zemi vzdělávaly.

Ve svých jedenácti letech začala psát pod pseudonymem blog pro BBC popisující život pod vládou Talibanu. V roce 2009 o ní reportéři New York Times natočili dokument. Od té doby poskytuje rozhovory po celém světě. Jako nejmladší v historii byla nominována na Nobelovu cenu míru.

"Malála je naše hrdinka," řekl k jejím šestnáctým narozeninám Pan Ki-mun. "Jsi inspirací pro nás všechny," dodal k tomu britský politik Gordon Brown. "Taliban chtěl, aby ta slova nikdy nezazněla, ale nech mě, abych ti popřál - všechno nejlepší k šestnáctým narozeninám, Malálo."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Guantánamo možná poslouží pro další islamisty. Kromě z Al-Káidy budou z IS

Američtí vojáci vedou trestance ve věznici Guantánamo. (1. března 2002)

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po boku teroristického...

Kolumbijské úřady vyhodí do povětří opevněný dům Pabla Escobara

Pablo Escobar s rodinou obýval nejvyšší patro této budovy mezi lety 1986 a...

Kolumbijské úřady v pátek srovnají se zemí Monaco, opevněnou vilu nechvalně proslulého drogového magnáta Pabla...

Najdete na iDNES.cz