Malajsijská obuvnická společnost Vern’s Holdings oznámila ukončení prodeje...

Malajsijská obuvnická společnost Vern’s Holdings oznámila ukončení prodeje jedné ze svých populárních řad dámských bot. Čelil totiž kritice muslimů, že logo značky připomíná slovo „Alláh“. (8. dubna 2024) | foto: ČTK

Islám v Malajsii přitvrzuje, ukázal ramadán. Pociťují to firmy i nemuslimové

  • 74
V Malajsii sílí konzervativní islám. Během svatého měsíce ramadán úředníci příslušného ministerstva například kontrolovali, zda někdo nejí na veřejnosti. Pravidlům se musejí přizpůsobovat i nemuslimové. Kvůli pobouření muslimů musely firmy stáhnout i své produkty, protože údajně urážely jejich city.

Malajsijská obuvnická společnost Vern’s Holdings oznámila, že ukončí prodej jedné ze svých populárních řad dámských bot. Důvod? Muslimové si stěžovali, že logo značky připomíná slovo „Alláh“ napsané arabským písmem.

Ministerstvo pro rozvoj islámu (JAKIM) si předvolalo zakladatele společnosti k výslechu. Police mezitím zabavila více než 1 100 kusů bot.

Společnost uvedla, že logo je stylizovaná silueta jehlového podpatku se spirálovým obepnutím kotníku a jakákoliv podobnost se slovem Alláh je čistě náhodná. „V žádném případě nebylo úmyslem navrhnout logo, jehož cílem by bylo znevažovat nebo urážet jakékoli náboženství nebo víru. Vedení společnosti by se chtělo pokorně omluvit a požádat o odpuštění. Doufáme v soucit, abychom mohli tuto chybu napravit.“

Minulý měsíc vzbudilo podobné pobouření zjištěním, že druhý největší obchodní řetězec v zemi KK Mart prodával ponožky se slovem Alláh. Tři jeho pobočky se staly terčem útoků zápalnými lahvemi a dva vedoucí pracovníci byli obvinění z urážky náboženského cítění. Společnost se též omluvila.

Islámský úřad zakázal Malajsijcům hotdogy. Pes je nečistý tvor, vysvětluje

Tyto případy podle portálu The Diplomat ukazují na zvyšující se náboženské a etnické napětí v zemi. Vůdčí představitelé obou společností byli čínští Malajsijci. Dominantní etnikum Malajců hledí na ekonomicky dominantní čínskou minoritu s podezřením.

Malajsie je převážně muslimská země s významnými křesťanskými a hinduistickými menšinami. Ač je známa pro svou náboženskou toleranci, v poslední době tamní islám nabírá více a více konzervativní podobu, jež trestá sebemenší odchylky od požadovaných norem.

Přísný ramadán

Během ramadánu, jenž přes den vyžaduje půst, letos činitelé JAKIM přísně dohlíželi na to, zda muslimové nejedí a nepijí na veřejnosti a neodporují tak pravidlům. Chyceným provinilcům hrozila pokuta pokuta až 1 000 malajských ringgitů (asi pět tisíc korun) či až roční pobyt za mřížemi. Postihům čelili i nemuslimové přistižení, že v době půstu prodávají jídlo, nápoje nebo tabák muslimům, uvádí CNN.

Jeden z náboženských strážců z Malakky stanici řekl, že v letošním roce bylo provedeno více zátahů než v letech 2023 a 2022. „Je naší povinností chránit a zachovávat jméno islámu v tomto důležitém období,“ uvedl s tím, že v některých případech ukázali shovívavost. „Je také důležité, abychom projevili soucit, zejména ve velmi horkých dnech, kdy vidíme lidi pít vodu. Někdy se tomu nedá pomoci.“

Podle organizace Sestry v islámu je během ramadánu též běžnou praxí, že veřejné školy v Malajsii uzavřou své kantýny, čímž omezí žákům možnost jíst. „To vede k tomu, že nemuslimští studenti jsou nuceni ‚respektovat‘ své postící se vrstevníky a jíst jídlo o přestávce na toaletách,“ uvedla mluvčí skupiny Ameena Siddiqiová.

Muslimka v Indonésii ochutnala vepřové. Vzpomněla u toho Alláha, jde do vězení

Podotýká též, že restaurace a jídelny odmítají během ramadánu servírovat jídlo těhotným ženám. To podle ní jde proti „samotné esenci islámu“.

Proti zavřeným školním jídelnám se postavila i ministryně pro vzdělávání Fadhlina Sideková. Nemuslimští studenti by podle ní neměli jíst během ramadánu ve skladech a jiných nevhodných místech, když jsou jídelny k dispozici.

Proti ní se postavili členové islámské konzervativní strany PAS. „Myslíme si, že je dnes běžné, že každý respektuje ty, kteří se postí, a děti, které se půst teprve učí,“ uvedl její poslanec Haji Ahmad Bin Jahaja.

Právě PAS, jež má nejvíce křesel v parlamentu, se snaží o prosazovaní islámských idejí. Islámu využívá k politickému boji proti vládnoucí, sekulární koalici premiéra Anwara Ibrahima.

Strana využívá malajsijského duálního právního systému, kdy kromě sekulárních zákonů jednotlivé malajsijské státy mohou přijímat i islámské právo šaría. V únoru letošního roku Nejvyšší soud v Malajsii nicméně rozhodl prohlásit právo šaría přijaté ve státě Kelantan za nezákonné a neplatné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video