Makedonské jednotky zahájily pozemní útok

Skopje, Praha - Makedonské jednotky zahájily pozemní ofenzivu proti albánským povstalcům. Po dlouhých dnech ostřelování v neděli poprvé vyrazila makedonská armáda s obrněnou technikou a pěchotou do řídce zalesněných kopců nad Tetovem, aby odtamtud separatisty vytlačila. Premiér Ljubčo Georgijevski vpodvečer v televizi oznámil, že klíčové pozice albánských povstalců byly dobyty. Zprávu nebylo možné potvrdit z jiných zdrojů. Nemocnice v Tetovu hlásila pět zraněných. Jde o dosud nejsilnější ofenzivu makedonských sil, které se snaží obnovit klid kolem druhého největšího města a vyhnat albánské separatisty z Makedonie.

Šéf NATO přijede do Skopje
Podle agentury AFP má v pondělí do Skopje přijet generální tajemník NATO George Robertson a vyzvat makedonské vedení, aby se pokusilo "nepoužívat nepřiměřené prostředky".

Ofenziva začala v neděli ráno
Nedělní útok začal ráno palbou z děl a minometů na vesnice Skelce a Gjare, bašty povstalců. Poté projela Tetovem kolona obrněných transportérů a vojenských aut, včetně čtyř tanků. Pěchota později za městem vyskákala z vozů a postupovala až do Gjare. Tam se poprvé střetla s albánskou odvetou. Nad místy bojů na úbočí pohoří Šar planina, z nichž bylo slyšet prudkou palbu, přelétávaly i dva bitevní vrtulníky, které byly do Makedonie dopraveny minulý týden z Ukrajiny. Ve vesnici hořely domy i auta a kouř stoupal vysoko k nebi.

Makedonští vojáci vypadali těsně před operací nervózně, ale zároveň odhodlaně. "Bojujeme za Makedonii, za každého tady v zemi," řekl americké agentuře AP jeden z makedonských vojáků, který se odmítl představit. Když jejich kolona projížděla předměstím Skopje, kde žijí obyvatelé hlavně nealbánských národností, dostalo se vojákům nadšené podpory okolostojících.

Albánci jsou pobouřeni
Z jednoho domu v Gjare vyběhl muž, aby zachránil své krávy z hořící stáje, která byla zasažena palbou. Albánští vesničané dávali najevo pobouření a říkali, že vojáci útočí na nevinné lidi. "Myslí si snad, že každý dům musí být bunkr," uvedl Nuri Junozič. Padesátiletá vesničanka Hanife Zeciriová pak dodala, že ze svého domu neodejde, ať se prý děje cokoli, i kdyby přišla i armáda. "Z mého domu mě nikdo nedostane," řekla.

USA podpořily Skopji
Makedonská armáda vyrazila do útoku krátce poté, co americký ministr zahraničí Colin Powell v telefonickém rozhovoru s makedonským prezidentem Borisem Trajkovským rozhodně podpořil vládu ve Skopji i "územní svrchovanost a nezávislost" Makedonie. V asi dvacetiminutovém telefonátu ocenil Powell prezidentovo úsilí "zachovat právní stát" a odsoudil "aktivity albánských extremistů". Před Powellem podpořil makedonskou vládu i americký prezident George Bush.

Poslední fáze operace
Mluvčí makedonského ministerstva obrany Stevo Pandarovski prohlásil, že jde o "jednu z posledních fází operace k vytlačení teroristů z makedonského území". "Naše akce měly dosud za úkol jen udržet teroristy v šachu. Teď chceme znovu získat území. Jsme nyní v opravdové válce," uvedl mluvčí.

Podle znalců poměrů se ukrývá v kopcích nad Tetovem na 300 až 700 lehce vyzbrojených albánských separatistů z Národní osvobozenecké armády, kteří jsou prý relativně moderně vybaveni a jsou vysoce mobilní. V okolních vesnicích žije asi 20 000 lidí.

Povstalci jsou v kleštích
Operace v Makedonii začala ve stejný den, kdy se v sousedním Kosovu jugoslávské jednotky po dohodě s NATO vrátily do dvou úseků demilitarizované zóny mezi Kosovem a ostatním Srbskem. Také tento krok ztíží postavení albánské gerily, tentokrát v jižním Srbsku. Mezitím mezinárodní síly v Kosovu KFOR posilují ostrahu hranic z kosovské strany. Pokud by byly vojensky uzavřeny hranice mezi Kosovem a Makedonií a Kosovem a Srbskem, pozice albánských extremistů by se tím velmi zkomplikovala.

Odborníci se domnívají, že albánská gerila v Makedonii totiž dostává podporu z Kosova a volně přechází přes hornaté hranice, které tvoří vysoké pohoří Šar planina. 

Příslušník sil KFOR kráčí u popsané zdi ve vsi blízko kosovsko - makedonské hranice, 25. března 2001.

Makedonští vojáci se zájmem sledovali 23. března přílet bitevních vrtulníků Mi-24 na letiště ve Skopje. Makedonie převzala od Ukrajiny šest vojenských vrtulníků.

Příslušník makedonské speciální vojenské jednotky sledoval 21. března v zaměřovači odstřelovací pušky pozice albánských separatistů v kopcích nad Tetovem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video