Íránka Mahsá Amíníová krátce před tím, než zemřela. (17. září 2022)

Íránka Mahsá Amíníová krátce před tím, než zemřela. (17. září 2022) | foto: Profimedia.cz

Smrt diktátorovi! Úmrtí ženy kvůli hidžábu vyhnalo do ulic tisíce Íránek

  • 94
Dvaadvacetiletá žena minulý týden v Íránu zaplatila životem za to, že neměla správně nasazený hidžáb. Policie mluví o infarktu, lidé tomu však nevěří. A mnozí od minulého týdne vyšli opakovaně do ulic. Ženy už mají dost čím dál přísnějších pravidel pro zahalování.

Protesty odstartoval pohřeb dvaadvacetileté Mahsá Amíníové. Íránská náboženská policie ji zatkla minulé úterý proto, že měla prý špatně nasazený hidžáb. Íránská Kurdka původem z města Sanandadž byla v Teheránu na návštěvě. Později policie oznámila, že mladá žena ve vazbě utrpěla infarkt a skončila v nemocnici.

Tam po třídenním kómatu zemřela. Ženin strýc nicméně řekl, že potíže se srdcem nikdy předtím neměla, a podle jejího otce netrpěla žádnými zdravotními problémy. Ochránci práv žen tvrdí, že policie Amíníovou mučila. Policisté to však odmítají a tvrdí, že se jí udělalo špatně, když čekala s ostatními zadrženými ženami.

Teheránský prokurátor nařídil forenzním patologům objasnit případ z lékařského hlediska. Také íránský prezident Ebráhím Raísí požádal ministra vnitra Ahmada Vahídího, aby příčinu smrti vyšetřil „rychle a věnoval tomu zvláštní pozornost“.

Íránskou veřejnost pobouřila smrt Mahsá Amíníové v policejní cele. (18. září 2022)

Záběry nevinné ženy na přístrojích spolu se zprávou o její náhlém úmrtí strhly lavinu. Protestovalo se například ve městě Sakíz v íránském Kurdistánu, kde se konal pohřeb Amíníové. „Smrt diktátorovi,“ křičel dav s odkazem na ajatolláha Alího Chameneího.

Demonstrace se později rozšířily také do Sanandadže, kde policie údajně zatkla na pět set lidí. Nasadila také slzný plyn a na některých videích byla slyšet střelba. „Sakíz není sám, Sanandadž ho podporuje,“ skandovali protestující. Demonstranti podle Fars rozbíjeli okna automobilů a zapalovali popelnice.

V Íránu žije osm až deset milionů Kurdů. Jak napsala agentura Reuters, íránská policie v íránském Kurdistánu potlačuje nepokoje několik desetiletí a justice kurdské aktivisty trestá dlouhými tresty vězení.

Stovky protestujících se pak o víkendu shromáždily zejména kolem budovy univerzity v Teheránu a podle videozáznamů zveřejněných na internetu vykřikovaly hesla jako „Žena, život, svoboda“. Jak k tomu poznamenala agentura Reuters, tyto záběry nebylo možné nezávisle ověřit.

Íránky, jež si za minulé, liberálnější éry zvykly na volnější pravidla zahalování, od nástupu prezidenta Ebrahíma Raísího čelí čím dál většímu tlaku na to, aby se „správně“ oblékaly i chovaly. A mají toho dost.

V Íránu přituhuje. Režim loví ženy bez hidžábů, nasadí také kamery

Kvůli protestu proti povinnému nošení hidžábu před časem skončila ve vězení i básnířka Sepideh Rašnová, která se pak viditelně pobledlá objevila ve státní televizi a omluvila se ženě, jež na ni kvůli odhaleným vlasům slovně útočila. Podle lidskoprávní organizace Hrana předtím policie Rašnovou mučila tak, že musela s vnitřním krvácením do nemocnice.

Na sítích se šíří také videa, na nichž je vidět, jak policisté strkají násilím ženy do služebních aut. Konzervativní duchovenstvo je zastáncem přísných postihů včetně bičování. Když budou ženy chodit s odkrytými vlasy, povede to podle duchovních k morálnímu rozkladu a rozpadu rodin. Strážcům morálky navíc brzy zřejmě pomohou i kamery s funkcí rozpoznávání obličejů.

Íránská policie smrt Amíníové nakonec označila za nešťastný incident, který by se neměl opakovat. Velitel Hosejn Rahímí prohlásil, že se proti policii vznesla „zbabělá obvinění“ a že policisté nemohou přestat vykonávat bezpečnostní úkoly. Mravnostní policii pochválil s tím, že pracuje správně. A znovu popřel, že by se zesnulou Amíniovou špatně zacházela. Příčinu smrti nechtěl komentovat a řekl, že je to zdravotní, ne bezpečnostní záležitost.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video