Posádka lodi španělské organizace Proactiva Open Arms pomáhá u libyjských břehů...

Posádka lodi španělské organizace Proactiva Open Arms pomáhá u libyjských břehů jednomu z migrnantů (30.6.2018) | foto: AP

Vyplula další loď s migranty. Itálie ji odmítla, nakonec zakotví ve Španělsku

  • 569
Loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms v sobotu z gumového člunu u libyjských břehů na palubu vzala 60 migrantů, informovala agentura AP. Italský ministr vnitra Matteo Salvini lodi ihned vzkázal, že v Itálii nezakotví. Nakonec ji ale přijme Španělsko.

Španělsko povolilo lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která v sobotu zachránila u libyjských břehů 60 migrantů, v zemi zakotvit. Organizace o tom v noci na neděli informovala na twitteru. Itálie i Malta přitom plavidlo odmítaly přijmout.

Plavidlo nyní může přistát v přístavu v Barceloně. Starostka města Ada Colauová organizace poděkovala a uvedla, že Barcelona očekává loď s otevřenou náručí. Podle deníku El País dopluje loď do Barcelony ve středu.

Mezi 60 migranty, kteří byli zachráněni lodí Open Arms, je podle AP pět žen, devítileté dítě a tři mladiství. Mezi dalšími zachráněnými je šest Libyjců a migranti z Mali, Eritreje, Egypta, Bangladéše, Jižního Súdánu či Guineje.

Podle agentury AP loď migranty vzala na palubu v mezinárodních vodách, zhruba 55 kilometrů od libyjského pobřeží. Během záchranné operace na místo později připlula i loď libyjské pobřežní stráže, která plavidlu nevládní organizace nařídila odplout do Španělska.

„Na to, že zakotví v italském přístavu, můžou zapomenout,“ napsal vzápětí na Twitteru šéf protiimigrační strany Liga a italský ministr vnitra Matteo Salvini. Španělé podle něj nevyčkali, než dorazí Libyjci, a v rychlosti na palubu naložili desítky běženců.

Italský ministr dopravy Danilo Toninelli v prohlášení uvedl, že obdržel formální žádost z ministerstva vnitra vedeného Salvinim, aby španělské organizaci Proactiva Open Arms neumožnili vstup do země s odůvodněním, že jde o „ohrožení veřejného pořádku“.

30.června 2018 v 11:49, příspěvek archivován: 30.června 2018 v 18:08

Questa nave @openarms_fund si trova in acque Sar della Libia, porto più vicino Malta, Ong e bandiera della Spagna: si scordino di arrivare in un porto italiano. Stop alla mafia del traffico di esseri umani: meno persone partono, meno persone muoiono. #chiudiamoiporti https://t.co/mFrbEXNTHq

Po obdobných kauzách s loděmi Aquarius a Lifeline Salvini v pátek oznámil, že italské přístavy budou pro nevládní organizace, které pomáhají migrantům ve Středozemním moři, uzavřeny po celé léto.

Italský ministr vnitra svými sobotními prohlášení rovněž vyvolal roztržku s Maltou. Uvedl totiž, by loď španělské nevládní organizace měla odjet právě na tento ostrov. Malta na jeho slova ihned reagovala s tím, že loď má mnohem blíže k italskému ostrovu Lampedusa jižně od Sicílie. „Přestaňte šířit nepravdivé informace a bezdůvodně do toho Maltu nezatahujte,“ reagoval na twitteru maltský ministr vnitra Michael Farrugia.

Mezi šedesáti migranty, kteří byli zachráněni lodí Open Arms, je podle AP pět žen, devítileté dítě a tři mladiství. Devětatřicetiletý Kamerunec Bitcha Honoree po své záchraně uvedl, že si byl vědom toho, jaké riziko naloděním na gumový člun směřující pod rouškou noci do Evropy podstupuje. 

Někteří z jeho přátel cestu z Libye přežili, jiní se během ní utopili. Poté, co byl v Libyi prodán jako otrok, unesen a mučen, se ale rozhodl pokusit se dostat pryč. „Je lepší zemřít, než aby s vámi takto zacházeli,“ svěřil se Kamerunec reportérovi agentury AP, který je na palubě španělské lodi. Mezi dalšími zachráněnými je šest Libyjců a migranti z Mali, Eritreje, Egypta, Bangladéše, Jižního Súdánu či Guineje.

Zástupci španělské charitativní organizace rovněž informovali o incidentu z pátku, kdy italští představitelé sdělili jejich lodi, aby na nouzové volání pašeráckého plavidla plného migrantů nereagovala a nechala to na libyjské pobřežní stráži. Krátce na to se dozvěděli, že v oblasti ztroskotala loď s běženci a o život přišlo pravděpodobně sto z nich. „Myslíme si, že to byli lidé právě z této lodi,“ tvrdí Ricardo Canardo z Proactiva Open Arms.

K italským břehům připlulo od roku 2014 více než 650 tisíc migrantů. Většinou se tam dostali poté, co byli zachráněni z moře u libyjského pobřeží. V italských uprchlických zařízeních se nyní nachází asi 170 tisíc běženců, počet příchozích nicméně letos poklesl, uvedla agentura Reuters. OSN odhaduje, že letos se již při pokusu dostat se přes Středozemní moře do Evropy utopilo téměř tisíc lidí.

27. června 2018

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video