Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Lidstvo by potřebovalo až sedm planet, pokud by jedlo jako v zemích G20

  • 664
Kdyby se lidé stravovali jako Australané nebo Argentinci, kolem roku 2050 by na Zemi bylo tolik skleníkových plynů, že by jedna planeta přestala stačit. Potřeba by jich bylo až sedm. Uvádí to zpráva neziskové organizace EAT, která sleduje konzumaci potravin v zemích skupiny G20. Nejvyspělejší ekonomiky světa proto vyzvala, aby snížily svou produkci a konzumaci hovězího masa a mléčných výrobků.

Zprávu Jídelníčky pro lepší budoucnost vydala norská nezisková organizace EAT, která sleduje spotřebu zemí ze skupiny největších ekonomik světa G20. V Evropě do ní patří Německo, Francie, Itálie, Velká Británie a Evropská unie jako celek. 

Fastfood nabídne hamburgery z „nízkoemisních“ krav, které se nenadýmají

Ve světě pak Spojené státy, Kanada, Rusko, Turecko, Čína, Saúdská Arábie, Mexiko, Argentina, Brazílie, JAR, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Indonésie a Austrálie. 

Pokud by zbytek světa měl jíst stejně jako lidé z těchto zemí, potřebovalo by lidstvo mezi jednou až sedmi planetami. „Report jasně ukazuje, že spotřeba jídla v zemích G20 je neudržitelná a vyžadovala by až 7,4 Zemí, pokud by se měla přijmout na globální úrovni,“ říká pro stanici Deutsche Welle Joao Campari ze Světového fondu na ochranu přírody. 

Na vrcholu žebříčku spotřeby červeného masa, které je z hlediska klimatu z potravin jedním z nejvíce problematických, je Argentina a Austrálie. Právě na jejich způsob stravování kdyby lidstvo naskočilo, kolem roku 2050 by produkovalo takové množství skleníkových plynů, že by nám Země přestala stačit.

Nadýmání hospodářských zvířat je jedním z hlavních zdrojů skleníkových plynů, které přispívají ke globálnímu oteplování. Dobytek se na jejich celkových emisích podílí zhruba 14,5 procenty, uvedl server CNBC s odkazem na data Organizaci pro výživu a zemědělství při OSN.

Naopak Indie a Indonésie jsou ve skupině jedinými, které díky své „nízkoemisní“ spotřebě dodržují cíle stanovené v pařížské klimatické dohodě, kterou světoví státníci uzavřeli před pěti lety.

Omezili byste svou konzumaci masa, abyste zachránili planetu?

celkem hlasů: 5893
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 24. července 2020. Anketa je uzavřena.

Autor reportu Brent Loken kromě dopadů nadměrné konzumace hovězího upozorňuje také na plýtvání jídlem, které je podle něj obzvlášť rozšířené mezi nejbohatšími zeměmi světa, a na „rozbitý vztah“, které lidstvo s přírodou má.

Kdo vás krmí? My! Němečtí farmáři mají zelených regulací po krk

„Potraviny, které jíme, a způsob jejich výroby jsou také klíčovými faktory ve vzniku smrtelných virů jako třeba covidu-19 (koronaviru, pozn. red.). Krok směrem ke zdravým a udržitelným jídelníčkům sníží riziko budoucích pandemií,“ říká Loken.

Spolu s kolegy pak bohaté státy světa vyzývá, aby upravily svá výživová doporučení pro občany. A ty zase, aby je dodržovali. V Německu například vláda lidem doporučuje maximálně 50 gramů červeného masa denně. Skutečná spotřeba je mezi Němci 110 gramů, zatímco obecná světová doporučení hovoří o 28 gramech hovězího za den.

11. listopadu 2019


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video