Lidí přibývá pomaleji. I kvůli AIDS

  • 15
Počet pozemšťanů se sice nadále zvyšuje, ale čím dál pomaleji. To je hlavní závěr studie amerického Statistického úřadu o stavu světové populace. Příčiny jsou podle amerických demografů zejména dvě. Ženy rodí stále méně dětí a přibývá úmrtí na AIDS, zvláště v Africe.

INFOGRAFIKA:
AIDS ve světě

Dnešní odhady hovoří o tom, že v roce 2050 se bude na Zemi tísnit kolem 9,1 miliardy exemplářů druhu Homo sapiens, tedy o téměř padesát procent víc, než je nynějších zhruba 6,2 miliardy.

Toto výrazné nabobtnání není nic, z čeho by se obyvatelé zeměkoule měli bezmezně radovat, soudí odborníci. Nicméně jeden povzbudivý trend, který naznačuje, že přelidňování modré planety se bude i nadále zpomalovat, tu je.  

Zatímco mezi lety 2001 a 2002 činil přírůstek 1,2 procenta, tedy asi 74 milionů lidí, do roku 2050 se má přírůstek dál snížit na 0,42 procenta. Statistické prognózy však mohou být ošidné, exaktní předpověď je totiž sotva možná.

Nikdo netuší, zda se v blízké budoucnosti nezmění dva základní faktory, porodnost v rozvojových zemích a epidemie AIDS. Velkou neznámou také zůstává, do jaké míry se ve "třetím světě" rozšíří antikoncepce.

Zároveň s tím vyvstávají nové, možná ještě závažnější problémy související s budoucností lidské civilizace. Dokážou se pozemšťané uživit? Jak si poradit s chudobou či se stárnutím populace v nejrozvinutějších částech světa? Čekají nás války o přírodní zdroje?

Nebo nové stěhování národů, jež může zcela rozvrátit dosavadní pořádek? Jak odpoví příroda na to, že lidí dál mocně přibývá? To jsou jen některé z mnoha otázek, které si lidstvo musí klást a za pochodu řešit. Odpovědi se však hledají jen těžko.

O pokles přírůstku obyvatel, který v posledních letech přinutil demografy revidovat apokalyptické teorie o "pochodu lidstva ke kolektivní sebevraždě", se zasloužily hlavně programy na kontrolu porodnosti, zvláště ve dvou nejlidnatějších zemích světa, Číně a Indii.

Křivka porodnosti pak klesá na celém světě. V rozvojových zemích se však obyvatelstvo zřejmě ještě nejméně zdvojnásobí, než se přiblíží určité rovnováze. Pokud se nynější trendy nezmění, třeba Indů ještě přibude o víc než 50 procent a v roce 2050 jich má být 1,6 miliardy. Indie tak předežene Čínu.

V řadě bohatých států naopak dochází k převaze rakví nad kolébkami, lidí tam ubývá. Platí to i o České republice. Tyto společnosti mají opačný problém: jak v budoucnu zabezpečit rozrůstající se skupinu důchodců? Podle dva roky starého odhadu Světové zdravotnické organizace bude už v roce 2020 na Zemi žít miliarda lidí starších šedesáti let, nyní je to necelých 600 milionů.

Z americké studie také plyne, že z hlediska odhadu budoucího populačního růstu je nejistý i faktor AIDS. Tato epidemie, postihující nejhůře státy subsaharské Afriky, má za 20 let trvání na svědomí asi 20 milionů životů. Dalších asi 40 milionů lidí žije ve světě s virem HIV.

Pokud nedojde k výraznému pokroku v léčbě, do deseti let zemřou. V některých zemích, třeba v Botswaně, by kvůli AIDS mohlo dojít i k poklesu počtu obyvatel. Studie však zároveň upozorňuje, že tento trend nemusí být definitivní, pokud se tam dostatečně rozšíří osvěta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video