Kyrgyzstán vybojoval nového prezidenta

  • 71
Kyrgyzstán má zřejmě novou hlavu státu. Vůdce opozice Kurmanbek Bakijev oznámil, že ho parlament jmenoval premiérem. Budu zastávat i úřad prezidenta, řekl demonstrantům v metropoli Biškeku. Osud ve čtvrtek svrženého exprezidenta Akajeva je nejasný.

"Parlament mě jmenoval premiérem a dal mi i funkci prezidenta," oznámil podle agentury Reuters davům svých příznivců.

Dosavadní prezident Askar Akajev podle opozice ve čtvrtek rezignoval a uprchl ze země. Příznivci opozice během dne obsadili sídlo vlády v Biškeku. Tisíce jich demonstrovaly v centru metropole. Opozice kontroluje i televizi. - více zde

Akajevův osud zůstává nejasný. Podle agentury Interfax uprchl s rodinou do severního Kazachstánu, podle jiných zdrojů do Ruska.

Sám Akajev podle agentury Reuters vzkázal, že sice není v Kyrgyzstánu, ale že nikdy nerezignoval. Své čtvrteční svržení označil za protiústavní převrat.

Jmenování Bakijeva patrně podle AFP ruší jeho čtvrteční rozhodnutí, že provizorní hlavou státu bude opoziční poslanec Išenbajev Kadyrbekov.

Pětapadesátiletý Bakijev stál v čele kyrgyzské vlády od konce roku 2000 do května 2002, kdy ho Akajev přinutil po ostrých střetech se stoupenci opozice na jihu země odstoupit.

Putin: Budu jednat s opozicí
Ruský prezident Vladimir Putin slíbil, že je připraven spolupracovat s kyrgyzskou opozicí. Dodal, že by neměl nic proti tomu, kdyby se svržený kyrgyzský vůdce Askar Akajev uchýlil do Ruska.

Putin, který je na návštěvě Arménie, rovněž doufá, že se opozice brzy podaří dostat situaci v zemi pod kontrolu. "Rusko bude dělat vše pro udržení současné úrovně spolupráce mezi oběma státy a pro jejího dalšího rozvoj," řekl novinářům.

O spolupráci mezi oběma státy hovořil i dočasný kyrgyzský prezident. V rozhovoru pro agenturu ITAR-TASS Bakijev uvedl, že od Ruska očekává pomoc při řešení "současné nelehké situace" i v ekonomických otázkách.

"S Ruskem jsme vždy měli tradičně přátelské vztahy. Ty se v Kyrgyzstánu nikdo nechystá měnit a směřujeme pouze k jejich dalšímu rozvoji," prohlásil.

V prvním projevu před poslanci Bakijev podle agentury AFP uvedl, že výjimečný stav nevyhlásí, nevyloučil ale vyhlášení zákazu vycházení. Nyní se prý pokusí sestavit dočasnou vládu. 

Rovněž slíbil, že bude potírat korupci a klanovou mentalitu země, kvůli které je Kyrgyzstán rozdělen na sever a jih. "Jsme jednotný národ," řekl Bakijev.

Kyrgyzská revoluce má první oběti
Zasedání parlamentu muselo být dopoledne krátce přerušeno, neboť do sněmovny vnikly stovky převážně mladých příznivců opozice. V hlavním městě Biškeku nebyl klid ani v noci. Objevily se případy rabování, docházelo k násilnostem.

Podle agentury AFP tři lidé zemřeli v nejrůznějších potyčkách a při nehodách, ne však při střetech s policií. Přes třicet policistů bylo údajně zraněno, z toho někteří vážně. Agentura Reuters uvádí, že jeden člověk byl v noci zastřelen.

Jsou to první oběti několikatýdenních protestů. Informace z minulého víkendu o mrtvých v jižním Kyrgyzstánu, kde demonstrace začaly, byly později dementovány.

Další z opozičních vůdců Felix Kulov, kterého demonstranti ve čtvrtek osvobodili z vězení a kterého parlament jmenoval do čela policie, vyzval ke klidu. "Ukažme světu, že jsme civilizovaná země," řekl Kulov v televizním vystoupení.

Násilí a rabování má podle něj na svědomí Akajev, který "propásl" příležitost k rezignaci a místo toho utekl. "Skoro všechny obchody v metropoli byly vyrabovány," uvedl Kulov, podle kterého situace v zemi využily zločinecké gangy.

Kyrgyzstán

Ženy zametají ulici před sídlem kyrgyzského prezidenta v Biškeku. (25. března 2005)

Ženy zametají ulici před sídlem kyrgyzského prezidenta v Biškeku. (25. března 2005)

Muž hledí rozbitým oknem prezidentského sídla v Biškeku. Vládní krizi provázely demonstrace a střety s policií. (25. března 2005)

Kyrgyzské dívky si čtou noviny před prezidentským sídlem v Biškeku. (25. března 2005)