Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Kvůli ukrývání upáleného mladíka poslali v Číně za mříže další mnichy

  • 6
Kvůli sebeupálení mladého tibetského mnicha poslal čínský soud do vězení další dva mnichy. Odsoudil je k deseti a třinácti letům za mřížemi. V pondělí dostal jedenáct let první z trojice mnichů, kteří v březnu ukryli popáleného šestnáctiletého mladíka před úřady.

Mnichy soud v provincii S'-čchuan shledal vinnými ze "spiknutí, podněcování a pomoci při sebeupálení jiného mnicha, čímž způsobili jeho smrt". Vysoké tresty čínské soudy vynesly podle analytiků proto, aby od podobných činů odradily potenciální následovníky, napsala agentura AP.

Šestnáctiletý mnich Phüncchog se v březnu na ulici polil benzinem a zapálil. Policisté se ho pokoušeli uhasit, nakonec ho však podle svědků vztekle bili a kopali. Mladíka se poté ujal jeho strýc a první z odsouzených mnichů, mladíkův strýc Drongdru.  

Okupace Tibetu

Čína obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. Tibetští aktivisté obviňují Peking z potlačování tradiční kultury v provincii a usilují o samostatnost Tibetu nebo o jeho výraznou autonomii v rámci Číny. Tibeťané si stěžují nejen na ekonomický, kulturní, společenský i náboženský útlak, ale i na rychlé přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů), kteří zřejmě už brzy početně převládnou.

Jedenáct hodin ho ukrýval v klášteře. Druhý den zraněného dopravili do nemocnice, lékaři mu ale už nedokázali pomoci. Soud za to v pondělí uznal Drongdra vinným z "úkladné vraždy" (více o prvním rozsudku čtěte zde zde).

Případ upáleného mladíka vyvolal nepokoje v etnicky tibetské části jihozápadní provincie S'-čchuan. Tato oblast byla v posledních letech dějištěm řady protestů proti čínské vládě a střetů s jejími bezpečnostními silami. Coby strážci tibetské buddhistické kultury jsou mniši obzvláště citliví vůči striktní čínské kontrole nad jejich kláštery.

Klášter Kirti je pod přísnou kontrolou bezpečnostních složek, které jsou obviňovány protibetskými aktivisty, že mnichy často bijí a zatýkají. Zahraniční novináři do této oblasti vůbec nemohou, uvedla agentura AP. OSN před několika týdny také vyzvala Peking, aby poskytl informace o téměř třech stovkách mnichů z Kirti, kteří údajně zmizeli po dubnové policejní razii.

Phüncchogova smrt vyvolala ve městě Aba v čínské provincii S'-čchuan, kde žije velká skupina Tibeťanů, protesty. Od roku 2009 se v Číně upálili už nejméně tři tibetští mniši na protest proti komunistické okupaci své země. O rok dříve, v březnu 2008, čínská policie tvrdě potlačila nepokoje v tibetském hlavním městě Lhasa.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video

Termíny

Finance

Vláda

Témata

Válka na Ukrajině

Olympijské hry

Nepřehlédněte