Razie v kauze Kuciak byla předčasná, policie se bála vyzrazení

  • 54
Policisté museli k razii na skupinu lidí podezřelých z vraždy Jána Kuciaka a jeho přítelkyně přistoupit dříve, než by bylo ideální, aby předešli hrozícímu vyzrazení operace. V rozhovoru na portálu Aktuality.sk to řekl slovenský policejní prezident Milan Lučanský.

Policejní prezident potvrdil, že vyšetřovatelé před razií z minulého týdne delší dobu podezřelé sledovali. Snažili se tak dostat k objednavateli vraždy. Museli ale zohlednit fakt, že „někteří právní zástupci, kteří mají více informací ze spisu“, měli informace také o přípravách zatýkání.

„Tak jsme museli přistoupit k její realizaci (razii), aby nedošlo k jejímu zmaření. Což je mi velmi líto, protože jsme tu věc mohli protáhnout ještě o dva měsíce a možná by se podařilo odhalit i to, kdo je objednavatel,“ řekl Lučanský. Takto prý čeká policii pracnější cesta přes ověřování výpovědí, při níž může dojít „k více procesním pochybením“, jež mohou mít dopad na výsledek celého vyšetřování.

Z únorové vraždy novináře Kuciaka a jeho partnerky jsou obviněni čtyři lidé, přičemž peníze za ni podle všeho vyplatila podnikatelka Alena Zsuzsová. Ta údajně pracovala jako tlumočnice z italštiny pro kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, o němž média hovoří jako o možném skutečném objednavateli. V minulosti Kuciakovi kvůli jeho investigativní práci vyhrožoval.

Lučanský nekomentoval, zda je varianta s Kočnerem jednou ze dvou hypotéz, s nimiž nyní prokuratura pracuje, neboť prý nemá přístup k obsahu vyšetřovacího spisu. Zároveň nevyloučil jiné možnosti. „Já nikdy nebudu vylučovat italskou ani albánskou stopu, protože je to stále na úrovni vyšetřování. Není vyloučeno, že se nemohou později objevit a prokázat,“ řekl reportérům z webu Aktuality.sk.

Také přiznal, že začátek vyšetřování poznamenala řada chyb. Nejvíce se hovořilo o přítomnosti šéfa elitní protikorupční jednotky policie Róberta Krajmera na místě činu. Lučanský má za to, že tam Krajmer neměl co dělat, a doufá, že se podobné věci již nebudou opakovat. „Jinak se nám například mohou stát takové věci, že advokát bude považovat všechny důkazy z místa činu za nezákonné,“ vysvětlil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video