Krysy mají dobře vyvinutý čich a umějí odhalit chemické složky ve výbušninách. Ignorují různé kovové úlomky a vyhledávají miny rychleji než člověk. Jakmile na nějakou narazí, upozorní na ni svého lidského spolupracovníka, který je doprovází. Magawa umí prohledat za 20 minut území o rozloze tenisového kurtu, což člověku s detektorem kovů trvá jeden až čtyři dny.
Výcvik hlodavců k vyhledávání nášlapných min a nevybuchlé munice trvá obvykle rok a zvířata po jeho absolvování obdrží certifikát.
Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku, váží 1,2 kilogramu. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny.
Veterinární charitativní organizace PDSA krysího samečka vyznamenala „Zlatou medailí“, kterou deník The Guardian přirovnal ke zvířecí obdobě Jiřího kříže, nejvyššího britského vyznamenání za statečnost udělovaného civilistům. PDSA udělila vyznamenání už třiceti zvířatům, krysu ocenila poprvé.
„Magawova práce přímo zachraňuje a mění životy mužů, žen a dětí, které ovlivňují tyto nášlapné miny. Každé objevení (nášlapné miny) snižuje riziko zranění nebo smrti místních lidí,“ prohlásila ředitelka PDSA Jan McLoughlinová.
Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.
„Toto ocenění je pro nás opravdu pocta. Ale je to také velká událost pro lidi v Kambodži a všechny lidi na světě, kteří se potýkají s nášlapnými minami,“ uvedl ředitel organizace Apopo Christophe Cox.
Kambodža je jednou ze zemí světa, které jsou minami nejvíce zamořené, uvádí na svém webu organizace Mag International, jež se věnuje odminovávání ve více než dvaceti státech. Nášlapné miny jsou v Kambodži pozůstatkem bojů mezi Rudými Khmery, vládou a dalšími aktéry zejména v 70. a 80. letech minulého století. Od roku 1979 tam výbušniny zabily nebo zranily přes 64 000 lidí.