Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tv„Sledovali jsme, jak se ostatní lodě snažily jí poskytnout pomoc, ale bouře neumožnila ani provést klidnou záchrannou operaci, ani evakuovat posádku,“ řekla Gumenjuková.
Podle Kyjeva zasáhly křižník ukrajinské protilodní rakety, což „vedlo k explozi munice“. Poté začal boj o přežití a bojová připravenost lodi tak byla ztracena, sdělila mluvčí.
Ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že posádka lodi byla evakuována, zatímco nejmenovaný zdroj TASS uvedl, že námořníci byli převezeni do Sevastopolu. Ruská verze incidentu je taková, že munice prostě vybuchla. Poté se záchranáři pokusili loď odtáhnout do bezpečného přístavu. Kvůli poškození však „ztratila stabilitu“ a potopila se v bouři.
Pentagon potvrdil ukrajinskou verzi události. Křižník byl zničen raketami Neptun, vyrobených po vzoru sovětských Kh-35. Zdroj agentury Reuters z amerického ministerstva obrany uvedl, že mezi ruskými námořníky jsou mrtví. Přesný ani přibližný počet obětí však neuvedl.
Moskva, která byla vybavena 16 raketami Vulkan a systémem protivzdušné obrany S-300F Fort, se stala nejmocnější lodí, o niž Rusko přišlo od námořní bitvy s Japonskem v roce 1905 u Cušimy. Tehdy byly potopeny bitevní lodě třídy Borodino.
Rusko po nynějším incidentu stáhlo všechny své vojenské lodě od ukrajinského pobřeží na vzdálenost 80 mil, tedy skoro 150 kilometrů. Podle Pentagonu se zřejmě právě kvůli obavám o jejich bezpečnost.