Lidé zamířili na promenádu v německém Überlingen Am Bodensee. (6. března 2020)

Lidé zamířili na promenádu v německém Überlingen Am Bodensee. (6. března 2020) | foto: Profimedia.cz

Německo pokračuje v rozvolňování, i když se zemí šíří britská mutace

  • 72
Německo pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s omezeným počtem lidí květinářství, knihkupectví či zahradní markety. Za posledních 24 hodin v Německu zemřelo na nemoci spojené s covidem-19 34 lidí, což je zatím letošní minimum. Reprodukční číslo ovšem zůstává nad jedničkou – činí 1,06.

Německo začalo s uvolňováním restrikcí před týdnem, kdy se otevřela například kadeřnictví. 

V pondělí k nim přibyly další služby, mimo jiné masážní salony či autoškoly, jejich klienti ale musejí mít negativní test na koronavirus. Každý obyvatel Německa má od pondělka nárok na jeden rychlotest týdně zdarma. 

Obchody, galerie, muzea či botanické a zoologické zahrady se v pondělí mohou v Německu otevřít jen v regionech s nízkým počtem nových případů nákazy na počet obyvatel. 

V těch se také nově může setkávat až pět lidí ze dvou domácností, nyní může na návštěvu jen jeden člověk z cizí domácnosti.

Za další dva týdny by se mohly v Německu, rovněž jen v oblastech s příznivější epidemickou situací, otevřít divadla, kina, koncertní sály nebo zahrádky restaurací.

Britská mutace tvoří přes 40 procent případů

Šéf Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler nicméně v pátek prohlásil, že v Německu se rychle šíří britská varianta koronaviru, která činí přes 40 procent případů.

„Před čtyřmi týdny to bylo šest procent, před dvěma 20 procent a v posledním týdnu je to přes 40 procent zkoumaných vzorků,” řekl Wieler o šíření britské mutace koronaviru, která je označována jako B.1.1.7. 

V zemi je rovněž již delší dobu potvrzen výskyt jihoafrické varianty B.1.351. „Její podíl činí jedno procento,” uvedl Wieler. Tyto mutace jsou považovány za nakažlivější a za nebezpečnější kvůli možnému snížení účinnosti vakcín.

Češi v době pandemie švejkují, je to špatná strategie, píší Němci

Šéf RKI, který v Německu působí jako úřad pro prevenci nemocí, vyzval veřejnost, aby se nechala očkovat, pokud takovou nabídku dostane. „Schválené vakcíny jsou bezpečné a účinné, a to i proti mutacím,“ řekl. 

V Německu dostalo podle Wielera první dávku pět procent obyvatel, tři procenta populace obdrželo i druhou dávku, která imunizační cyklus uzavírá.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn řekl, že infekce v Německu stagnuje, případně lehce stoupá. „Tak to bohužel je, to je nová realita,“ řekl.

Velvyslanec: Pro Němce nejsme prašiví, ale sledují naši krizi s obavami

Zdravotnické úřady v Německu ohlásily za poslední den 5 011 nových případů. Průměr za posledních sedm dní je v Německu 68,0 nových případů na 100 tisíc obyvatel, v neděli byla tato hodnota 66,1.

Dosavadní maximum 197,6 nových případů na 100 tisíc obyvatel Německo zaznamenalo 22. prosince. Reprodukční číslo R je 1,06, což znamená, že 100 infikovaných nakazí dalších 106 lidí a nákaza se zrychluje.

V zemi, která má 83 milionů obyvatel, se od začátku epidemie nakazilo přes 2,5 milionu lidí a téměř 72 tisíc v souvislosti s koronavirem zemřelo.

Rezignace poslanců kvůli nákupu respirátorů

Německou politickou scénou mezitím otřásl skandál poslanců čelících podezřením, že vydělali na státních nákupech respirátorů. Kauza může podle médií ovlivnit výsledky regionálních voleb, které se konají za týden ve dvou spolkových zemích. Německo čekají letos v září také volby parlamentní.

Z parlamentní frakce vystoupil poslanec Křesťanskodemokratické unie (CDU) Nikolas Löbel, který zároveň uvedl, že v srpnu se vzdá poslaneckého mandátu a v zářijových volbách už nebude kandidovat. Löbel čelí kritice, že jeho firma vydělala asi 250 000 eur (6,5 milionu Kč) za vyjednání kontraktu na respirátory ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko.

„Přijímám plnou zodpovědnost za své činy a vyvozuji z toho politické důsledky,“ uvedl poslanec Löbel, který se podle místních médií také omluvil. Omluvu ale mnozí nepovažují za dostatečnou.

Už v pátek rezignoval na místopředsednictví frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu poslanec Georg Nüsslein, který také řekl, že v zářijových volbách už nebude kandidovat. Tento člen strany CSU čelí podezření, že přijal úplatek 600 000 eur prostřednictvím konzultační firmy také za zprostředkování nákupu respirátorů. Případ vyšetřuje mnichovská prokuratura, Nüsslein obvinění odmítá.

2. března 2021

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video