Lidé na pláži ve vesnici Mošćenička Draga (10. července 2020)

Lidé na pláži ve vesnici Mošćenička Draga (10. července 2020) | foto: Profimedia.cz

Nebezpečná místa v Chorvatsku: nejvíce nakažených má Záhřeb, Split a Osijek

  • 28
V Chorvatsku se přes víkend proti předchozím dnům výrazně snížil denní přírůstek potvrzených případů koronaviru, což však místní média přisuzují nižšímu počtu provedených testů. Země ale v minulém týdnu patřila mezi šest států EU s nejvyšším růstem infikovaných. Nejvíc nakažených hlásí vnitrozemský region Záhřebu a Osijeku a pak přímořská oblast Splitu.

Zatímco v pátek odpoledne úřady hlásily za předchozích 24 hodin pro Chorvatsko rekordních 116 nových případů, v sobotu odpoledne tento nejvyšší údaj překonalo 140 nově infikovaných. 

Během víkendu pak tyto počty klesly nejprve na 50 a v pondělí krizový štáb hlásil 53 dalších nakažených. Otázkou je, zda tento klesající trend v úterý odpoledne potvrdí aktuální čísla za uplynulých 24 hodin.

„Minulý týden v Chorvatsku denně v průměru onemocnělo dvacet lidí na milion obyvatel. Jde o velmi vysoké číslo, podle něhož je Chorvatsko šesté nejhorší mezi státy Evropské unie,“ napsal Jutarnji list. 

Daleko nejhůře je na tom s 85 nemocnými na milion obyvatel Lucembursko, za nímž následují Portugalsko, Švédsko, Bulharsko a Rumunsko.

Podle zatím posledních údajů z pondělí, které zveřejnil zpravodajský web Dnevnik.hr, se ve čtyřmilionovém Chorvatsku od prvního potvrzeného případu z 25. února doposud koronavirem nakazilo 3 775 lidí. Z nich 119 pacientů nemoci covid-19, způsobované koronavirem, podlehlo a 2 514 se vyléčilo.

Češi jsou v Chorvatsku vítáni bez omezení, zdůrazňuje velvyslankyně

Podle přehledu situace v jednotlivých regionech daleko nejvíc infikovaných, 945, od začátku epidemie registruje hlavní město Záhřeb. 

To vyplývá z velké hustoty osídlení - na přibližně 640 kilometrech čtverečních žije přes 806 000 obyvatel. Úmrtí chorvatská metropole dosud zaznamenala 20.

Co do počtu dosud nakažených lidí, 671, je na druhém místě přímořská Splitsko-dalmatská župa, kde žije na 4 540 kilometrech čtverečních téměř 448 tisíc obyvatel. Úmrtí spojených s koronavirem má však tento region v zemi daleko nejvíce - 41.

Chorvatsko není nebezpečná země, řekl Vojtěch

Třetí nejpostiženější oblastí je Osijecko-baranjská župa na vnitrozemském severovýchodě země. Tam se celkově nakazilo 463 lidí, z nichž osm zemřelo.

Podle úterních údajů deníku Jutarnji list se v Záhřebu z nemoci covid-19 léčí 359 pacientů, v Osijecko-baranjské župě 151 a ve Splitsko-dalmatské 77.

Chorvatsko vrací roušky do obchodů. Nakažených v poslední době přibývá

„Je potřeba si uvědomit, že se v zemi ani nemuseli nakazit, protože by byla riziková z hlediska epidemiologické situace, ale proto, že do Chorvatska jezdí i turisté z jiných zemí,“ řekl ke dvěma nakaženým Čechům, kteří se vrátili z dovolené v Chorvatsku, v úterních Lidových novinách ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„V rámci hromadných akcí může dojít k přenosu viru. Nemůžeme říci, že Chorvatsko jako takové je z hlediska covidu nebezpečná země. Případů by muselo být více, což dosud není,“ uvedl.

Češi jsou v Chorvatsku vítáni bez omezení, zdůrazňuje velvyslankyně:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video