Extremisté v havajských košilích, Boogaloo Bois chtějí občanskou válku

  • 176
Když americké ulice zaplavili v souvislosti se smrti černocha George Floyda demonstranti, byli mezi nimi také členové krajně pravicových a militantních uskupení. Patří k nim i stoupenci poměrně nového hnutí Boogaloo Bois, kteří nenávidí policejní autoritu, mají v oblibě zbraně, nosí havajské košile a především chtějí rozpoutat občanskou válku.

Člen tohoto uskupení, seržant amerického letectva Steven Carrillo, čelí od úterka obvinění, že 29. května v kalifornském Oaklandu na protestu proti rasismu zastřelil strážníka. O osm dní později zabil dalšího poté, co policie objevila u města Santa Cruz jeho dodávku napěchovanou výbušninami.

Krátce před zadržením Carrillo ještě stihl na kapotu auta svou vlastní krví napsal slovo „boog“ odkazující na název uskupení a větu „Stal jsem se nerozumným“, která je populárním heslem americké krajní pravice.

Stoupenci Boogaloo Bois nejsou organizovaní a zastávají řadu různých ideologií, včetně neonacismu, bílého nacionalismu či anarchismu. Všichni do jednoho ale cítí nechuť vůči policejní a vládní autoritě, mají v oblibě zbraně a rádi se promenádují v útočných vestách, pod kterými nosí havajské košile.

„Boogaloo je slang pro občanskou válku. Podskupiny, které tento slang používají, ale patří do různých kategorií. Pokud by se někdy pokusily vytvořit soudržné hnutí, příliš by spolu nesouhlasily,“ říká J. J. MacNabová, která na Univerzitě George Washingtona vede projekt o extremismu.

„Sdílejí žargon, styl oblékání, lásku ke zbraním a touhu využívat násilí k získání moci. Už ale nesdílejí žádný společný cíl, jakmile moci dosáhnou,“ líčí MacNabová, která na sociálních sítích sleduje diskuse krajně pravicových uskupení. Kolik lidí se v USA k Boogaloo Bois hlásí, není známo.

Steven Carrillo napsal na kapotu vzkaz vlastní krví:

V posledním půl roce o sobě hnutí dávalo hlasitě vědět. Kromě účasti na demonstracích proti přísnější kontrole zbraní, se ukázali také na akcích proti zavedení bezpečnostních opatření v souvislosti s koronavirem. A nechyběli ani na protestech proti rasismu a policejní brutalitě po celých Spojených státech.

Černoch zachránil pravicového extremistu před demonstranty

Do ulic v Minneapolisu, kde Floyd zemřel v květnu poté, co mu bělošský policista Derek Chauvin téměř devět minut klečel na krku, vyrazil v červnu také Benjamin Ryan Teeter z New Yorku, jenž se k Boogaloo Bois přidal kvůli nenávisti k policii. Právě před tou chce lidi na demonstracích chránit.

Zmobilizoval proto ostatní členy hnutí ve svém okolí a vydali se na 18hodinovou cestu. „Pokud proti nám někdo zahájí útok, musíme být schopni reagovat,“ uvedl dvaadvacetiletý Teeter pro stanici CNN. Boogaloo Bois se objevili také na protestech v Salt Lake City, v Dallasu nebo v Atlantě.

Boogaloo Bois se inspirují Trumpem

Hnutí se šikuje přes internetová fóra a sociální sítě. Nedávná studie organizace Tech Transparency objevila na Facebooku celkem 125 skupin věnovaných Boogaloo Bois. Desetitisíce stoupenců na nich hovořily o zbraních, výbušninách nebo taktických strategiích proti vládní autoritě.

Řada skupin na sociálních sítích vznikla poté, co do USA pronikl koronavirus a vláda začala zavádět omezení. „Někteří členové se inspirovali prohlášením prezidenta Donalda Trumpa, jenž na Twitteru lidi vyzval k osvobození států, kde guvernéři nařídili obyvatelům zůstat doma,” napsali autoři studie.

Odborníci z Institutu strategického dialogu uvedli, že uskupení Boogaloo Bois se snažilo pandemii koronaviru použít k vyvolání širšího konfliktu ve společnosti. „Diskuse členů se stále více točí kolem toho, že pandemie nemoci covid-19 jim dává různé příležitosti k násilí,“ uvedli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video