Pijte z 1,5 litru. Angličané po třech měsících odpírání vtrhli do hospod

  • 62
V sobotu se v Anglii po více než třech měsících znovu otevřely restaurace, hospody, ale také kadeřnictví, muzea či hotely, nadále je však nutné dodržovat řadu opatření. Den se díky nové fázi uvolňování, která je od vypuknutí pandemie nemoci covid-19 nejrozsáhlejší, nazval supersobotou. Ostatní části Spojeného království zmírňují restrikce podle vlastních plánů.

„Bylo zoufalé, že jsem se nemohl dát ostříhat,“ citovala agentura AP pětadvacetiletého Williama Browna, který v sobotu zamířil do holičství ve středoanglickém Blaby. „Rozčilovalo mě to a jsem rád, že je to už pryč,“ dodal.

Majitelka kadeřnictví Stephanie Headleyová uvedla, že si oddechla, když se mohla poprvé od 23. března vrátit ke své práci. Řekla, že když premiér Boris Johnson potvrdil uvolňování restrikcí, byla zavalena objednávkami. „Už se nemohu dočkat, až uvidím všechny ty nepovedené účesy, které jsou výsledkem karantény,“ dodala.

Koronavirus ve světě

Muž v roušce odpočívá na pláži v Kolombu, hlavním městě Srí Lanky. (28. května...
Návštěvník prochází před obrazem francouzského malíře Georgese de La Toura ve...
Zdravotníci demonstrují v pařížské nemocnici Robert Debre. Snaží se prosadit...

Netrpělivě bylo očekáváno i znovuotevření hospod. Pivaři na Twitteru vedli do poslední chvíle diskuze o tom, kde si v sobotu brzy ráno budou moci nechat načepovat pivo. Snímky prvních vydaných kelímků s pivem zveřejnil například golfový klub ve městě Welwyn Garden City.

Vláda sice otevření hospod omezila až od sobotního rána, aby zabránila neřízeným pitkám během noci, již v pátek si ale pintu cideru dopřál princ William. Kensingtonský palác na Twitteru uvedl, že budoucí král navštívil hospodu v Norfolku, aby personálu popřál dobré vykročení do nové sezony.

Deník The Guardian použil v titulku Johnsonovo varování, aby lidé nezodpovědným chováním výsledky tažení proti koronaviru nezničili. Těmito obavami se kritici otevřených hospod netají a upozorňují, že kvůli alkoholovým výstřelkům může koronavirus opět nabrat na síle. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock již v pátek upozornil, že kdo se utrhne ze řetězu a začne pod vlivem alkoholu řádit, skončí v cele.

Jacob Rees-Mogg, který za Johnsonův kabinet předkládá legislativní plány v Dolní sněmovně, doporučil, aby lidé v hospodách pili pivo z yardových sklenic. Díky sklenicím dlouhým jeden yard, tedy zhruba 0,9 metru, budou moci podle Reese-Mogga nejen snáze dodržovat odstup od ostatních, zároveň tak dostanou i pořádnou míru. Tyto mimořádně vysoké sklenice totiž pojmou asi 1,5 litru piva.

Ve Skotsku na pivo až od pondělí

Zatímco v Anglii se hospody otevírají v sobotu, v Severním Irsku se tak stalo již v pátek. Skotsko venkovní posezení a pivní zahrádky zpřístupní 6. července a od 15. července pak i vnitřní prostory. Pro Wales žádné datum stanoveno ještě nebylo, ale 9. července samospráva plánuje přehodnotit dosavadní omezení.

Británii hrozí exodus lékařů. Druhá vlna nákazy může být katastrofa

Sobotou se v Anglii otevírají i hotely či kempy, pokud bude dodržena podmínka neshlukování se hostů. Vláda si mimo jiné vymínila, že společné prostory musí být udržovány čisté a dezinfikované, což ale platí i o pokojích. Každý pokoj po úklidu musí být na dveřích opatřen pečetí, která očistu potvrdí.

V Británii, kde žije asi 66 milionů obyvatel, se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse dosud koronavirem nakazilo asi 285 800 lidí, z nichž přes 44 200 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. V Evropě se ostrovní země zařadila mezi nejpostiženější a uvolňování restrikcí tam bylo velmi opatrné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video