KOMENTÁŘ: Německo si bere uprchlický time-out

  12:21aktualizováno  12:21
Německo v neděli vyhlásilo, že dočasně pošle na hranice kvůli uprchlíkům policisty. Politolog Vladimír Handl ale nemyslí, že by to znamenalo konec schengenského prostoru. Německo jen potřebuje oddychový čas, aby vlnu zvládlo.

Kontroly na hranicích Německa a Rakouska komplikují dopravu (14. září 2015) | foto: Reuters

Znamená přerušení platnosti Schengenu na německo-rakouské hranici změnu německé politiky? Přikloní se Německo k tendenci budovat Evropu nebo dokonce Německo jako pevnost obehnanou nevstřícnou zdí? Jsme svědky zlomu v chování německého obyvatelstva, posilování populismu a nacionalismu? Roste tlak na politiku, aby ochránila to, čeho Německo dosáhlo v oblasti sociálních jistot, blahobytu a bezpečnosti? A je nečekané zavedení kontrol na hranicích s Rakouskem porážkou politiky Angely Merkelové, případně přiznáním jejích chyb?

Vše nasvědčuje tomu, že všechny výše uvedené otázky lze v současnosti odpovědět v zásadě negativně. Schengen umožňuje přerušení jeho platnosti v případě ohrožení vnitřní bezpečnosti a stability státu a není to poprvé, kdy k takovému kroku Německo sáhlo - naposledy letos v červnu při zajišťování bezpečnosti pro schůzku G-7 v bavorském Elmau.

Vladimír Handl

Působí na Ústavu mezinárodních vztahů a zároveň na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Specializuje se na zahraniční a bezpečnostní politiku Německa a také na politické a historické aspekty česko-německých vztahů.

Samozřejmě, to, že se spustila vlna podobných opatření i v sousedních zemích a že stejný krok připravuje vůči České republice a Polsku i zemský ministr vnitra Saska Ulbig, stabilitu Schengenského režimu neposiluje. Důležité ale bude, kdy a za jakých podmínek se Německo k uplatňování Schengenu vrátí - německá politika i společnost, včetně německého byznysu, dobře vědí, co pro ně Schengen znamená a nezdá se, že by na tom migrační krize něco měnila.

Ani německá veřejnost se nevrhla opačným směrem, než v posledních dnech. Většina obyvatel dává najevo solidaritu s uprchlíky z válečných zón a oblastí přírodních katastrof. V tomto vstřícném postoji se odráží i nové sebevědomí a vyrovnání se s historicky zatíženým němectvím.

Ve veřejnosti ale zároveň sílí vědomí toho, že zvládnout současnou krizi je dlouhodobý úkol, který může dokonce posílit i německou prosperitu - nesmí ale zahltit ani německé instituce (zejména ne nepřipravené německé obce a města) ani statisíce dobrovolných pomocníků.

Jak nerozhoupat stabilitu

Co tedy zavedení kontrol na hranicích znamená? Je korekturou politiky kancléřky Merkelové, nikoli ale odchodem Německa do táboru skeptiků. Kancléřka nekonzultovala otevření hranic neregistrovaným uprchlíkům se spolkovými zeměmi, které se nyní s existenčním i společenskými zajištěním uprchlíků obtížně potýkají.

Souběh vysokých počtů a krátkého času zahltil momentální absorpční kapacitu nejen v Bavorsku. Nadále platí tzv. königsteinský klíč, podle kterého jsou rozdělováni uprchlíci do jednotlivých německých zemí (do Severního Porýní-Vestfálska tady například 21%, do Brém 1%).

Ukazuje se ale, že jednotlivé země, města a obce nestačí příchozí přebírat. Problém není ani tak finanční (Německo v prvním pololetí vybralo na daních skoro o 6 procent více než před rokem), ale institucionální: obce se nestačí na příjem uprchlíků technicky, materiálně a organizačně připravit. Jen v sobotu 12. září tak do Mnichova přicestovalo 13 000 běženců, v cestě do dalších zemí ale mohlo pokračovat jen 400 osob.

Fotogalerie

Hraniční kontroly a tím i snížení počtu osob, které do Německa přijdou, představují korekturu politiky ve smyslu jakéhosi oddechového času, který by měl umožnit imigraci uprchlíků zvládnout a nerozhoupat společenskou stabilitu v Německu.

Zároveň tím Německo jasně poslalo vzkaz evropským partnerům: samotné Německo, přes svoji sílu a ochotu, prostě nemá dost kapacit a samo (spolu s Rakouskem, Švédskem) krizi nevyřeší. Jestli tedy EU chce dostát svým principům a závazkům musí se o zátěž reálně podělit. Německý ministr vnitra Thomas de Maizière nepřímo spojuje Schengenský systém s obnovením funkčnosti systému Dublinského - a tedy znovuzavedení registrace a zahájení azylového řízení v zemích příchodu běženců, po němž má následovat přidělení osob na útěku podle stanovených kvót.

Jak se dalo očekávat, k politické zásluze o zavedení hraničních kontrol se přihlásila bavorská CSU a odmítla jej opoziční levice - Die Linke a Zelení. Kritické hlasy poukazují na to, že ani kancléřka ani ministr vnitra Thomas de Maizière nejsou zrovna akční hrdinové krizového managementu: příliš dlouho s řešením krize čekali a zemi na nastalou situaci nepřipravili. Na druhé straně převládá jak v Německu, tak v EU přesvědčení, že Angela Merkelová patří k nemoha evropským politikům, kteří se krizi postavili čelem a hledají skutečně evropské řešení.

Dá se jistě říci, že o politickém osudu kancléřky (i jejího ministra vnitra) rozhodne, jak Německo imigrační krizi zvládne, protože ta Německo zásadním způsobem změní. Zavedení hraničních kontrol je však jen jednou dílčí etapou tohoto procesu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Vrak Titaniku se rozpadá. Rez a bakterie ničí hlavně kajuty, ukazují snímky

Titanic

Části vraku Titaniku by se mohly brzy zhroutit. Postupující rozklad potopeného parníku ukazují první snímky po čtrnácti...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Předseda novozélandského parlamentu krmil miminko přímo na jednání poslanců

Trevor Mallard držel a krmil z láhve nového chlapečka politika Tamati Coffeyho,...

Předseda novozélandské sněmovny Trevor Mallard pobavil kolegy i krajany. Weby i médii oběhlo video, jak za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz