Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

KOMENTÁŘ: Setkání s Putinem? Další zářez na Kimově pažbě

  19:15
Po pár týdnech klidu se KLDR díky summitu s Vladimirem Putinem opět vrátila na titulní stránky novin a večerních zpráv. Pro severokorejského vůdce Kima je klíčové alespoň částečné uvolnění mezinárodních sankcí, píše koreanista Jaromír Chlada.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un s Vladimirem Putinem na návštěvě Ruska (25....

Severokorejský diktátor Kim Čong-un s Vladimirem Putinem na návštěvě Ruska (25. dubna 2019) | foto: AP

S mediálním humbukem ohledně setkání Kim–Trump se to sice nedá srovnávat – kdo platil účet za hotel, nikoho nezajímalo, a ohledně složení slavnostního menu padla jen zmínka o přípitku vodkou, ale na Kim Čong-unově diplomatické pažbě přibyl další, i když celkem předvídatelný zářez.

Od března 2018, kdy se poprvé od převzetí moci v roce 2011 odvážil překročit hranice, má za sebou Kim Čong-un solidní diplomatickou bilanci, za kterou by se nemusela stydět leckterá evropská hlava státu: čtyři setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, tři setkání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a dvě setkání s americkým prezidentem Trumpem.

Hodnotu těchto setkání samozřejmě snižuje fakt, že bez jaderných zbraní pečlivě ukrytých v severokorejském podzemí by k nim s určitostí nedošlo. Zároveň to ale potvrzuje fakt, že Kimova jaderná diplomacie, alespoň z pohledu KLDR, funguje, a pokud bylo jeho cílem změnit mezinárodní vnímání Severní Koreje, tak je mu, chtě nechtě, třeba přiznat úspěch. 

Bez ohledu na to, že dosavadní výsledky všech jednání jsou nevalné, tak se Severní Korea z ohrožovatele globální bezpečnosti, jaderného strašáka a pekla na zemi v roce 2017 stává ne sice standardním, ale přinejmenším akceptovatelným partnerem pro dialog.

Zdrženlivé Rusko

Putinovo pozvání, kterému předcházela cesta ruského ministra zahraničí Lavrova v Pchjongjangu, viselo ve vzduchu už od loňského června. Na návštěvu ale z různých důvodů došlo až teď, kdy se jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova mezi KLDR a USA dostalo tak trochu do slepé uličky.

Kim Čong-un využil dlouhodobého rozporu mezi vstřícností Donalda Trumpa a tvrdým postojem jestřábů kolem něj – Jamese Mattise a Johna Boltona – a volá po nahrazení Mikea Pompea na postu vyjednavače. Severokorejská média ho označují za hlavní důvod neúspěchu dosavadních jednání. 

Ve Vladivostoku překvapivě chyběl Pompeův severokorejský protějšek Kim Jong-čchol, který byl dosud hlavním jaderným vyjednavačem za KLDR a Kim Čong-una doprovázel jak na všech cestách do Číny, tak na oba summity s Trumpem.

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit Kim Čong-una s Vladimirem Putinem můžeme označit za vyvrcholení vzájemných vztahů, které spolu Rusko a KLDR poslední dvě dekády systematicky budují. Neočekávalo se tak žádné zlomové prohlášení, jako spíš naznačení současného ruského postoje k procesu denuklearizace KLDR, který se příliš nemění. 

Putin podpořil postupný proces vzájemných kroků a ústupků jako řešení korejského jaderného problému. Na druhou stranu Putin nepřišel s žádnými přehnanými přátelskými gesty. Rusko nadále podporuje mezinárodní sankce vůči KLDR vyplývající z rezoluce Rady bezpečnosti, které samo podpořilo, a pokud se týče ruských ekonomických aktivit v KLDR, tak je celkem zdrženlivé.

V roce 2012 Rusko odpustilo Severní Koreji dluh ve výši devíti miliard amerických dolarů, ale vzájemná obchodní bilance není nijak závratná. Začíná se sice mluvit o stavbě silničního mostu na společné hranici, obnově zoufale zastaralé severokorejské letecké flotily, ale velké projekty tranzitních produktovodů a železničního spojení s rozvinutými ekonomikami Jižní Koreje a Japonska jsou zatím u ledu.

Dalším zaznamenáníhodným výrokem Vladimira Putina byly jeho pochybnosti, že bezpečnostní záruky Spojených států amerických budou pro Severokorejce dostatečné. Na tom by mohlo něco být. Jak ukazuje osud Kaddáfího v Libyi nebo smlouva s Íránem, může být postoj USA v otázkách bezpečnostních záruk poněkud vrtkavý. 

Na druhou stranu, ani formát šestistranných rozhovorů, kterých se v letech 2003–2008 účastnila kromě KLDR, USA, Číny a Ruska také Jižní Korea a Japonsko, nepřinesl žádný výrazný výsledek, protože zájmy jednotlivých aktérů byly příliš odlišné. Je otázka, zda by širší mezinárodní garance Kim Čong-una přiměla, aby se jaderných zbraní nadobro vzdal.

Otázky bez odpovědi

Alespoň částečné uvolnění mezinárodních sankcí je pro Kima v současné chvíli klíčové, pokud chce rozvíjet severokorejskou ekonomiku, jak už opakovaně deklaroval. Kromě Ruska brzdí současné sankce především spolupráci s Jižní Koreou. 

KLDR potřebuje při denuklearizaci záruky, řekl Putin po jednání s Kimem

Jihokorejský prezident Mun Če-in už od začátku svého prezidentského období balancuje na hraně mezi snahou rozvíjet mezikorejské vztahy a loajalitou k americkému spojenci. Podařilo se mu nastartovat dialog mezi Kimem a Trumpem a intenzivně rozvíjet spolupráci mezi oběma Korejemi. Nyní však naráží na sankce, které prozatím znemožňují všechny připravené ekonomické projekty.

Vzdá se Kim Čong-un jaderných zbraní výměnou za jednorázovou záruku bezpečnosti? Ustoupí Spojené státy od požadavku úplné denuklearizace jako podmínky pro další pokračování vzájemného dialogu? Základní otázky zatím zůstávají bez odpovědi.

25. dubna 2019

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Ani vás nepustí do haly. Podvodů při prodeji lístků na MS v hokeji přibývá

6. května 2024

Organizátoři i policie varují: Kupovat vstupenky na mistrovství světa v hokeji od někoho jiného než...

Katar plánuje vyhoštění lídrů Hamásu, ale není kam. Jordánsko je zpět nechce

6. května 2024

Premium Katar je místo, kde si lídři teroristické organizace Hamás léta užívali pětihvězdičkového luxusu....

Za bydlení politiků platíme tisíce, vládní byty a vily mnozí z nich nevyužívají

6. května 2024

Premium Stát jen za tento rok zaplatí za bydlení v Praze mimopražského ministra školství Mikuláše Beka...

Izrael zavřel hraniční přechod do Pásma Gazy. Humanitární pomoc tam končí

5. května 2024  14:36,  aktualizováno  22:53

Izraelská armáda v neděli oznámila, že po ostřelování uzavírá hraniční přechod Kerem Šalom, určený...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin. Deportovali je na Sibiř....