Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Číňané šlechtí bakterií „vykleštěné“ komáry, nasadí je do boje s viry

  20:53
Boj proti šíření virových onemocnění může nabývat mnoha podob. Vědci v Číně například infikují samečky komára speciální bakterií, která jim ztěžuje reprodukci. Vypuštěním „impotentních“ jedinců lze následně redukovat populaci komárů, kteří jsou častými přenašeči virů, například ziky nebo horečky dengue.

Ještě nedávno se virus zika rychle šířil mezi kontinenty. Světová zdravotnická organizace dokonce kvůli epidemii vyhlásila loni v únoru stav nouze. Odvolala ho až v listopadu, kdy naznala, že zika již „neohrožuje veřejné zdraví v globálním rozměru“. Virus však zažehl novou vlnu výzkumu, který má pomoci v boji proti nemocem přenášeným komáry.

Vývoj a nasazení ověřené vakcíny je podle vědců spíše otázkou let, s nákazou lze však bojovat i jinými způsoby. Poněkud netradiční metodu testují vědci v Číně. Za rozšíření ziky mohl zejména komár rodu Aedes aegypti. Logické by tedy bylo snížit jeho populace na minimum. Č’-jung Si se o to snaží už od roku 2005. Paradoxně tím, že v gigantických halách v provincii Kuang-čou, spravovaných za pomoci Michiganské státní univerzity, chová miliony komárů.

Boj s virem zika na americký způsob. Postřik zabil miliony včel

Princip používá jednoduchý. Odchované komáry infikuje bakterií wolbachia, která zamezuje rozvoji a přenosu virů z komára na další organismus. Týká se to přenosu ziky, ale také horečky dengue. Z takto infikovaných jedinců se v laboratoři vybírají samečci, kteří se následně vypouští do volné přírody. Tam se, jednoduše řečeno, nejsou schopni reprodukovat s nenakaženými samičkami.

Si spolu s desítkami dalších vědců využívá k testování ostrov Ša-caj, který spojuje s pevninou pouze tři sta metrů dlouhý most. Si reportérům serveru CNN vysvětlil, že si tuto lokaci vybral kvůli její izolovanosti. Nové populace „divokých“ komárů se na ostrov dostanou jen obtížně, protože dokáží v kuse uletět pouhých 50 až 75 metrů. Vědci očekávají, že nasazením infikovaných samečků se podaří na ostrově výrazně zredukovat počet komárů.

Jak funguje nasazení komárů infikovaných bakterií wolbachia

Umělý odchov a selekce komárů se odehrávají ve spletitých uličkách plných plastových nádob a zkumavek. „Zprvu mi přišlo, že to tady vypadá jak v nějakém sci-fi filmu. Ale netrvalo dlouho a zvykl jsem si,“ popisuje práci v netradičním věděckém zařízení ČchenČchun-pching. Produkce milionů komárů v laboratorních podmínkách podle něj není nic jednoduchého.

Zika

Nákaza virem zika má u dospělých mírný průběh, ale u lidského plodu může způsobit zpomalení vývoje mozku, takzvanou mikrocefalii. Nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii, celkově byly hlášeny defekty mikrocefalie u novorozeňat ve třiceti zemích světa. Virus se rozšířil do téměř celé Latinské Ameriky, ojedinělé případy se objevily i na jiných kontinentech včetně Evropy.

Výzkumníci nejprve pod mikroskopem vstříknou bakterii wolbachia do vajíček komárů. Tím založí první generaci infikovaných komárů. Ti následně v laboratorních podmínkách produkují další vajíčka, ze kterých se ve speciálních nádržích líhnou komáří larvy. V této fázi vědci oddělují samičky a samečky.

Samičky vědci posléze zničí, samečci putují do plastových nádob, kde z nich vyrostou dospělí komáři odolní vůči přenosu nebezpečných virů. V přírodě navíc nejsou schopni oplodnit vajíčka divokých samiček, které v sobě nemají bakterii wolbachia. Dospělé samečky posléze čeká asi hodinová cesta na ostrov Ša-caj. Vědci je zde vypouští třikrát do týdne. V nastražených pastech také zkoumají, zda se jim vypouštěním laboratorních jedinců daří redukovat místní komáří populaci.

Někteří obyvatelé z okolí Ša-caj vědce zprvu neviděli příliš rádi. Žuej-jing Liang nechápala, proč okolí zamořují dalšími komáry. Časem však uznala, že snažení vědců má výsledky. „Zprvu to bylo trochu divné, ale časem jsem si všimla, že komárů ubylo,“ vysvětluje. Provincie Kuang-tung, kde se ostrov nachází, zažila v roce 2014 jednu z největších epidemií horečky dengue. Onemocnělo zde přes 45 tisíc lidí.

Jak bude metoda fungovat na velkých územích?

Skeptická část akademické půdy připouští, že na menších územích může metoda fungovat. Varují však, že při plošném nasazení narazí na své limity. Expert na infekční onemocnění ze Světové zdravotnické organizace Raman Velayudhan připomíná, že komáři z rodu Aedes aegypti mají výjimečnou schopnost přežít i v těch nejtvrdších podmínkách.

Komár, který nesaje krev

Britská firma Oxitec jde na boj proti šíření nemocí neméně originálně. Vyšlechtila komára s označením OX513A, který nesaje krev a tudíž nemůže roznášet nemoci. Dotyční komáři mají v genech také přidaný jeden, který vede k brzké smrti téměř všech (cca 96 procent) potomků, které samec zplodí (více čtěte zde).

„Opravdu není tak jednoduché eliminovat populaci komárů,“ myslí si. Připomíná, že redukce komáří populace nemusí zejména u šíření viru zika být rozhodujícím faktorem. „Hlavním problémem u ziky je fakt, že i malé procento infikovaných komárů může dál šířit nákazu,“ uvádí.

I přes možné překážky při zavádění této metody do praxe je o ni ve světě velký zájem. V Mexiku by měli první uměle odchované komáry infikované bakterií wolbachia vypustit do přírody už letos. „Viděli jsme, jakou odezvu má výzkum v Číně, stejně tomu bude i v Mexiku,“ uvedl Pablo Manrique z Yukatánské univerzity.

Si nyní plánuje rozšíření výzkumu do oblastí s větší hustotou populace. Do terénu by chtěl také poslat malé bezpilotní letouny, které by vypouštěly vyšlechtěné komáry. „Je to jako v armádě, když potřebujete leteckou podporu i pěchotu. Chceme posílit naše snažení a zachraňovat životy,“ vysvětlil Si.

Autor:
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  22:41

Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla...

Slovenští poslanci schválili přeměnu RTVS v STVR. Zbývá jen Pellegrini

20. června 2024  21:10,  aktualizováno  22:13

Slovenská sněmovna ve čtvrtek večer hlasy vládních poslanců schválila nový zákon o veřejnoprávní...

Umaštěnost jako od Turka, pánové si rozumí, reagoval Kolaja na Vondrův „kec“

20. června 2024  22:05

Marcel Kolaja, lídr Pirátů v uplynulých evropských volbách, se vyjádřil k genderově zaměřenému...

„Řezač z Erfurtu“ ve špinavém bytě kastroval muže, ti mu za to platili

20. června 2024  20:38

Před soudem v Německu ve čtvrtek stanul pětasedmdesátiletý důchodce obžalovaný z toho, že mužům na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...