Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Státem financované otroctví. KLDR dře kůži ze svých lidí v Rusku či Číně

  15:58
Severní Korea posílá do Ruska a Číny řadu pracovníků, kteří podle lidskoprávních aktivistů žijí ve „státem sponzorovaném otroctví“. Dohlížitelé jim vydělané peníze berou, takže mnozí Severokorejci končí i přes pravidelný měsíční příjem na mizině. Musí též odevzdávat dary jako znak loajality.
Severokorejská restaurace v Číně (31. března 2023)

Severokorejská restaurace v Číně (31. března 2023) | foto: Profimedia.cz

Ve své zprávě o lidských právech v KLDR jihokorejské ministerstvo pro sjednocení uvedlo, že tisíce Severokorejců zůstávají uvězněni v Rusku a Číně, kde vydělávají peníze pro severokorejský režim. Zprávy vycházela z rozhovorů s více než 500 Severokorejci, kteří v letech 2017 až 2022 uprchli do Jižní Koreje.

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 2017 požaduje, aby státy pracovníky vyhostily. Bílý dům ale tvrdí, že praktiky přetrvávají. „Severní Korea našla různé způsoby, jak se vyhnout sankcím a nadále posílat pracovníky do Ruska a Číny, včetně jejich odesílání na studentská a turistická víza,“ uvedl.

Jižní Korea varovala firmy, že KLDR posílá do západních zemí pod falešnými identitami IT pracovníky. Tito specialisté získávají práci v softwarových firmách v Severní Americe, Evropě či východní Asii. Někteří z nich zřejmě patří pod sankcionované severokorejské instituce, jako je ministerstvo obrany nebo oddělení Korejské strany práce pověřené kontrolou výroby munice.

Zbídačená KLDR, drcená sankcemi a potýkající se s hlubokými ekonomickými problémy, vysílá na různé pozice do zahraničí pracovníky, kteří mají za úkol získat zahraniční měny. Tyto finanční prostředky pak používá Kim Čong-unův režim k financování svých aktivit, mimo jiné raketových testů.

Kim potřebuje dolary. Mají mu je vydělat falešní IT specialisté na Západě

Podle lidskoprávních aktivistů činí nelegální status severokorejské pracovníky obzvláště zranitelné vůči zneužívání. Tvrdí, že KLDR se dopouští „státem sponzorovaného otroctví“, uvádí The New York Times.

Podle jihokorejského portálu Daily NK specializujícího se na KLDR severokorejské úřady přikázaly, ať se těžce nemocní pracovníci vrací domů. Když některý Severokorejec onemocněl a nebyl v zahraničí schopen fungovat, museli se na něj skládat ostatní jeho souputníci. Úřady došly k závěru, že takový jedinec svým narušováním finančních toků představuje přílišnou zátěž.

Vzájemný dozor a dary loajality

Dva přeběhlíci popsali listu The New York Times svůj život po vyslání do ciziny. Jeden pracoval od roku 2017 do loňska jako stavební dělník v Moskvě. Se svými kolegy bydlel v přepravních kontejnerech či přízemích stále rozestavěných budov. Kdykoliv se blížila policie, přišla v předstihu hláška a pracovníci se ukryli.

Každý musel vydělat pro režim 7 až 10 tisíc dolarů (asi 150 000 až 215 000 korun) ročně. Severokorejští úředníci po nich též požadovali, aby poskytovali různé „loajální“ dary typu věnování peněz na obnovu Paláce slunce Kumsusan – mauzolea v Pchjongjangu, kde leží Kim Ir-sen a Kim Čong-il.

Před vysláním do zahraničí musejí pracovníci projít prověrkou. Lidé, jejichž příbuzní uprchli do Jižní Koreje, nebo ti, kteří mají přístup k citlivým vojenským informacím, jsou z výběrového řízení vyřazeni.

KLDR může poslat na Donbas svou pracovní sílu, navrhl ruský ambasador

Pracovníky kontrolují političtí dohlížitelé. Čtou jejich dopisy, zda rodině nepíší něco závadného z hlediska přísné severokorejské cenzury. Samotní pracovníci mohou odejít z ubytoven na nákupy jen ve skupinách po třech nebo čtyřech, aby se navzájem mohli špehovat.

Podle jednačtyřicetiletého zběha, jenž pracoval na stavbách na ruském ostrově Sachalin, dozorci zadržovali výdělky pracovníků a dávali jim jen 300 rublů (81 korun) měsíčně na nákup cigaret. Řada Severokorejců je tak i po letech dřiny naprosto na mizině, bez jakýchkoliv úspor.

Někteří však dokážou přes všechny překážky část peněz uspořit. A to i 20 až 30 tisíc dolarů (430 000 korun až 645 000 korun). Pracovníci se často pokoušejí uplatit úředníky, aby v zahraniční mohli zůstat.

V KLDR obyvatelé zase uplácejí úředníky, aby mohli do zahraničí. Na rozdíl od svých domácích soukmenovců mají totiž severokorejští pracovníci v zahraničí co jíst. Pobyt v cizí zemi jim také navzdory všemu zmíněnému dává prostor k určité, nepoznané svobodě. Mohou si tajně opatřit telefon s internetem a sledovat jihokorejská dramata, za něž jim doma hrozí pobyt v trestaneckém táboře či smrt.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...