Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak plácnout Kima přes prsty? Možnosti ekonomického nátlaku ubývají

  19:12
Víkendový severokorejský test vodíkové bomby by neměl zůstat bez odpovědi, shodují se západní mocnosti. Otázkou však je, jaké nástroje pro krocení Kim Čong-una jim zbývají. Většinu těch ekonomických už vyčerpaly. Cílit lze ještě na obchod s ropou či textilem, výsledek je ovšem nejistý a závisí do značné míry na přístupu Číny.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje manévry severokorejských speciálních jednotek (25. srpna 2017) | foto: Reuters

Americký ministr financí Steven Mnuchin se po víkendovém testu KLDR vyjádřil jasně: „Musíme Severní Koreu odříznout od okolí pomocí ekonomických sankcí.“ V tomto duchu se zřejmě ponese i jeho doporučení Donaldu Trumpovi ohledně dalších sankcí, které by v následujících dnech mohly na Pchjongjang dopadnout.

Na přijetí nových sankcí Radou bezpečnosti OSN se Trump shodl v pondělním telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Ve večerním prohlášení to uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

Severní Korea

V krizi okolo KLDR se může zdát, že sankce jsou notně ohranou písničkou, která v minulosti příliš úspěchů neslavila. Západní mocnosti však mnoho dalších možností, jak zatlačit na severokorejský režim, nemají. Poslední sankční balíček cílil na export Severní Koreje, zejména uhelný průmysl, vývoz surového železa a mořských plodů. Už tehdy však analytici varovali, že na zpomalení raketových testů velký vliv mít nebudou.

Na jaké další sektory nyní mohou Spojené státy se svými spojenci zatlačit? Příliš jich nezbývá. A nesou s sebou navíc celou řadu rizik, která mohou zpětně dopadnout i na americkou ekonomiku. Společným jmenovatelem pro nové sankce je podle serveru CNN Čína, která ukrajuje celých devadesát procent mezinárodního obchodu s KLDR. Export Pchjongjangu směrem do Číny přináší režimu klíčové příjmy, Peking naopak represivní režim zásobuje životně důležitým zbožím.

Ropa a textil

K těm nejcennějším surovinám patří ropa. Právě na ropný import do KLDR se podle zdrojů CNN zaměřují připravované sankce. Otázkou však zůstává, jak se jejich případné dopady v tomto sektoru budou měřit. Čína před pár lety v tichosti přestala zveřejňovat, kolik ropy do KLDR dodá. Tlak na ropné sankce je proto podle analytiků střelbou naslepo. Může mít velké dopady, zároveň půjdou jen velmi obtížně změřit. Čína může se sankcemi souhlasit, v tichosti však zřejmě bude ropu do KLDR dodávat dál.

Nacionalistická čínská periodika navíc uvádí, že omezení vývozu ropy nemusí zajistit, že Kim zastaví testování balistických raket. „Pokud Čína ukončí dodávky ropy do KLDR, nebo dokonce zcela zavře hranice mezi oběma státy, stejně nebude jisté, že nukleární a raketové testy přestanou. Naopak je pravděpodobné, že by to mohlo vyvolat konfrontaci mezi oběma státy,“ napsal v jednom z komentářů list Global Times.

Další možností je zacílení na severokorejský textilní průmysl. Ten se podle posledních velkých analýz potýká s problémy, reportéři Reuters však před několika dny odhalili, že příhraniční textilky jsou naopak stále více vytížené. Využívají je zejména čínské firmy, které si zde zadávají výrobu laciného oblečení, které posléze prodávají s označením „Made in China“ (více o vazbách Číny na severokorejské textilky se dočtete zde).

Odsouzení jaderných testů

Čína oficiálně protestovala proti nedělnímu jadernému testu KLDR, výtku adresovala severokorejskému velvyslanectví v Číně. Jaderný test znovu odsoudilo i Rusko. Také summit zemí BRICS (Čína, Brazílie, Rusko, Indie a JAR) ve společném prohlášení jadernou zkoušku Pchjongjangu odsoudil a vyzval k mírovému řešení situace.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang podle agentury AFP novinářům řekl, že Peking adresoval „důrazné výtky zodpovědné osobě na severokorejské ambasádě v Číně“. „Čína je proti pokračování severokorejského jaderného programu a jeho balistickým zkouškám, angažujeme se v odzbrojení (Korejského) poloostrova. Tato naše pozice je dobře známá a také KLDR je o ní moc dobře informovaná, řekl také mluvčí.

V pondělí podle agentury Reuters označil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov jaderný test KLDR za provokativní akci a odsoudil ji. Na summitu BRICS v Číně novinářům ale také řekl, že současná situace v KLDR není reálnou jadernou hrozbou, minimálně ne pro Rusko. Znovu též vyzval k politickému řešení situace.

Zdroj: ČTK

Velikost textilního průmyslu KLDR podle ekonomů stojí za pozornost. Zahrnutí do sankčních seznamů dává smysl. „Kdybych byl nyní čínský investor, asi bych nechtěl utopit další peníze v KLDR,“ tvrdí analytik Kent Boydston z Peterson Institute for International Economics.

Čína jako překážka pro sankce?

Západní mocnosti navíc sankcemi nebojují pouze s KLDR, nejednoznačnými hráči jsou v tomto ohledu i výše zmíněná Čína a Rusko. Obě země mohou situaci okolo severokorejské krize využít k dalšímu tlaku na Washington. Bílý dům se proto v posledních měsících snaží cílit také na bankovní subjekty z Číny a Ruska, které živí ilegální obchod s Pchjongjangem. Už v červnu americké ministerstvo financí zablokovalo operace jedné z menších čínských bank podezřelé z vazeb na Kim Čong-una.

Bývalý činitel amerického ministerstva financí Anthony Ruggiero však tvrdí, že je potřeba tlak na banky ještě zvýšit. „Čínské banky jsou integrální součástí těchto ilegálních aktivit. Administrativa Donalda Trumpa musí cílit právě na ně. Tlak na KLDR tím posuneme na zcela jinou úroveň,“ sdělil Ruggiero v rozhovoru pro Fox News.

Čína však podle ekonomů a bezpečnostních expertů jen těžko zatlačí na KLDR po finanční stránce natolik, aby se Kimův režim dostal na hranu kolapsu. V takovém případě by Pchjongjang mohl sáhnout po radikálních krocích včetně nasazení jaderných zbraní.

Tlak na Čínu je navíc dvojsečnou zbraní i pro Washington. Celá řada velkých amerických firem má většinu své výroby v Číně. Odpovědí na sankce by mohl být tlak na jejich odchod či jiná „ekonomická odplata“.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

EU se od zemí jako Česko naučila hodně o Kremlu i Putinovi, řekla Leyenová

26. dubna 2024  18:09,  aktualizováno  18:29

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se...

Zkusil unést hocha ze školky, vydával se za jeho matku. Mladík dostal rok vězení

26. dubna 2024  18:16

Nejprve telefonicky a poté i osobně se čtyřiadvacetiletý muž snažil vynutit si vydání chlapce z...

Po havárii na koloběžce skončil v řece, bezvládného muže museli oživovat

26. dubna 2024  17:24

Bezvládného muže vytahovali krátce po čtvrteční půlnoci policisté z řeky Svitavy v brněnských...

V bytě mám cizího muže, volal majitel strážníky. Vetřelce našli v posteli s pivem

26. dubna 2024  17:05

Neznámý návštěvník se ve čtvrtek odpoledne objevil muži v bytě na českobudějovickém sídlišti Máj....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...