Kim Čong-un je nejvyšší vůdce KLDR, vyslechly si statisíce truchlících

  7:58aktualizováno  10:24
V Severní Koreji vyvrcholil druhým dnem monstrózní pohřeb diktátora Kim Čong-ila. Předáci režimu označili jeho nejmladšího syna Kim Čong-una za nejvyššího vůdce vládnoucí strany, armády i lidu. V centru Pchjongjangu smutnily statisíce lidí.

Druhý den pohřbu začal na Kim Ir-senově náměstí tichým uctěním zemřelého, při němž lidé sklopili hlavy. Ceremoniální hlava státu Kim Jong-nam pak davu oznámil postavení nového vůdce a prohlásil, že Kim Čong-un zdědil po svém otci ideologii, charakter a věc revoluce.

"Velké srdce soudruha Kim Čong-ila se zastavilo," řekl Kim Jong-nam, který je předsedou stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění. "Kimova smrt je největší a nejnepředstavitelnější ztrátou pro naši stranu a revoluci," dodal s tím, že vyřešení otázky nástupnictví je Kimovým největším počinem.

Druhý den smutnění

Nový vůdce Kim Čong-un přitom hleděl z balkonu Velké lidové studovny se sklopenou hlavou, obklopovali jej nejvyšší straničtí a armádní představitelé a nablízku měl i Kim Čong-ilovu mladší sestru. K lidu nepromluvil, čímž se ale nijak neodlišil od svého otce.

Pohřeb zalilo slunce a ukončily klaksony

Ten podle dostupných informací promluvil osobně k masám jen jedinkrát, a to na vojenském shromáždění v roce 1992 ještě před tím, než se stal vůdcem země. Většinu práce totiž odvede propaganda. I tentokrát státní média už dlouho před pohřbem označovala nejmladšího z dynastie Kimů za nejvyššího vůdce.

Čtvrteční část pohřbu trvala necelou hodinu a skončila několika minutami ticha. Pak se na tři minuty rozhoukaly klaksony automobilů a píšťaly vlaků jak v Pchjongjangu, tak ve zbytku země. Na rozdíl od středečního sněžení ve čtvrtek ozářily statisíce lidí v ulicích sluneční paprsky.  

Pohřeb diktátora

Monstrózní pohřeb začal už ve středu. Státní televize přenášela záběry z několikahodinové jízdy vozu s rakví a doprovodné kolony pchjongjangskými ulicemi plnými teatrálně naříkajících lidí (více o ceremonii čtěte zde).

Analytici odhadují, kdo bude s Kimem vládnout

Kim Čong-il podle oficiální zprávy zemřel 17. prosince ve věku 69 let a Kim Čong-una vybral za svého následníka v loňském roce. Svět sledoval obřad v naději, že spatří náznaky dalšího vývoje v izolované zemi disponující jadernými zbraněmi.

Analytici teď budou hledat signály naznačující, zda strana a armáda plně přijmou dalšího příslušníka "kimovské dynastie" a kdo bude spolu s ním vládnout. Šedou eminencí režimu by mohl být jeho strýc Čang Song-tchek (více o zákulisním hráči čtěte zde).

Kim Čong-il byl absolutním vládcem jedné z nejizolovanějších zemí světa od roku 1994, kdy převzal vládu po svém otci Kim Ir-senovi. Zprávu o jeho smrti Pchjongjang zveřejnil až po dvou dnech. Dalších deset dní se před podobiznami zesnulého vůdce v mrazivém počasí klaněly a plakaly statisíce lidí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Rezignace Mayové vyvolala v zahraničí obavy. Labouristé žádají nové volby

Britská premiérka Theresa Mayová poté, co oznámila svou rezignaci. (24. května...

Rezignace britské premiérky byla v zahraničí přijata spíše negativně. Emmanuela Macrona nebo Jean-Claude Junckera její...

Na Mount Everestu se tvoří fronty, horolezcům jde kvůli tomu o život

Na Everestu se kvůli ideálnímu počasí sešly stovky horolezců. (22. května 2019)

Stovky horolezců, kteří se chtějí dostat na vrchol nejvyšší hory světa, museli tento týden čekat několik hodin v...

Weinstein se dohodl se svými obětmi, zaplatí jim přes miliardu korun

Filmový producent Harvey Weinstein u soudu v New Yorku (25. ledna 2019)

Hollywoodský producent Harvey Weinstein dosáhl dohody s desítkami žen, které ho obvinily ze sexuálních útoků a za...

Najdete na iDNES.cz