Libanonem otřásají nejhorší boje od občanské války

Libanonem otřásají nejhorší boje od občanské války - Ulice jsou po střetech plné vystřílených nábojů. (24. května 2007) | foto: Profimedia.cz

Kdo měl odejít, je pryč. Teď už se tu bude jen umírat

  • 23
Projíždíme pomalu ulicí al-Abdá, kterou lemují obrněné transportéry libanonské armády ukryté za prostřílenými domy. Ta prašná, granáty vykotlaná třída, je nyní hranicí mezi dvěma světy - mezi troskami posetou planetou palestinských uprchlíků a libanonským rájem, který jim byl po léta zapovězen.

"Jeďte, vše v pořádku. Kdo měl odejít, je pryč. Teď se bude jen umírat," vítá mě libanonský voják s podivným úsměvem.

Libanonem otřásají nejhorší boje od občanské války

Na konci cesty, kterou až do včerejška ohrožovali nebezpečně přesní palestinští ostřelovači, na nás čekají zachmuření palestinští uprchlíci, z nichž mnozí ještě před několika hodinami sváděli s libanonskými vojáky urputné boje o každou ulici.

Nyní mezi doutnajícími troskami vyprovází své plačící ženy, děti a rodiče, které do bezpečí odvážejí houkající sanitky s unavenými záchranáři.

Libanonem otřásají nejhorší boje od občanské války

Zatím je klid, příměří. Pohled libanonských mužů je však výmluvný: ještě to tady neskončilo. Za pravdu jim dá osamocená salva, která štěkne odkudsi od moře.

Vláda versus militanti
Je středa večer, jsem v severolibanonském uprchlickém táboře Nahr al-Bárid. Tedy v místě, kde již od neděle bojují palestinští radikálové ze skupiny Fatah al-Islám sympatizující se sítí Al-Kajda proti libanonským vojákům reprezentující vládu, která se otevřeně hlásí k přátelství s USA.
 Libanonem otřásají nejhorší boje od občanské války

"Víte, s Palestinci jsou samé problémy - nevědí totiž, co chtějí,“ vysvětluje Kádir, který se v kosmopolitním Bejrútu, kde jsou na billboardech k vidění odvážné reklamy na dámské spodní prádlo, živí jako prodavač.

"Já si myslím, že někteří lidé mají mnoho peněz, další pak nemají co dělat,“ dodává jeho kamarád Básim. Není těžké si domyslet, že bohatými myslí sponzory terorismu nejen ze Zálivu, nudícími se pak palestinské uprchlíky, kteří jsou díky odcizenosti libanonské společnosti ideálním materiálem teroristických náborářů.

Palestinská revolta v táboře Nahr al-Bárid vyděsila celou zemi přesto, že ji bylo možné očekávat. V centru libanonské metropole je sice napětí patrné jen z posílených hlídek na křižovatkách, od Bejrútu směrem na sever však houstne počet kontrolních stanovišť i počet ozbrojenců na jeden automobil.

Libanonem otřásají nejhorší boje od občanské války

Na důležité křižovatce před městem Tripolis vojáci neváhali tři muže s islamistickou vizáží svázat a eskortovat do prozatímního vězení. V samotném Tripolisu, kde se zkraje týdne také bojovalo, nyní hlídkují na důležitých křižovatkách hned dva obrněné transportéry.

Bojí se, že příměří hned skončí
Civilisté využívají přestávky v bojích, která nastala po třech dnech přestřelek mezi radikálními islamisty a vládními vojáky. Během krátkého konfliktu zahynulo nejméně osm desítek lidí. Opravdový počet obětí však bude tyto odhady překračovat.

Libanonem otřásají nejhorší boje od občanské války

Obyvatelé tábora Nahr al-Bárid se bojí, že neoficiální příměří může každou chvíli skončit, a proto prchají do blízkého tábora Biddáví. Tomu pod záplavou nově příchozích hrozí problémy se zásobováním potravinami, o důstojném ubytování ani nemluvě.

Na cestě je nejméně polovina obyvatel třicetitisícového tábora. Prchají pěšky nebo auty, která na znamení jejich nebojového charakteru označují bílé fáborky.

Zástup uprchlíků, kteří si svoje majetky odnášejí v igelitových taškách, je smutným výsledkem nejhorších střetů, jež postihly Libanon od konce občanské války v roce 1990.

Co je Fatah al-Islám

• Fatah al-Islám je islamistická skupina sunnitských Arabů, která se ve své činnosti inspirovala Al-Kajdou, teroristickou sítí Usámy bin Ládina.

• Svoje hlavní centrum má hnutí od listopadu 2006 v palestinském uprchlickém táboře Nahr al-Bárid na severu Libanonu, ve kterém žije na 40 tisíc běženců z území obsazených Izraelem.

• Skupina je vedena Palestincem Šakirem al-Absím. Odštěpila se od sekulárního hnutí Fatah al-Intifáda, které je podporováno Sýrií.

• Jejich cílem je vrátit do otázky boje Palestinců za nezávislost na Izraeli náboženský rozměr. V záměru mají přeměnit uprchlické tábory v Libanonu na území, kde platí islámské právo šáría.

• V únoru 2007 uskutečnili útok na dva minibusy, při kterém zabili tři lidi. Jinak se zaměřují na atentáty na přesně určené lidi, kteří v Libanonu vystupují proti Sýrii.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video