Oblast známá jako Semipalatinský jaderný polygon, ve které Sovětský svaz...

Oblast známá jako Semipalatinský jaderný polygon, ve které Sovětský svaz prováděl testy jaderných zbraní. (22. srpna 2011) | foto: Profimedia.cz

Kazaši trpí kvůli sovětským jaderným pokusům, mnozí čekají na smrt z ozáření

  • 183
Statisíce lidí na severovýchodě Kazachstánu trpí následky čtyřicet let trvajícího testování jaderných zbraní, které se během sovětské vlády odehrávalo v blízkosti jejich domovů. Většina kazašských obětí jaderných zkoušek ale nedostává dostatečnou finanční kompenzaci ani lékařskou péči. Lidé se bojí, že smrt přijde dříve než pomoc.

„Jako kompenzaci jsem dostal jen předčasný důchod a jednorázový příspěvek ve výši 600 dolarů (14 tisíc korun). Důchod mám minimální,“ říká sedmdesátiletý Vladimir Sulim, který od sedmnácti pracoval v Semiplantském jaderném polygonu, kde Sovětský svaz testoval atomové zbraně.

Sulim trpí řadou zdravotních problémů souvisejících s radiací, které čelil v práci po celá desetiletí. Někdejší oblast jaderných zkoušek se nachází přibližně 150 kilometrů od města Semej na severovýchodě země. Sověti na tomto místě provedli mezi roky 1949 a 1989 více než 450 testů atomových zbraní.

V těsné blízkosti testovací oblasti žilo podle Rádia svobodná Evropa nejméně půl milionu lidí, které sovětské úřady nikdy neinformovaly o katastrofálních důsledcích, které mohou mít jaderné zkoušky na jejich zdraví. Místní obyvatelé nebyly před radiací vůbec chránění.

Jaderné zařízení bylo odstaveno dva roky po posledním testu v roce 1991. Lidé, kteří žili v jeho okolí, jsou dodnes nemocní. Kazachstán předpokládá, že testování bude mít dopad na zdraví lidí i životní prostředí ještě mnoho let. Nejhorší je situace v provinciích Východní Kazachstán, Karaganda a Pavlodar.

Pro lajky cokoliv. Turisté se v Černobylu svlékají i do spodního prádla

Počet potratů, mrtvě narozených dětí nebo dětí s fyzickými či neurologickými vadami je v těchto oblastech mnohem vyšší než ve zbytku země. Podle kazašského ministerstva zdravotnictví je v regionu také vyšší výskyt rakoviny.

Podle Alexeje Konovalova ze semejského Nezávislého sociálního centra trpí problémy nejen lidé, kteří tu žili v době jaderných testů, ale také mladší obyvatelé. „Více než čtyřicet procent populace trpí trpí různými chronickými nemocemi,“ popisuje Konovalov.

Kazaši dodnes trpí následky sovětských jaderných testů:

Kazašská vláda sice poskytuje postiženým různé benefity, včetně finanční pomoci, vyšších důchodů, dodatečné dovolené nebo dotované zdravotní péče, podle místních obyvatel jsou ale takové výhody poskytovány téměř výhradně lidem, kteří získali úřední potvrzení, že jsou obětmi ozáření.

Získat takové osvědčení ale není vůbec jednoduché. Vede k němu nekonečné papírování a žadatelé musí předložit řadu dokladů včetně potvrzení, že mezi lety 1949 a 1990 žili v dotčených provinciích. Podle Konovalova nemá tento certifikát 55 procent obětí jaderných testů. Lidé si tak myslí, že je stát opustil.

Ve stínu jaderného reaktoru. Lidé v Metsamoru se bojí o život

Ani po získání náležitého osvědčení nemají nemocní vyhráno. Finanční pomoc činí často jen čtyřicet dolarů ročně (930 korun). Měsíční příspěvek pro invalidní důchodce navíc nepokryje ani náklady na jejich léky.

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v dubnu slíbil, že všechny oběti sovětských jaderných pokusů dostanou zaslouženou kompenzaci. Stát podle něj do konce roku objasní rozsah škod a zvýší sociální pomoc všem potřebným. Pro lidi jako je Sulim, kteří trpěli následky radiace celá desetiletí, ale bude už příliš pozdě.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video