USA udeřily na čínský Huawei. V Kanadě zatkli jeho finanční ředitelku

  10:54aktualizováno  10:54
Kanadská policie zadržela finanční ředitelku čínské firmy Huawei Technologies. Zatykač na Meng Wan-čou přišel v pondělí z USA. Washington viní čínského výrobce mobilních telefonů z porušování sankcí proti Íránu. USA nyní po kanadských úřadech požadují vydání manažerky, která je zároveň dcerou zakladatele firmy Huawei.

Finanční ředitelka firmy Huawei Meng Wan-čou | foto: AP

Mengová byla zatčena v sobotu ve Vancouveru na západě Kanady. První slyšení čeká finanční ředitelku Huaweie, který je po jihokorejském Samsungu druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě, již tento pátek. Kanadské ministerstvo spravedlnosti potvrdilo, že Mengová byla zadržena a že čelí hrozbě vydání do Spojených států. Čína požaduje její propuštění

Fotogalerie

Podle agentury Reuters americké úřady vyšetřují Huawei nejméně od roku 2016. Zabývají se podezřením, že firma Huawei dodává do Íránu a některých dalších zemí zboží americké výroby, které podléhá sankčnímu režimu. Zadržení manažerky souvisí právě s porušováním sankcí proti Íránu, uvedl list Guardian. 

Akcie Huaweie se po zatčení Mengové propadly na amerických i asijských burzách. Její zadržení se navíc uskutečnilo ve chvíli, kdy Washington a Peking zahájily tříměsíční vyjednávání s cílem pokusit se snížit napětí a ukončit vzájemnou obchodní válku. 

„Zatčení Mengové vyvolalo obavy z porušení nedávného obchodního příměří mezi USA a Čínou. Po summitu skupiny G20 byly finanční trhy plné naděje, že se zvýšila možnost uzavřít obchodní dohodu, ale zdá se, že tato byla nahlodána. Velké asijské akové trhy ve čtvrtek odepisují. Hong Kong index Hang Seng je o 2,4 procent nižší a japonský Nikkei klesl o 1,9 procenta,“ uvedl Michal Dvořák, hlavní analytik společnosti Tradecentrum.

Čínské ministerstvo zahraničí se proti zadržení Mengové ostře ohradilo a kontaktovalo kanadskou i americkou diplomacii s výzvou k jejímu okamžitému propuštění. „Požádali jsme obě země, aby co nejrychleji objasnily důvody vedoucí k tomuto zadržení,“ řekl médiím mluvčí ministerstva zahraničí Keng Šuang, podle něhož musí Kanada zajistit dodržení jejích zákonných práv. 

Firma Huawei vydala prohlášení, že si žádného provinění své finanční ředitelky není vědoma. Podle expertů ale mají úřady ve Washingtonu proti Mengové patrně velmi pádné důkazy, jinak by Kanada k takto ráznému kroku nesáhla.

Jednačtyřicetiletá Mengová je finanční ředitelkou firmy, místopředsedkyní její správní rady a rovněž dcerou zakladatele značky Huawei Žen Čeng-feje, za jehož budoucí nástupkyni bývá označována.

USA vyzývají spojence k bojkotu značky Huawei. Bojí se čínské špionáže

Některé západní země spolupráci s čínskou společností zcela zakázaly či ji omezují z obavy, že její výrobky mohou obsahovat špionážní software nebo umožňovat únik informací přímo přes hardware. Státy jako USA, Nový Zéland či Austrálie se obávají také možných vazeb firmy na čínskou vládu.

Zpráva o zadržení Mengové byla zveřejněna ve stejný den, kdy britská telekomunikační společnost BT oznámila, že nebude s čínským gigantem spolupracovat na vývoji bezdrátové sítě 5G. Následuje tím stejné kroky firem v Austrálii či na Novém Zélandu, o podobných opatřeních se navíc diskutuje právě v Kanadě.

Skupina amerických kongresmanů před dvěma měsíci zaslala kanadskému premiérovi Justinu Trudeaovi dopis, v němž žádají, aby zabránil využívání produktů firmy Huawei v kanadských bezdrátových sítích. Senátoři Marco Rubio a Mark Warner vyslovili podezření, že čínská vláda může výrobky firmy využívat ke špionáži a vměšování.

Podle agentury Reuters zareagovaly na obavy z dalšího vyostření sporů globálních mocností kvůli zatčení Mengové negativně ceny akcií také dalších technologických firem, zejména výrobců hardwaru.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

Počty případů obchodování s lidmi v Nepálu stále narůstají. (7. února 2019)

Hranice Indie a Nepálu se v posledních letech staly jednou z nejrušnějších světových tras pro obchodníky s lidmi. Za...

Zaplatíte pokutu, uložil soud aktivistce, která bránila deportaci Afghánce

Švédská aktivistka Elin Erssonová během své akce v letadle občas jen stěží...

Zaplatit pokutu 3 000 švédských korun (7 360 Kč) přikázal soud ve Švédsku mladé aktivistce Elin Erssonové, která loni v...

Najdete na iDNES.cz