Kanada podrobuje imigranty testům DNA, chce odhalit zemi jejich původu

  19:02aktualizováno  19:02
Kanadští úředníci používají testování DNA a rodokmeny k tomu, aby objasnili původ a státní přílišnost některých imigrantů. Úřady tvrdí, že metodu využívají jen v případech, kdy není možné národnost uprchlíků určit jiným způsobem, a pouze s jejich souhlasem. To se však nelíbí právníkům, podle nichž utečenci často nemají jinou možnost.

Kanadská policie eviduje migranty na kanadsko-amerických hranicích. | foto: Profimedia.cz

Kanadská pohraniční služba (CBSA) nevede žádné statistické údaje o tom, jak často testování DNA u imigrantů používá, připouští však, že k němu dochází. „K takovému postupu přistupujeme ve chvíli, kdy jsme již vyčerpali další možnosti šetření,“ uvedl pro list The Guardian mluvčí úřadu.

Na využívání těchto praktik upozornili dva imigrační právníci, jejichž klienty pohraniční služba podrobila testům DNA.  

Výsledky pak odeslala do celosvětové genealogické databáze FamilyTreeDNA. CBSA pak přiznala, že tyto metody jsou součástí vyšetřovacích postupů při ověřování identity u imigrantů, jejichž původ nelze jinak zjistit. 

„Testování DNA pomáhá CBSA při určení identity pomocí národnostních ukazatelů. To nám umožní soustředit se při vyšetřování na konkrétní země,“ vysvětluje mluvčí. Úřad dále uvedl, že potřebný souhlas imigrantů získal ještě před tím, než jejich data zaslal do zmíněné databáze. Detaily procedury komentovat nechtěl.

Kanada slíbila pomoc uprchlíkům, teď nestíhá vyřizovat žádosti o azyl

Advokát Subodh Bharati se však proti této praxi ohradil a tvrdí, že úřady mylně určily původ jeho klienta. Zatímco pohraniční služba na základě testů určila, že dotyčný pochází z Nigérie, podle Bharatiho jde o liberijského občana, který v Kanadě žije už od devadesátých let.

Poté, co Liberie odmítla repatriace svých občanů, však jeho klientovi hrozí, že bude deportován do Nigérie. S tou ale podle Bharatiho nemá nic společného.

Právník si zároveň postěžoval, že úřady muže o souhlas požádaly během zadržení ve vazbě. „Může dát člověk souhlas s testem DNA, zatímco je v přísně střeženém vězení?“ zpochybňuje Bharati dobrovolnost souhlasu.

Bharati rovněž uvedl, že ví nejméně o dalších dvou podobných případech, tykajících se imigrantů. To podle něj vyvolává otázky nad tím, zda jsou úřady důsledné při ochraně osobních údajů. „Nikdo neví, jestli se řídí protokoly a jestli vůbec nějaké existují,“ dodal.

Vyšetřovací metoda pomohla odhalit vraha v USA

Postup kanadských úřadů vyvolal debatu nad tím, jestli jsou soukromé údaje poskytnuté databázi FamilyTreeDNA dostatečně chráněné. Sama společnost pak pro agenturu Reuters uvedla, že s kanadskými orgány nikdy přímo nespolupracovala a nevěděla ani o využívání svých dat pro potřeby vyhledávání národnosti imigrantů.

Zastánci testů přitom poukazují například na případ využití genealogické databáze ve Spojených státech, kde úřady vystopovaly desítky let hledaného vraha. Právě díky porovnání DNA s údaji v databázi se policii podařilo odhalit dvaasedmdesátiletého policejního důstojníka Josepha DeAngela, který od roku 1976 zabil nejméně deset lidí.

Kritici naopak volají po reformě celého systému imigračního řízení, které je podle nich netransparentní a hrozí vznikem „legální černé díry“. Od roku 2000 zemřelo ve vazbě CBSA nejméně patnáct imigrantů – v pěti případech evidoval úřad přirozenou smrt, ve třech sebevraždu a u několika dalších se příčinu úmrtí nepodařilo zjistit.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Slovinský poslanec ukradl sendvič. Šlo o sociální experiment, hájí se

Ilustrační snímek

Člen slovinského parlamentu Darij Krajčič odstoupil poté, co ukradl sendvič v jednom z lublaňských obchodů. Údajně...

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Najdete na iDNES.cz