Kanada slíbila pomoc uprchlíkům, teď nestíhá vyřizovat žádosti o azyl

  18:53aktualizováno  18:53
Kanada platí za jednu z nejvstřícnějších zemí k uprchlíkům. Ochota pomoct však vládě pomalu začíná přerůstat přes hlavu. Úřady nestíhají vyřizovat žádosti o azyl, řízení mnohdy trvá až šestnáct měsíců. Lidé na útěku si mezitím v Kanadě snaží zařídit nový život, a to i přesto, že jim hrozí vyhoštění.

Kanadské úřady nestíhají vyřizovat žádosti o azyl. Do země letos přišly desetitisíce lidí. | foto: Profimedia.cz

Kanadský premiér Justin Trudeau už v roce 2015 prohlásil, že Kanada přijme nejméně 25 tisíc uprchlíků ze Sýrie. Pomoc se zaměřila výhradně na rodiny s dětmi (více o přijetí uprchlíků ze Sýrie zde). Počet uprchlíků směřujících do země však od té doby narostl a imigrační úřad nestíhá vyřizovat žádosti o azyl. Aktuálně mají úředníci na stole přes 40 tisíc žádostí.

Syrská rodina přinesla do Kanady „čokoládový mír“, ocenil ji i premiér

Rozpočet imigračního úřadu i počet pracovníků je přitom navržen na maximálně 24 tisíc žádostí za rok. Podle serveru The New York Times tak někteří žadatelé o azyl čekají na vyřízení případu až šestnáct měsíců.

„Tlak na náš úřad je enormní. Počty jsou v tomto ohledu jasné. Pokud nám nepřidáte peníze, azylová řízení se budou prodlužovat a lidé budou na rozhodnutí o udělení azylu čekat déle,“ sdělila na nedávném parlamentním zasedání Shereen Benzvy Millerová, předsedkyně komise pro ochranu práv uprchlíků.

Útěk z USA a čekání na azyl

Dlouhá azylová řízení představují rovněž vyšší zátěž pro kanadskou státní kasu. Čím déle migrant v zemi čeká na azyl, tím více dá vláda na jeho vzdělání, zdravotní péči a celou řadu dalších záležitostí. Po měsících čekání se však může stát, že žadatel bude vyhoštěn a do státní kasy tak téměř nepřispěje.

Imigrační úřad v srpnu letošního roku zřídil speciální krizový tým, který se zaměřil na uprchlíky, kteří do Kanady přicházejí ilegálně ze Spojených států. Jejich cílem je nejčastěji Quebec. Do konce září tým vyřídil asi tři stovky žádostí o azyl, polovinu jich zamítl. 

U hranic se Spojenými státy vyrostl také uprchlický tábor, který pojme asi pět set lidí (více o zřízení tábora zde). Ze stejných důvodů se již začátkem srpna rozhodl Montreal dočasně předělat na středisko pro uprchlíky část olympijského stadionu (více o přebudování stadionu zde).

Fotogalerie

Uprchlíci převážně haitského původu se z USA začali přesouvat na sever v souvislosti s nevstřícnou imigrační politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Za letošní rok imigrační úřad registruje příchod více než 35 tisíc migrantů. Celkem přichází do Kanady od ledna letošního roku nejméně 2 500 uprchlíků měsíčně. Během léta se tento počet výrazně zvýšil (kompletní statistiku žádostí o azyl najdete zde).

Po bezpečnostní prohlídce si mohou uprchlíci zažádat o azyl. Měsíčně dostávají základní podporu, obdrží rovněž pracovní povolení. Jejich děti mohou nastoupit do školy. Podle právníků, kteří se zaměřují na imigraci, tím však žadatelé o azyl získávají falešný pocit bezpečí.

Strach z deportace do Jemenu

Obě strany kanadského azylového systému poznal i čtyřicetiletý Jemenec Sami Alromi. Původně žil v Saúdské Arábii. Když mu však na sklonku minulého roku vypršelo povolení k pobytu, čelil nelehkému rozhodnutí. Mohl riskovat návrat do Jemenu, který sužují boje, hlad a cholera (více o situaci v Jemenu se dočtete zde). Druhou variantou bylo hledání štěstí za mořem.

Spolu s těhotnou manželkou a dcerou se začali chystat na odlet do Spojených států. Další tři děti museli nechat v Saúdské Arábii. Krátce po příletu však Donald Trump podepsal imigrační dekret, který zamezoval držitelům jemenských pasů v přicestování do země. Alromi ve strachu z vyhoštění hledal nouzové řešení.

V USA neuspěli, štěstí zkouší v Kanadě. Hranici zdolávají v tuhých mrazech

Ve stejné době kanadský premiér na Twitter  napsal: „Kanada vždy ráda přivítá ty, kteří utíkají před válkou, terorem a pronásledováním. Bez ohledu na jejich víru.“ Alromi volání vyslyšel a s rodinou překročil hranice USA a Kanady. V březnu zažádal o azyl. Jeho slyšení však bylo odloženo na neurčito.

Manželka Alromiho v Kanadě porodila. Nyní má strach o svoje potomky, kteří zůstali v Saúdské Arábii. I jim zanedlouho vyprší povolení k pobytu a hrozí jim vyhoštění do Jemenu, kde omladinu často rekrutují do řad dětských vojáků.

„Když jsem tady, nemůžu pro své děti v Saúdské Arábii udělat nic,“ tvrdí Alromi. Jeho manželka prý propadá depresím. Dokonce musela být hospitalizována. „Pokud moje děti deportují do Jemenu, netuším, co budu dělat,“ zoufá Alromi.

V říjnu se Alromi dočkal pokroku v azylovém řízení. Imigrační úřad mu dopisem sdělil, že řízení proběhne podle nových směrnic, které umožňují zrychlené udělení azylu pro občany Jemenu. Alromi však stále netuší, zda azyl skutečně získá. „Čekání je na tom to nejhorší,“ tvrdí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

OBRAZEM: Zákulisí boje s největší epidemií eboly v D. R. Kongo

PŘEVOZ PACIENTA. Zdravotníci převážejí pacienta z centra pro léčbu eboly v...

Začalo to několika případy v malém odlehlém městě. Po více než půl roce je z toho největší epidemie eboly v historii...

Kim je v obrněném vlaku, směr Vietnam. Míří na další summit s Trumpem

Donald Trump a Kim Čong-un během historického setkání v Singapuru (12. června...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v příštích dnech oficiálně navštíví Vietnam. Podle tamního ministerstva zahraničí ho...

Venezuela před erupcí. Madurovi zbíhají vojáci, u hranic se střílí do lidí

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Ve Venezuele v posledních dnech houstne atmosféra. Začali zbíhat první vojáci venezuelské armády dosud věrné...

Najdete na iDNES.cz