Kanada slíbila pomoc uprchlíkům, teď nestíhá vyřizovat žádosti o azyl

  18:53aktualizováno  18:53
Kanada platí za jednu z nejvstřícnějších zemí k uprchlíkům. Ochota pomoct však vládě pomalu začíná přerůstat přes hlavu. Úřady nestíhají vyřizovat žádosti o azyl, řízení mnohdy trvá až šestnáct měsíců. Lidé na útěku si mezitím v Kanadě snaží zařídit nový život, a to i přesto, že jim hrozí vyhoštění.

Kanadské úřady nestíhají vyřizovat žádosti o azyl. Do země letos přišly desetitisíce lidí. | foto: Profimedia.cz

Kanadský premiér Justin Trudeau už v roce 2015 prohlásil, že Kanada přijme nejméně 25 tisíc uprchlíků ze Sýrie. Pomoc se zaměřila výhradně na rodiny s dětmi (více o přijetí uprchlíků ze Sýrie zde). Počet uprchlíků směřujících do země však od té doby narostl a imigrační úřad nestíhá vyřizovat žádosti o azyl. Aktuálně mají úředníci na stole přes 40 tisíc žádostí.

Syrská rodina přinesla do Kanady „čokoládový mír“, ocenil ji i premiér

Rozpočet imigračního úřadu i počet pracovníků je přitom navržen na maximálně 24 tisíc žádostí za rok. Podle serveru The New York Times tak někteří žadatelé o azyl čekají na vyřízení případu až šestnáct měsíců.

„Tlak na náš úřad je enormní. Počty jsou v tomto ohledu jasné. Pokud nám nepřidáte peníze, azylová řízení se budou prodlužovat a lidé budou na rozhodnutí o udělení azylu čekat déle,“ sdělila na nedávném parlamentním zasedání Shereen Benzvy Millerová, předsedkyně komise pro ochranu práv uprchlíků.

Útěk z USA a čekání na azyl

Dlouhá azylová řízení představují rovněž vyšší zátěž pro kanadskou státní kasu. Čím déle migrant v zemi čeká na azyl, tím více dá vláda na jeho vzdělání, zdravotní péči a celou řadu dalších záležitostí. Po měsících čekání se však může stát, že žadatel bude vyhoštěn a do státní kasy tak téměř nepřispěje.

Imigrační úřad v srpnu letošního roku zřídil speciální krizový tým, který se zaměřil na uprchlíky, kteří do Kanady přicházejí ilegálně ze Spojených států. Jejich cílem je nejčastěji Quebec. Do konce září tým vyřídil asi tři stovky žádostí o azyl, polovinu jich zamítl. 

U hranic se Spojenými státy vyrostl také uprchlický tábor, který pojme asi pět set lidí (více o zřízení tábora zde). Ze stejných důvodů se již začátkem srpna rozhodl Montreal dočasně předělat na středisko pro uprchlíky část olympijského stadionu (více o přebudování stadionu zde).

Fotogalerie

Uprchlíci převážně haitského původu se z USA začali přesouvat na sever v souvislosti s nevstřícnou imigrační politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Za letošní rok imigrační úřad registruje příchod více než 35 tisíc migrantů. Celkem přichází do Kanady od ledna letošního roku nejméně 2 500 uprchlíků měsíčně. Během léta se tento počet výrazně zvýšil (kompletní statistiku žádostí o azyl najdete zde).

Po bezpečnostní prohlídce si mohou uprchlíci zažádat o azyl. Měsíčně dostávají základní podporu, obdrží rovněž pracovní povolení. Jejich děti mohou nastoupit do školy. Podle právníků, kteří se zaměřují na imigraci, tím však žadatelé o azyl získávají falešný pocit bezpečí.

Strach z deportace do Jemenu

Obě strany kanadského azylového systému poznal i čtyřicetiletý Jemenec Sami Alromi. Původně žil v Saúdské Arábii. Když mu však na sklonku minulého roku vypršelo povolení k pobytu, čelil nelehkému rozhodnutí. Mohl riskovat návrat do Jemenu, který sužují boje, hlad a cholera (více o situaci v Jemenu se dočtete zde). Druhou variantou bylo hledání štěstí za mořem.

Spolu s těhotnou manželkou a dcerou se začali chystat na odlet do Spojených států. Další tři děti museli nechat v Saúdské Arábii. Krátce po příletu však Donald Trump podepsal imigrační dekret, který zamezoval držitelům jemenských pasů v přicestování do země. Alromi ve strachu z vyhoštění hledal nouzové řešení.

V USA neuspěli, štěstí zkouší v Kanadě. Hranici zdolávají v tuhých mrazech

Ve stejné době kanadský premiér na Twitter  napsal: „Kanada vždy ráda přivítá ty, kteří utíkají před válkou, terorem a pronásledováním. Bez ohledu na jejich víru.“ Alromi volání vyslyšel a s rodinou překročil hranice USA a Kanady. V březnu zažádal o azyl. Jeho slyšení však bylo odloženo na neurčito.

Manželka Alromiho v Kanadě porodila. Nyní má strach o svoje potomky, kteří zůstali v Saúdské Arábii. I jim zanedlouho vyprší povolení k pobytu a hrozí jim vyhoštění do Jemenu, kde omladinu často rekrutují do řad dětských vojáků.

„Když jsem tady, nemůžu pro své děti v Saúdské Arábii udělat nic,“ tvrdí Alromi. Jeho manželka prý propadá depresím. Dokonce musela být hospitalizována. „Pokud moje děti deportují do Jemenu, netuším, co budu dělat,“ zoufá Alromi.

V říjnu se Alromi dočkal pokroku v azylovém řízení. Imigrační úřad mu dopisem sdělil, že řízení proběhne podle nových směrnic, které umožňují zrychlené udělení azylu pro občany Jemenu. Alromi však stále netuší, zda azyl skutečně získá. „Čekání je na tom to nejhorší,“ tvrdí.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

To nestačí! Protesty německých studentů za ochranu klimatu nekončí

Protesty proti ekologickým opatřením Angely Merkelové byly k vidění také v...

Když kancléřka Angela Merkelová slavnostně ohlašovala „průlomový“ balík vládních opatření k ochraně klimatu,...

Planeta se otepluje a hladina moře stoupá rychleji, varují meteorologové

Lidé pozorují obrovské vlny u majáku u portugalského Nazaré (Portugalsko, 2....

Dopady klimatických změn jsou stále intenzivnější a urychlují se, uvedla ve své nejnovější studii Světová...

Zemřel kosmonaut NDR Sigmund Jähn, do vesmíru letěl půl roku po Remkovi

Titulní stránka východoněmeckých novin Tribune z 27. srpna 1978 informuje o...

Ve věku 82 let zemřel východoněmecký kosmonaut Sigmund Jähn. Do vesmíru se podíval v srpnu 1978 coby člen posádky...

TÝDEN OBRAZEM: Obří biologický obraz v Ženevě a orangutani na svobodě

RUKU V RUCE. Francouzsko-švýcarský umělec vystupující pod přezdívkou Saype...

V Ženevě vytvořil umělec obří biologicky rozložitelný obraz z uhlí, křídy, a mléčných proteinů. To v Brazílii stále...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz