Mnozí uprchlíci jako tito Haiťané se do Kanady dostali přes nehlídanou část...

Mnozí uprchlíci jako tito Haiťané se do Kanady dostali přes nehlídanou část americko-kanadské hranice na Roxham Road v Quebecu. (28. března 2017) | foto: Profimedia.cz

Kanada chce zabránit nelegální migraci. Pomoc hledá ve Spojených státech

  • 349
Kanadská vláda začala přitvrzovat ve své migrační politice. Dosud velmi vstřícná země požádala Spojené státy o změnu patnáct let staré úmluvy. V té je totiž mezera, díky které mohou běženci v Kanadě požádat o azyl i přesto, že do země vstoupili nelegálně.

Chodníček na Roxham Road je u lidí prchajících do Kanady velmi oblíbený. V posledních letech ho využily už desetitisíce lidí. A na rozdíl od běženců, kteří chtěli americko-kanadskou hranici přejít legálně na úředně určených místech, také dostaly možnost požádat v cílové zemi o azyl.

Podle dohody Safe Third Country Agreement z roku 2004, ve které se USA a Kanada navzájem uznávají za země bezpečné pro uprchlíky, jsou totiž příchozí z oficiálních přechodů okamžitě vraceni zpět do Spojených států. 

Ve smlouvě je ovšem mezera a na migranty, kteří do Kanady vstoupí jinudy, se nemyslí. Právě to se nyní Ottawa pokouší změnit. Podle deníku The Washington Post požádala americkou vládu o úpravu smlouvy. Pokud projde, každý nový žadatel o azyl, který hranici přešel mimo hraniční přechod, tam bude převezen a odtamtud ho úřady stejně jako ostatní deportují zpět do USA.

„Doufáme, že nová podoba ujednání přiměje lidi, aby hranici přecházeli na obvyklých přechodech a bezpečnost i integritu našich hranic se tak dařilo udržet,“ uvedla mluvčí kanadského ministra hraniční bezpečnosti a snižování organizovaného zločinu Billa Blaira.

Přechod na Roxham Road a další nestřežená místa za uplynulé dva roky využilo přes 40 tisíc lidí, mezi nimi například Haiťané či Nigerijci a čím dál více i Venezuelané a Kolumbijci. 

Ze své země obvykle nejdřív s turistickým vízem v kapse zamíří do Spojených států a odtamtud pak nepozorovaně do Kanady. Pokud je zastaví kanadská policie, stačí říct, že chtějí požádat o azyl, a mohou pokračovat. Kritici zavedené praxe to nazývají ilegální imigrací a tlačí na vládu, aby to změnila. 

Kanada slíbila pomoc uprchlíkům, pak nestíhala vyřizovat žádosti

Ze stran organizací, které příchozím běžencům pomáhají, však zaznívá, že tvrdší přístup uprchlíky pouze donutí hledat jiná a mnohdy nebezpečnější místa na dlouhé americko-kanadské hranici a že se navíc mohou obrátit na pašeráky, kteří jim s příchodem do nové domoviny pomohou. 

Upozorňují také, že si lidé na útěku před sexuálním násilím nebo zločineckými gangy Kanadu nevybírají náhodou. Mají tam totiž větší šanci azyl získat než třeba v USA, které jsou vůči přijímání imigrantů čím dál méně vstřícné. Opatření z posledních měsíců tak o to víc zvedla provoz na kanadsko-americké hranici.

Kanaďany v říjnu čekají parlamentní volby a vláda premiéra Justina Trudeaua, která byla dosud známá přívětivým přístupem k přijímání uprchlíků, proto začala i kvůli restrikcím v USA přitvrzovat. Kromě žádosti o změnu zmíněné úmluvy chce také migrantům, kteří už o azyl požádali v jiné zemi, zabránit v tom, aby o něj požádali i v Kanadě.

Dnešek si budeme pamatovat, vítal první z tisíců uprchlíků kanadský premiér

Sám premiér podle serveru Global News změny vysvětluje snahou zajistit, aby byl azylový systém země férový pro všechny tak, aby v něj kanadští občané mohli mít i nadále důvěru, což vyžaduje, aby uprchlíci přicházeli legálně.

Zatím není jasné, zda Spojené státy žádost o úpravu úmluvy přijmou. Zatímco se pod vedením prezidenta Donalda Trumpa snaží před běženci ochránit svou jižní hranici s Mexikem, svou severní hranici o délce téměř devět tisíc kilometrů prakticky nestřeží. „Mám podezření, že prezident Trump v tom bude chtít Trudeaua pěkně vykoupat,“ míní Christopher Sands, ředitel Centra kanadských studií na Johns Hopkinsově univerzitě ve Washingtonu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video