Kanada chce zabránit nelegální migraci. Pomoc hledá ve Spojených státech

  18:59aktualizováno  18:59
Kanadská vláda začala přitvrzovat ve své migrační politice. Dosud velmi vstřícná země požádala Spojené státy o změnu patnáct let staré úmluvy. V té je totiž mezera, díky které mohou běženci v Kanadě požádat o azyl i přesto, že do země vstoupili nelegálně.

Mnozí uprchlíci jako tito Haiťané se do Kanady dostali přes nehlídanou část americko-kanadské hranice na Roxham Road v Quebecu. (28. března 2017) | foto: Profimedia.cz

Chodníček na Roxham Road je u lidí prchajících do Kanady velmi oblíbený. V posledních letech ho využily už desetitisíce lidí. A na rozdíl od běženců, kteří chtěli americko-kanadskou hranici přejít legálně na úředně určených místech, také dostaly možnost požádat v cílové zemi o azyl.

Fotogalerie

Podle dohody Safe Third Country Agreement z roku 2004, ve které se USA a Kanada navzájem uznávají za země bezpečné pro uprchlíky, jsou totiž příchozí z oficiálních přechodů okamžitě vraceni zpět do Spojených států. 

Ve smlouvě je ovšem mezera a na migranty, kteří do Kanady vstoupí jinudy, se nemyslí. Právě to se nyní Ottawa pokouší změnit. Podle deníku The Washington Post požádala americkou vládu o úpravu smlouvy. Pokud projde, každý nový žadatel o azyl, který hranici přešel mimo hraniční přechod, tam bude převezen a odtamtud ho úřady stejně jako ostatní deportují zpět do USA.

„Doufáme, že nová podoba ujednání přiměje lidi, aby hranici přecházeli na obvyklých přechodech a bezpečnost i integritu našich hranic se tak dařilo udržet,“ uvedla mluvčí kanadského ministra hraniční bezpečnosti a snižování organizovaného zločinu Billa Blaira.

Přechod na Roxham Road a další nestřežená místa za uplynulé dva roky využilo přes 40 tisíc lidí, mezi nimi například Haiťané či Nigerijci a čím dál více i Venezuelané a Kolumbijci. 

Ze své země obvykle nejdřív s turistickým vízem v kapse zamíří do Spojených států a odtamtud pak nepozorovaně do Kanady. Pokud je zastaví kanadská policie, stačí říct, že chtějí požádat o azyl, a mohou pokračovat. Kritici zavedené praxe to nazývají ilegální imigrací a tlačí na vládu, aby to změnila. 

Kanada slíbila pomoc uprchlíkům, pak nestíhala vyřizovat žádosti

Ze stran organizací, které příchozím běžencům pomáhají, však zaznívá, že tvrdší přístup uprchlíky pouze donutí hledat jiná a mnohdy nebezpečnější místa na dlouhé americko-kanadské hranici a že se navíc mohou obrátit na pašeráky, kteří jim s příchodem do nové domoviny pomohou. 

Upozorňují také, že si lidé na útěku před sexuálním násilím nebo zločineckými gangy Kanadu nevybírají náhodou. Mají tam totiž větší šanci azyl získat než třeba v USA, které jsou vůči přijímání imigrantů čím dál méně vstřícné. Opatření z posledních měsíců tak o to víc zvedla provoz na kanadsko-americké hranici.

Kanaďany v říjnu čekají parlamentní volby a vláda premiéra Justina Trudeaua, která byla dosud známá přívětivým přístupem k přijímání uprchlíků, proto začala i kvůli restrikcím v USA přitvrzovat. Kromě žádosti o změnu zmíněné úmluvy chce také migrantům, kteří už o azyl požádali v jiné zemi, zabránit v tom, aby o něj požádali i v Kanadě.

Dnešek si budeme pamatovat, vítal první z tisíců uprchlíků kanadský premiér

Sám premiér podle serveru Global News změny vysvětluje snahou zajistit, aby byl azylový systém země férový pro všechny tak, aby v něj kanadští občané mohli mít i nadále důvěru, což vyžaduje, aby uprchlíci přicházeli legálně.

Zatím není jasné, zda Spojené státy žádost o úpravu úmluvy přijmou. Zatímco se pod vedením prezidenta Donalda Trumpa snaží před běženci ochránit svou jižní hranici s Mexikem, svou severní hranici o délce téměř devět tisíc kilometrů prakticky nestřeží. „Mám podezření, že prezident Trump v tom bude chtít Trudeaua pěkně vykoupat,“ míní Christopher Sands, ředitel Centra kanadských studií na Johns Hopkinsově univerzitě ve Washingtonu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Za zkázou Notre-Dame nebyl úmysl, tvrdí úřady. Co požár způsobilo, se neví

Pařížští hasiči během zásahu u požáru katedrály Notre-Dame (16. dubna 2019).

Příčinou vzniku požáru pařížské katedrály Notre-Dame nebyl podle závěrů předběžného vyšetřování úmyslný trestný čin....

Loď Sea Watch 3 s migranty vplula do italských vod. Úřadům i soudu navzdory

Migranti z lodi Sea-Watch 3 mohli po dvou týdnech opustit palubu a vstoupit na...

Humanitární loď Sea Watch 3 s 42 migranty na palubě se rozhodla porušit italskou blokádu a u ostrova Lampedusa vplula...

Nový tragický symbol migrantů do USA: otec s dvouletou dcerou se utopili

Mexická policie uzavřela místo na řece Rio Grande, kde utonul salvadorský...

Zoufale se snažili překonat hraniční řeku Rio Grande z Mexika do USA. Pětadvacetiletý muž s dvouletou dcerou na zádech...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz