Jugoslávie přestala po 73 letech existovat

  20:05aktualizováno  20:05
Bělehrad - Jugoslávie zanikla. Poslanci obou komor svazového parlamentu v Bělehrad schválili chartu nového státu Srbsko a Černá Hora, který nahradí dosavadní Jugoslávskou svazovou republiku. Dokument už v minulých měsících schválily zákonodárné sbory obou republik.

S vyhlášením nového státu, o němž bylo rozhodnuto večer v přítomnosti diplomatického sboru, přestane oficiálně existovat název Jugoslávie. Na mapách se objeví staronové soustátí, jehož jméno bude obsahovat názvy obou republik. Pojem Jugoslávie zůstane už jen v učebnicích dějepisu.

V horní komoře federálního parlamentu, v Radě republik, hlasovalo pro ústavní chartu nového státního útvaru 26 poslanců a sedm jich bylo proti. V Dolní komoře, v Radě občanů, ústavní chartu schválilo 84 poslanců a 31 ji odmítlo.

V novém státě budou vztahy mezi oběma republikami značně volnější než ve federaci. Více než desetimilionové Srbsko a Černá Hora s šesti sty osmdesáti tisíci obyvateli budou mít v soustátí rovnoprávné postavení.

Centrální orgány budou mít pravomoci pouze v oblasti zahraniční politiky, zahraničního obchodu a obrany. Soustátí nebude mít ani společnou měnu.

Administrativním centrem země bude srbská metropole Bělehrad, která bude sídlem vlády a parlamentu, ale některé společné instituce jako nejvyšší soud budou v hlavním městě Černé Hory Podgorici.

Zachování společného státu je klíčovou podmínkou jeho přijetí do Rady Evropy, což je první etapa na cestě do Evropské unie.

Podle EU zachování Srbska a Černé Hory v jednom státě má velký vliv na udržení křehké stability na Balkáně, poznamenaném řadou ozbrojených konfliktů.

Nynější srbsko-černohorská Jugoslávie vznikla v dubnu 1992, když se během krvavých válek rozpadala tehdejší federace šesti republik (Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Černá Hora).

Přijetí ústavní charty a prováděcího zákona k chartě federálním parlamentem je poslední etapou úporných devítiměsíčních diskusí mezi srbskými a černohorskými představiteli o podobě nového státu.

K jeho vzniku dala podnět EU a po složitých rozhovorech vedených evropským emisarem Javierem Solanou zástupci federace, Srbska, Černé Hory a EU podepsali dohodu o přeměně federace ve volnější svazek loni v březnu.

Podle dohody mají součástí Srbska zůstat i problematické oblasti Vojvodina a Kosovo. Kosovští Albánci se s tím nehodlají smířit. V regionálním parlamentu v Prištině včera přišli albánští poslanci s iniciativou, která má vést ke schválení deklarace nezávislosti Kosova.

Znalci balkánské problematiky nedávají novému státu příliš velkou šanci na přežití. Vždyť v obou republikách zůstává možnost po třech letech dalšího soužití vyvolat referendum o nezávislosti.

NÁZEV JUGOSLÁVIE MIZÍ Z MAPY

* Z rejstříku států světa po více než 73 letech zmizí název Jugoslávie, který se na mapě prvně objevil 3. října 1929, kdy bylo přejmenováno Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, založené 1. prosince 1918.
* Po okupaci Jugoslávie a vyhlášení samostatného chorvatského státu během 2. světové války bylo 29. listopadu 1945 zrušeno Jugoslávské království a 2. prosince vyhlášena Federativní lidová republika Jugoslávie. Po vyhlášení nové ústavy 7. dubna 1963 byl změněn název státu na Socialistickou federativní republiku Jugoslávie.
* Počátkem 90. let se ze společného státu odtrhly Chorvatsko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Makedonie a zbytková Jugoslávie zahrnující Černou Horu a Srbsko s Kosovem a Vojvodinou se 27. dubna 1992 přejmenovala na Jugoslávskou svazovou republiku.
* V květnu 1998 začalo černohorské velení bojkotovat federální orgány a začaly se objevovat požadavky na zisk samostatnosti. 14. března 2002 představitelé nynější JSR, Srbska, Černé Hory a Evropské unie podepsali v Bělehradě dohodu o vzniku nového státu Srbsko a Černá Hora. 27. ledna 2002 srbský parlament odhlasoval dohodu o přeměně Jugoslávie ve volnější svazek i prováděcí zákon. Totéž schválil černohorský parlament 29. ledna. Zdroj: ČTK

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Venezuela před erupcí. Madurovi zbíhají vojáci, u hranic se střílí do lidí

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Ve Venezuele v posledních dnech houstne atmosféra. Začali zbíhat první vojáci venezuelské armády dosud věrné...

Sedmadvacetiletý Čech zemřel pod lavinou v Tyrolsku, vyžádala si dva životy

Záchranáři zasahovali u laviny v údolí Wildgerlostal u rakouského Krimmlu (22....

Podle úřadů jde minimálně o dvě oběti, které si v sobotu večer vyžádaly laviny v rakouském Tyrolsku. Jednou z obětí je...

Za velikost Ruska. Šamani obětovali pět velbloudů na ohnivé hranici

Velbloudi dvouhrbí a mladý jak v ZOO Chleby

Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, „aby posílili Rusko a jeho...

Najdete na iDNES.cz