„Dnes můžeme sledovat vyvrcholení 50leté křivky pokroku našich vztahů, od konce konfliktu k normalizaci. Nový vzájemný diplomatický status bude přínosný pro bezpečnost i prosperitu,“ řekl Biden novinářům s odkazem na americkou válku ve Vietnamu.
Vietnamský vývoz do Spojených států v posledním roce vzrostl o 13,6 procenta na 109,4 miliard dolarů (asi 2,49 bilionu korun), přičemž nejvýznamnějšími artikly jsou oděv, mobilní telefony a další elektronika a dřevěný nábytek, píše agentura Retuers.
V pondělí se očekává setkání amerických a vietnamských šéfů technologických firem společně s ministrem zahraničí Antonym Blinkenem.
Velvyslanec Kmoníček: 21. století ovládne Asie. Pro Česko tam vede cesta přes Vietnam |
Za „všeobecné strategické partnery“ nicméně Vietnam označuje také Čínu, Rusko, Indii a Jižní Koreu a snaží se udržovat dobré vztahy se všemi světovými mocnostmi. Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Vietnamu je podle diplomatů obeznámených se situací naplánovaná na další dny až týdny.
Nákupy zbraní
Agentura Reuters v pondělí napsala, že měla k dispozici dokumenty vietnamské vlády, které popisují jednání mezi vietnamskou a ruskou stranou o splátkovém nákupu ruských těžkých zbraní, včetně protilodních střel, vrtulníků, protiletadlových systémů a bojových letounů v celkové hodnotě osmi miliard dolarů (asi 182 miliard korun).
O možném nákupu vojenského vybavení vyjednává Vietnam i s dalšími stranami včetně Spojených států, které mu nabízejí diverzifikaci od ruského vybavení, což je pro vietnamskou stranu lákavá nabídka, řekl Reuters Jon Finer, zástupce amerického poradce pro národní bezpečnost.
„Musíme dupnout na brzdu.“ Amerika řeší, jak odvrátit válku s Čínou |
Bílý dům zároveň v pondělí oznámil, že letecká společnost Vietnam Airlines uzavřela s americkou firmou Boeing smlouvu o nákupu 50 letounů 737 MAX v hodnotě 7,8 miliardy dolarů (177,7 miliardy Kč).
Na obchodním fóru, jehož se zúčastnili vysocí představitelé amerických firem, jako je Google, Intel či Boeing, Biden řekl, že Vietnam a USA se rozhodly prohloubit spolupráci mimo jiné v oblasti polovodičů a umělé inteligence (AI). Zdůraznil přitom význam Vietnamu pro dodávky nerostů.
Vietnam má celosvětově druhá největší odhadovaná ložiska takzvaných kovů vzácných zemin, což jsou důležité minerály, které se používají například v elektromobilech či větrných turbínách, uvedla agentura Reuters.
Vztahy s Čínou
Bidenova pondělní tisková konference v Hanoji se nicméně více než vztahů s Vietnamem týkala vztahů s Čínou. Biden zopakoval, že cílem Spojených států není ekonomicky oslabit Čínu nebo zpomalit její růst.
„Všichni se máme lépe, když se Číně dobře daří... Chci, aby se Číně dobře dařilo, ale musí hrát podle pravidel,“ poznamenal Biden.
„Myslím, že přemýšlíme moc v pojmech studené války. O to nejde. Jde o zajištění hospodářského růstu a stability,“ sdělil Biden. Reagoval tak na slova mluvčí čínského ministerstva zahraničí, která ještě před setkáním označila náznaky zlepšení amerických vztahů s Vietnamem za další důkaz „americké mentality studené války“.
Vietnam a Spojené státy v pondělí rovněž vydaly společné prohlášení, v němž varovaly před hrozbami použití síly v Jihočínském moři. Podle agentury AFP bylo komuniké očividně adresováno Číně, která si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, proti čemuž se bouří Filipíny, Vietnam, Brunej, Malajsie a Tchaj-wan. Společné prohlášení zdůrazňuje nutnost „zachování svobody plavby a přeletů“ a „respektování suverenity“.