Návštěva jihokorejského prezidenta v Japonsku je první podobnou cestou za 12 let. Přichází přitom v den, kdy Severní Korea odpálila mezikontinentální balistickou raketu, která dopadla do Japonského moře mezi Korejským poloostrovem a Japonskem.
Právě otázka KLDR a toho, jak jí čelit, by měla být jedním z hlavních témat vrcholné schůzky. „V této době je čím dál tím víc zapotřebí, aby (Jižní) Korea a Japonsko spolupracovaly,“ uvedl Jun ve středečním rozhovoru a zmínil právě severokorejskou raketovou hrozbu.
K dalším tématům jednání bude zřejmě patřit Čína. Právě chování těchto dvou zemí podle pozorovatelů vedly Japonsko a Jižní Koreu, dva tradiční spojence USA, aby hledaly cestu k bližším vztahům, a to včetně těch obranných.
KLDR odpálila mezikontinentální raketu. Provokace, řekl jihokorejský prezident |
„Dnešní setkání s premiérem Kišidou má zvláštní význam. Jeho cílem je dát obyvatelům našich dvou zemí vědět, že jihokorejsko-japonské vztahy, které zažily složité časy kvůli různým nevyřešeným problémům, jsou na svém novém začátku,“ řekl jihokorejský prezident na úvod setkání s japonským premiérem.
Jak dodal, odpálení balistické rakety dlouhého doletu, které podnikla KLDR před jeho odletem do Tokia, ukazuje, že je „Severní Korea vážnou hrozbou nejen pro východní Asii, ale i pro mezinárodní mír a stabilitu“.
Vztahy Tokia a Soulu dlouho kalily spory týkající se historie. Jižní Korea ale tento měsíc oznámila, že odškodní občany, kteří museli vykonávat nucené práce za japonské okupace v letech 1910 až 1945.
Odškodné bude placeno korejskou veřejnou nadací, a tedy nikoliv japonskými firmami, které k tomu v minulosti odsoudil korejský nejvyšší soud. Tento krok je Tokiem vnímán jako vstřícné gesto.
Průlom díky společné hrozbě? Soul a Tokio jsou blíž řešení křivd z války![]() |
Zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi napomáhá i fakt, že se Japonsko rozhodlo zrušit omezení vývozu některých materiálů do Jižní Koreje. Soul v reakci na to stáhne svou stížnost u Světové obchodní organizace (WTO). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské ministerstvo obchodu.
Japonsko se rozhodlo omezit vývoj některých materiálů využívaných v technologickém průmyslu do Jižní Koreje v roce 2019. Následně i vyřadilo svého dlouholetého spojence ze seznamu preferovaných obchodních partnerů.
Opatření, které mělo Japonsku lépe umožnit kontrolovat vývoz zvláště některých citlivých materiálů, přišlo tehdy právě v době pře o kompenzace za nucenou práci Korejců pro Japonsko během druhé světové války. Tokio svůj krok označilo za legitimní rozhodnutí, které neodporuje pravidlům volného obchodu, a zároveň odmítlo, že by opatření souviselo se sporem týkajícím se náhrad za válečné práce.